Článek
Státní zástupkyně Ivona Horská se odvolala proti osvobozujícímu verdiktu, který vynesl v květnu prvoinstanční soud nad třemi obžalovanými podezřelými z dovozu tří set kilogramů drogy z Kolumbie.
Žalobkyně původně uváděla, že kokain byl pro přepravu ukryt v krabicích s banány mířícími z Jižní Ameriky přes Hamburk na pulty českých i evropských obchodů. Avšak v závěrečné řeči u pražského městského soudu navrhla změnu právní kvalifikace a už přímo netvrdila, že obžalovaní skutečně kokain dovezli.
Teď státní zástupkyně odvolací soud přesvědčuje, že je ve spise pro obžalobu řetězec nepřímých důkazů. A ty že soudkyně pražského městského soudu Jarmila Pavlátová nehodnotila správně.
„Hodnocení důkazů, provedené soudem prvního stupně, považuje státní zástupkyně za jednostranné, tendenční a účelové a vnitřně logicky rozporné,“ popsala Ivona Horská v odvolání, které Seznam Zprávy získaly.
Žalobkyně chce, aby odvolací pražský vrchní soud zprošťující rozsudek zrušil a zároveň zavázal soudkyni Pavlátovou k vynesení verdiktu, že obžalovaní - Albánec Faton Gashi řečený Starý Toni, bývalý manažer Lidlu Jiří Gabriel a podnikatel Petr Hrubý - jsou vinni.
Soudkyně Pavlátová přitom ve svém rozsudku závěry státní zástupkyně odmítla. „Tvrzení obžaloby, že bylo pašováno tři sta kilogramů kokainu, nemá oporu v žádném důkazu, tento údaj obžaloba opírá o ‚obdobné drogové kauzy‘, což je zcela nepřijatelné,“ napsala v odůvodnění rozsudku.
Podle soudkyně navíc není z odposlechů ani jiného důkazů jasné, co měli obžalovaní pašovat a zda šlo skutečně o kokain. „Mohlo jít o pašování zbraní, papoušků, oblečení, cigaret, alkoholu, zlata… čehokoli, dokonce něčeho, co by nespadalo pod trestněprávní postih, tento zásadní důkaz chybí,“ uvedla dále Pavlátová.
Na to žalobkyně v odvolání reaguje tím, že v drogových kauzách se obvinění obvykle nebaví o konkrétních drogách. Uvádí, že ani v aplikaci Sky ECC, kterou obžalovaní používali a domnívali se, že je bezpečná, není zmínka o kokainu. Posílali si přes ni jen fotografie, na kterých kokain je. „Případně je nazýván zástupnými termíny jako například chleba,“ doplnila Horská.
Jenže komunikaci v této aplikaci, kterou obžaloba považuje za klíčový důkaz, soud odmítl. Zdůvodnil to tím, že právě tato komunikace pochází z ledna až března 2021. „Tedy více než půl roku předtím, než měli obžalování začít jednat,“ uvedla soudkyně Pavlátová.
Podobně argumentují obhájci. Třeba advokát Jiřího Gabriela uvedl, že komunikace je pouze ve formě tabulky. „K jednotlivým pinům nejsou přiřazeny osoby,“ napsal a také upozornil na to, komunikace končí několik měsíců před žalovaným skutkem.
Obžaloba také proto v odvolání navrhla, aby byl začátek trestné činnosti upraven na počátek roku 2021. „Jsou zde jednoznačná propojení mezi hlavními pachateli, schůzkami, není ani pochyb, že předmětem jednání byl kokain,“ tvrdí Horská.
Podle advokáta Petra Slepičky, který zastupuje Gashiho, však žalobkyně stále jednoznačně neřekla, jak byl skutek spáchán. „Z pohledu obhajoby stále tedy nevíme, co klientovi obžaloba klade za vinu, zda přípravu k trestnému činu, pokus trestného činu, či dokonaný trestný čin,“ řekl Slepička.
Advokát Blend Raji zastupující obžalovaného podnikatele Hrubého pak uvedl, že podle jeho názoru žádné procesní pochybení neexistují. „Proto se nedomníváme, že by odvolací soud verdikt změnil,“ doplnil Raji.