Hlavní obsah

Dokonalé investiční portfolio: Je to vůbec možné?

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Reklama

19. 11. 2021 18:00

Existuje něco jako dokonalé investiční portfolio? Podle deseti respektovaných osobností ze světa financí žádná jednotná rada neexistuje, stejně tak prý neexistuje univerzální dokonalé portfolio.

Článek

Profesoři Andrew Lo z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Stephen Foerster z Ivey Business School Western University vydali novou knihu s názvem „In Pursuit of the Perfect Portfolio,“ ve které představují myšlenky deseti osobností z finančního světa o investičním portfoliu.

V knize vystupují takové osobnosti jako Harry Markowitz, Bill Sharpe, Myron Scholes, Bob Merton, Gene Fama, Jack Bogle nebo Charley Ellis. S autory knihy diskutují o tvorbě dokonalého investičního portfolia. To, co se z knihy běžný investor může dozvědět, je zjednodušeně toto – neexistuje žádný konsensus a žádné univerzální dokonalé portfolio.

Z rozhovorů s těmito finančními mozky světa si profesor Andrew Lo dle serveru MarketWatch odnáší mimo jiné tuto myšlenku: „Každý z nich se zaměřil na určitý aspekt našeho finančního života, ale my je vlastně potřebujeme všechny. Potřebujeme více úhlů pohledu, protože nikdy nevíme, v jakých situacích se ocitneme a jaké konkrétní nápady či myšlenky budou užitečné.“

Slavný investor Jack Bogle například uvedl, že investor musí přemýšlet o investicích jinak v případě rostoucích trhů než v případě klesajících trhů. Robert Shiller, Jeremy Seigel a Charley Ellis zase tvrdí, že investiční portfolia jsou velice osobní záležitostí. Andrew Lo k tomu dodává: „Hodně záleží na vašich osobních okolnostech, vašem osobním vkusu a vaší ochotě riskovat. To, co vidíme u těchto deseti kapacit, je, že existují různé přístupy k řešení těchto vysoce personalizovaných otázek. A ve všech jsem našel něco cenného.“

Otázka tedy zní, jak postupovat při vytváření svého dokonalého portfolia bez ohledu na to, zda se chystáte do důchodu nebo již v důchodu jste. Nejprve je potřeba zdůraznit, že sestavení dokonalého portfolia není jednoduchou záležitostí. Ve skutečnosti to vyžaduje dávku introspekce.

„Budete muset strávit čas přemýšlením o všech různých aspektech svého života,“ upozorňuje profesor Lo a dodává: „Nejde pouze o finanční aspekty. Do našich finančních životů musíme začlenit také ostatní aspekty našeho života. Do této hry musíme začlenit nejen finanční cíle, ale i ty celkové,“ tvrdí Lo.

Investiční principy

Při sestavování investičního portfolia byste měli podle dotazovaných investorů začít přemýšlením nad níže zmíněnými otázkami a situacemi.

Nejprve byste měli zjistit, kolik máte odborných znalostí ve finančním plánování a kolik času a energie jste ochotni věnovat správě svého portfolia. „První zásadou je začít přemýšlet o tom, zda si portfolio chcete sestavovat skutečně sami, nebo zda využijete pomoc odborníka,“ uvedl Lo. Dále byste si měli určit, jaké jsou vaše současné a budoucí finanční potřeby. Měli byste také najít svou komfortní zónu ohledně zisků a ztrát. Přemýšlejte také o své investiční filozofii a o tom, čemu na finančních trzích věříte.

Dalším krokem by mělo být sestavení seznamu aktiv, která již máte a která chcete ve svém portfoliu držet. Ať už se jedná o podílové fondy, ETF, akcie, dluhopisy či například nemovitosti.

Vytvořte si rovněž představu o současném investičním a tržním prostředí a o tom, jak stabilní se toto prostředí jeví ve srovnání s historickými normami. Také byste se měli vyvarovat zásadních chyb.

„Výše zmíněné základní investiční principy jsou navrženy tak, aby nás přiměly přemýšlet o tom, jak vytvořit ideální portfolio,“ tvrdí profesor z MIT. „Říct někomu, že by měl investovat dlouhodobě, zní sice dobře, ale co to ve skutečnosti znamená? A proč tomu věříme? Je to vždy správná rada bez ohledu na aktuální tržní prostředí, co se na trzích skutečně děje?“

Jaký jste investor?

Dalším krokem na cestě k vytvoření portfolia je porozumět tomu, kdo jste a kde jste dnes. Klíčové jsou čtyři charakteristiky – stupeň averze vůči riziku, velikost současného bohatství, velikost vašich současných a budoucích finančních potřeb. Poslední klíčovou charakteristikou je investiční prostředí, ve kterém se nyní nacházíte.

Pokud lidé právě složitost neocení, nabydou dojmu, že si stačí v mobilním telefonu stáhnout investiční aplikaci, vložit do ní peníze, a je vystaráno.
Andrew Lo

Tato sebeidentifikace může být poměrně složitá a komplikovaná, a o to právě jde. Profesor Lo uvádí, že finanční plánování a řízení složité je. „Pokud lidé právě složitost neocení, nabydou dojmu, že si stačí v mobilním telefonu stáhnout investiční aplikaci, vložit do ní peníze, a je vystaráno,“ tvrdí Lo.

„Jenže to nestačí, lidé potřebují být ve skutečnosti trochu chytřejší, neboť život je stále a stále komplikovanější,“ dodává profesor.

Čtyři klíčové aspekty

K dosažení finančních cílů je dobré zdůraznit čtyři aspekty. Prvním je finanční částka, na kterou chcete v cíli dosáhnout. Druhým, jak velkou částku jste ochotni a schopni pravidelně investovat. Třetím, za jakou dobu chcete finančních cílů dosáhnout a čtvrtým aspektem je očekávaný výnos z vašich investic.

Pokud si tak odpovíte na výše položené otázky, můžete přijít na to, že vaše portfolio by mělo být složené převážně z akcií nebo by mělo být více vyvážené, tedy přibližně ve stejném podílu akcií a konzervativnějších dluhopisů, na základě vašeho přístupu k riziku.

Je důležité si také uvědomit, že vaše ideální portfolio je pro vás tím nejlepším v tuto chvíli, což ale nemusí platit napořád. Profesor Lo také dodává, že se všichni neustále měníme, jsme produktem nejen naší doby, ale také naší historie a zkušeností.

„Musíte tedy brát v úvahu jak předchozí cestu, která váš dostala tam, kde nyní jste, tak i cestu budoucí, na kterou se vydáte za dosažením finančních cílů. Život je závislý na cestě a postupu, a proto i investování musí být na tomto závislé,“ uzavírá profesor Lo z prestižní univerzity.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované