Hlavní obsah

Podezřelým z obchodů s lidmi slíbilo Štětí miliony. Obviněn za to byl radní SPD

Foto: Facebook, Radek Vebr, Seznam Zprávy

Nyní už bývalého radního Štětí Lukáše Fridrycha (vpravo) policie obvinila z korupce. A to v kauze Zikmunda Ladiče (vlevo), který je obviněn i z obchodování s lidmi.

Radní Štětí za SPD prosazoval, aby město dalo šest milionů za zanedbaný dům. S tím, že jinak se tam nastěhují Romové. Podle policie si však politik za lobbing vzal úplatek od majitelů domu, kteří jsou obviněni z obchodu s lidmi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Příslušníky rozvětvené rodiny Ladičových z Ústecka zadržela v dubnu Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a část z nich poslala do vazby. S obviněním, že minimálně 12 let provozovali systém otrocké práce. Podle detektivů si ve městě Štětí na Litoměřicku a v jeho okolí vybírali sociálně slabé lidi, které i hrubým násilím či psychickým terorem nutili, aby pro ně zadarmo pracovali.

Jak ale zjistily Seznam Zprávy, radní města Štětí zároveň na jaře odklepli, že stejné a  v širokém okolí dobře známé rodině pošle město téměř šest milionů korun. A to za rozpadající se budovu bývalé školy, které se dříve už jednou město zbavilo.

S nabídkou na odkup za zmíněných šest milionů přišla rodina Ladičových bydlící ve Štětí. Radní se snažili zastupitele přesvědčit, aby koupi za tuto cenu schválili, přestože znalecký posudek zadaný úředníky hovořil o částce o dva miliony nižší.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Budova bývalé školy v Radouni ve Štětí, kterou se snažila městu prodat rodina Ladičových.

Radní v čele se starostou města argumentovali, že budovu je třeba získat, jinak se tam nastěhují „nepřizpůsobiví“. A politici dokonce nechali udělat další posudek, který tvrdil, že budova má skutečně šestimilionovou hodnotu.

Ze snahy vycouvali až po razii detektivů NCOZ, po níž část rodiny, která stavení ovládá, skončila ve vazbě s obviněním z vykořisťování lidí.

Nechtěl jsem další „cikány“

Za to, aby od Ladičových město budovu koupilo, výrazně lobboval radní za SPD Lukáš Fridrych. Ten však minulý týden na úřad nečekaně poslal rezignační dopis, že nestíhá funkci vykonávat kvůli práci zámečníka a kvůli rodině.

Seznam Zprávy však zjistily, že Fridrycha obvinila policie z korupce. „Už nejsem ani radní, ani zastupitel, takže vám do toho nic není. Teď už jsem obyčejnej ten, takže s vámi mluvit nebudu, nashle,“ odmítal to původně Fridrich na přímý dotaz reportérů komentovat.

Nakonec ale své trestní stíhání Seznam Zprávám přiznal. „Nákup domu jsem prosazoval z důvodu, že jsem nechtěl ve městě další cikány. Žádné peníze, žádný úplatek jsem nikdy nevzal,“ řekl reportérům Fridrych. Vše označil za „špatnou shodu náhod“.

„Opravdu jsem nevinný,“ dodal nyní už bývalý radní.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Před radnicí města Štětí: obviněný Lukáš Fridrych (na kole) v hovoru se starostou Miroslavem Andrtem (v modré košili). Snímek vznikl ještě před Fridrychovou rezignací.

SPD se od radního, který za ni tři roky seděl ve vedení Štětí, distancuje. S tím, že za hnutí Fridrych kandidoval, ale jeho členem není. „Tento člověk nebyl, ani není členem SPD. Hnutí SPD odmítá jakoukoliv korupci a doufáme, že orgány činné v trestní řízení celou záležitost vyšetří a viníci budou potrestáni,“ uvedla SPD v prohlášení.

Stíhání ve Štětí potvrdila v obecné rovině i okresní státní zástupkyně z Litoměřic Eliška Riedererová, která tuto větev kauzy dozoruje. „Obviněni jsou čtyři lidé,“ uvedla.

Z politiků je Fridrych stíhán jako jediný, za zločin přijetí úplatku je trestní sazba až deset let vězení. Kromě toho je obviněn ze zmanipulování další veřejné zakázky.

Podle obvinění dostal bývalý radní nabídku úplatku v řádu desítek tisíc korun. „Člen zastupitelstva a rady měl nabídku tohoto úplatku přijmout a následně začít vyvíjet činnost směřující ke kladnému rozhodnutí města o nabytí nemovitosti do svého majetku,“ popsal mluvčí ústecké policie Kamil Marek.

Výhrůžky a nadávky

Ne všichni zastupitelé přitom s nákupem budovy v městské části Radouň souhlasili. Proti se přímo na zasedáních města postavil předseda majetkové komise Štětí Václav Feigl (SEN 21).

„Rozporoval jsem cenu. Jeden posudek jasně stanovil částku čtyři miliony, druhý, který si město nepochopitelně nechalo zpracovat, už ‚kopíroval‘ sumu, kterou požadoval prodávající. Do budovy by navíc město muselo další peníze nainvestovat kvůli nutným opravám,“ uvedl Feigl.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

„Vyhrožovali mi, že budu rád, když sám nepřijdu o vlastní dům.“ Zastupitel Feigl tvrdí, že se ho rodina Ladičových snažila zastrašit.

Ten reportérům rovněž řekl, že si na něj skupina později obviněná policií počkala po jednom ze zasedání zastupitelstva kousek od jeho domu. „Říkali mi, co jsem to plácal na zastupitelstvu, že nemám ponětí, do čeho všeho jsem se pustil. Pak mi vyhrožovali, že budu sám rád, když nepřijdu o vlastní dům, k tomu přidávali řadu nadávek,“ popsal „rozhovor“ zastupitel.

Že se Ladičovi ozvali, říká i další zastupitel, který proti odkupu za šest milionů protestoval. „Po zastupitelstvu, kde jsme odmítli tu cenu, mi zavolalo cizí číslo,“ říká zastupitel Vladimír Frey (Sport, zdraví a prosperita). „Muž na druhém konci se představil jako Žigo – byl to Zikmund Ladič (hlava rodiny, obviněná za obchodování s lidmi, pozn. red.). Aniž bychom se předtím kdykoli potkali, tykal mi a zvýšeným hlasem mi nadával, že jsme školu v Radouni nekoupili,“ vyprávěl redaktorům Frey.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

„Po zastupitelstvu, kde jsme odmítli tu cenu, mi zavolalo cizí číslo.“ Zastupiteli Vladimíru Freyovi po telefonu nadával Zikmund Ladič, proč pro nákup budovy za cenu šesti milionů nehlasoval.

Podle zastupitele mu Zikmund Ladič řekl, že ho starosta Štětí Miroslav Andrt (Cesta lepším směrem) ujišťoval, že dům město za šest milionů odkoupí. „Pan Ladič tvrdil, že cena je už půl roku domluvená. Druhý den mi volal znovu. Omluvil se mi s tím, že mu Andrt koupi nasliboval, že za ním furt leze, že už ho má plné zuby a nadával na něj,“ shrnul hovory s Ladičem zastupitel.

Auta s „romskými spoluobčany“

Podle Vladimíra Freye se starosta Andrt pokoušel zastupitele všemožně přesvědčit, aby nákup odkývali. „Na zasedáních to byly půlhodinové monology, kde nám říkal, co všechno by se tam dalo udělat – třeba jesle. Ale v souvislosti s jinými objekty o těchto možnostech nikdy nemluvil,“ uvedl zastupitel Frey.

Záznamy z jednání zastupitelstva jeho slova potvrzují. Starosta Andrt navíc, stejně jako stíhaný zastupitel Fridrych, argumentoval Romy.

„Údajně tam najelo několik aut s romskými spoluobčany, že si ten objekt byli prohlédnout a že ten objekt kupují,“ vykládal už na únorovém zastupitelstvu starosta Andrt s tím, že s „ohledem na místní komunitu“, která se na něj obrátila, zahájil jednání s majitelkou, aby raději dům získalo město.

Zároveň oznámil, že majitelé za stavení chtějí 6,5 milionu a nehodlají ustoupit, čemuž se město navzdory o miliony nižšímu posudku bude muset přizpůsobit.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Okolí bývalé školy v Radouni. V současné době v domě Ladičovi ubytovávají několik rodin, na jejichž chování si stěžují místní.

Problémy s obyvateli budovy bývalé školy přitom podle místních, kteří kolem stavení bydlí, panují trvale. Jde o jednu z budov, kde proběhla policejní razie zaměřená na obchod s lidmi. Stavení je bez fasády a slouží jako ubytovna pro lidi bez smlouvy. Na pozemku kolem je odpad.

„Bývají tam asi dvě rodiny, jsou hrozně hlučné, hádají se, řvou na děti, které tam mají,“ popsal redaktorům jeden z místních. Podle něj Ladičovi nedokázali nájemce umírnit, proto se sousedi z okolí nemovitosti raději přiklonili k tomu, aby od Ladičových město dům odkoupilo. „A byl by už snad klid,“ dodal muž.

Před lety za 900 tisíc

Kvůli špatnému technickému stavu město od koupě domu odrazovali úředníci.

„Odbor majetku a investic sděluje, že objekt je ve špatném technickém stavu, kdy byly sice provedeny částečné rekonstrukce vnitřních prostor, avšak neodborně a bude nutné vynaložit nemalé finanční prostředky na rekonstrukci celého objektu,“ varovali v materiálech, které mají Seznam Zprávy k dispozici, ohledně koupě úředníci. Na špatný technický stav upozorňují i oba znalecké posudky, které si město nechalo vypracovat.

Politici Štětí přitom měli už v roce 2018 příležitost, aby budovu získali – a to v exekuční dražbě, která následovala poté, co se původní majitel dostal do dluhů.

Foto: Facebook Zikmunda Ladiče, Seznam Zprávy

Zikmund Ladič na fotografii, kterou umístil na svůj profil na sociální síti v roce 2019.

Podle listin uložených v katastru nemovitostí rodinná příslušnice Ladičových budovu v dražbě před zhruba sedmi lety koupila za necelých 900 tisíc korun. Za tři roky ji za 1,8 milionu přeprodala další ženě z rodiny. Ta stavení na konci roku 2022 darovala své dceři.

V době dražby byl současný starosta Andrt místostarostou.

„Andrt tehdy vystupoval s tím, že v žádném případě dům nekoupíme. To bychom podle něj mohli kupovat všechny baráky ve Štětí. Pár let uplynulo a starosta se snažil udělat vše pro to, abychom tu samou nemovitost koupili za šest milionů,“ vzpomínal zastupitel Frey.

Do patřičných mezí

O koupi domu nicméně starosta Andrt v uplynulých měsících nejednal se žádnou z žen, které objekt formálně ovládaly (i když to na jednáních zastupitelstva tvrdil) – ale s nyní obviněným Zikmundem Ladičem.

„Protože on byl v té komunitě vnímán jako ten, kdo to vyřizuje za toho vlastníka,“ vysvětloval reportérům před branou radnice starosta Andrt. Ladič prý dával jasně najevo, že s cenou, kterou stanovil původní posudek – tedy čtyři miliony korun –, nesouhlasí.

„On mi na rovinu řekl, že to neprodá za míň než 6,5 milionu, níž nebyl ochotný původně jít,“ vyprávěl starosta.

Na dotaz, jak si vysvětluje, že druhý posudek, který město v čele s ním nechalo zpracovat, se v sumě na odkup téměř trefil do požadavků Ladiče, starosta reagoval: „To se musíte zeptat toho znalce, samozřejmě oba ti znalci komunikovali s těmi vlastníky, oni věděli, jakou cenu ti dotyční požadují.“

„Policisté mě v tomto směru neinformovali.“ Starosta Štětí reportérům tvrdil, že o obvinění kolegy radního nic netuší.Video: Adéla Jelínková, Radek Vebr, Seznam Zprávy

Andrt rovněž tvrdil, že neví o problémech, které má s policií obviněný radní Fridrych. „Když rezignoval, argumentoval osobními důvody, policisté mě v tomto směru neinformovali,“ sdělil starosta v pátek s tím, že o možných úplatcích nic netuší.

Že by i jemu Ladičovi nabízeli za prosazení nákupu peníze, odmítá. „Kdyby se tak stalo, tak je pošlu do patřičných mezí,“ řekl starosta. Odkoupit školu chtěl prý výhradně kvůli obyvatelům Radouně, kteří se měli obávat možných nových nájemců.

I Andrta si policisté pozvali na výslech. „Byl jsem pozvaný na podání vysvětlení ohledně školy v Radouni, kdy policisté chtěli vysvětlit proces, jakým jsme koupi projednávali, a požadovali doložit všechny dokumenty,“ popsal Andrt.

Město podle něj nákup domu zruší. Bojí se totiž, že majetek Ladičových obstaví policie. V době přípravy textu – tedy na začátku července – na budově žádná plomba nevázla.

Pomoc bezdomovcům

Budova bývalé školy ale není zdaleka jedinou nemovitostí v majetku rodiny Ladičových, kde kriminalisté prováděli razii kvůli možnému vykořisťování lidí. Domovní prohlídka se nevyhnula ani ubytovně stojící na hlavním náměstí ve Štětí. Stavení nemá zvonek, redaktoři proto čekali, zdali zastihnou některého z nájemníků.

Video, ze zadržení skupiny kolem rodiny Ladičových, která dle NCOZ vykořisťovala lidi.Video: Policie ČR

Starší muž, který do domu vcházel, potvrdil, že policisté dům prohledávali. Na dotaz, zdali Ladičovi nějak nevhodně zacházeli se svými zaměstnanci či nájemníky, ale už odpovídat nechtěl. „Co je vám do toho, já vám nic říkat nebudu,“ prohlásil, než zmizel za dveřmi stavení.

Za několik minut na místo přijelo luxusní černé SUV, z něhož na redaktory pokřikoval muž. „Proč tady točíte ten barák, o co vám jde?“ Po chvíli vysvětlování se mladík představil jako Gustav – zeť obviněného Zikmunda Ladiče, spolu s ním přijela i Ladičova dcera.

Na rozdíl od rodičů a příbuzných ve vazbě neskončili a oba svorně popírali, že by jejich obvinění rodinní příslušníci kohokoli a jakkoli vykořisťovali nebo zneužívali. „Oni neobchodovali s lidmi, nedělali nic nelegálního, pomáhali bezdomovcům. Teď jsou ti lidi bez nich zoufalí – nemají co jíst, nemají kde bydlet,“ obhajoval rodinu manželky Gustav.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Ubytovna pro pracovníky Ladičových na náměstí ve Štětí. Číslo uvedené na plakátu již neexistuje.

Lidé, kteří pro rodinu občas pracovali, prý byli známí, kteří si „pouze“ přivydělávali. „Tchán měl třeba známé ze školy, ti byli elektrikáři, tak nějak pomohli. Nebo posekali trávník za 500 korun,“ vyprávěl muž.

Jiné pracovníky potom Ladič zaměstnával přes pracovní agenturu. „Pod tou agenturou všichni lidi dělali, teď to nefunguje, prý by se pokračovalo v trestné činnosti – o té ale my nevíme, všechno bylo legální,“ znepokojoval se Gustav. Ten nakonec redaktory do ubytovny sám pozval. „Chceme ukázat, že to je všechno jinak,“ vysvětloval, když odemykal dveře domu.

Nájemníci pracovali – a někteří pracují i nadále – třeba v třídičce plastového odpadu ve Štětí. To potvrdil i jeden z pracovníků, který se zrovna v ubytovně díval na televizi. Na dotaz, jestli se mu v práci líbí, s úsměvem, za přítomnosti Gustava, odpověděl: „Jasný.“ Podle jeho slov jej policisté k výslechu nepozvali. „Jenom si zapsali občanku a hotovo,“ sdělil redaktorům muž.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Interiér ubytovny, kam redaktory pustil Ladičův zeť Gustav.

Detektivové ale celý příběh prezentovaný Ladičovými vidí jinak: „Skupina osob měla zneužívat tíživé životní situace poškozených, kteří pocházejí ze sociálně slabého prostředí. Ti byli nuceni vykonávat různé manuální práce, např. třídění odpadů či údržbu majetků obviněných, aniž by za ně dostávali přiměřenou finanční odměnu,“ shrnul mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že rodina si obchody s lidmi od roku 2013 přišla na několik milionů korun.

Kriminalisté obvinili sedm lidí včetně dvou žen. Šest lidí poslali do vazby.

Jeďte opatrně

Rozhovor reportérů s Ladičovými přerušil jejich právník, který jim po telefonu radil, aby v konverzaci nepokračovali. Když redaktoři mapovali další rodinné nemovitosti ve Štětí, Gustav s rodinou je sledovali v autě. Projížděli kolem nich a občas něco poznamenali k pořizování fotografií. Z auta si rovněž sami fotili redaktory.

Těsně poté, co redaktoři Štětí opustili, reportérce zavolal další člen rodiny, který ji upozorňoval ať „jede opatrně“.

S Ladičovými se redaktoři potkali v květnu, těsně před vydáním textu v červenci se s rodinou, konkrétně Gustavem, spojili opět. Ladičův zeť si s reportéry domluvil schůzku ve Štětí, na smluvené místo ani po čtyřech hodinách nikdo nedorazil.

Telefonický hovor člena rodiny Ladičových s reportérkou

Poté, co redaktoři opustili město Štětí, kde pátrali v okolí nemovitostí rodiny Ladičových, reportérce Adéle Jelínkové zavolal neznámý muž. Zajímalo ho, kde přesně se redaktoři nachází, proč fotili „jeho“ nemovitosti a o co jim jde.

Nakonec redaktorům vzkázal, ať si dávají pozor na cestu.

S přispěním Radka Nohla.

Doplnili jsme reakci SPD na obvinění jejího zastupitele.

Doporučované