Hlavní obsah

Po třinácti letech oprav spolkne Hlavní nádraží v Praze ještě půl miliardy

Rekonstrukce Hlavního nádraží vyjde na půl miliardy

 

Reklama

6. 1. 2017 14:32

Stavební práce začnou nejdříve v roce 2018, uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Článek

Náklady na dokončení rekonstrukce historické Fantovy budovy pražského Hlavního nádraží se vyšplhají k půlmiliardě korun. Stavební práce ale nezačnou dříve než v roce 2018.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka si Správa železniční dopravní cesty letos nechá vypracovat studii a projektovou dokumentaci na dokončení rekonstrukce. „Náklady na dokončení rekonstrukce budou ve stovkách milionů," uvedl po tiskové konferenci.

SŽDC vypověděla loni na podzim nájemní smlouvu na nádraží firmě Grandi Stazioni, která nestihla komplex včas zrekonstruovat.

SŽDC zaplatila firmě 565 milionů korun jako úhradu prokazatelných nákladů, které při rekonstrukci proinvestovala, a o dalších 200 milionů se správa železnic s italskou firmou soudí.

Video: Podívejte se, co je na Hlavním nádraží ještě potřeba opravit (záběry z října 2016).

Společnost Grandi Stazioni měla nádraží v nájmu od roku 2003 výměnou za rekonstrukci objektu. Pokud by rekonstrukci zvládla dokončit do loňského 16. října, získala by právo na pronájem nádražních prostor na dalších 30 let.

Za 13 let od podpisu smluv opravila jen část budovy a odbavovací halu nádraží. Boční trakty a fasáda Fantovy budovy se rekonstrukce dosud nedočkaly.

SŽDC podle Ťoka letos investuje do oprav a rekonstrukcí desítek nádraží v ČR kolem 600 milionů korun. Nádraží loni podnik převzal od Českých drah.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované