Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražská policie navrhla obžalovat poslance Tomia Okamuru a také jeho hnutí SPD v případu plakátů z loňské volební kampaně.
„Policie skončila vyšetřování a předložila státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby,“ potvrdil Seznam Zprávám obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Doplnil, že o tomto návrhu dozorový žalobce dosud nerozhodl.
Vyšetřovatelé viní Okamuru a také SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky ve vězení. Důvodem je plakát před loňskými krajskými a senátními volbami proti migračnímu paktu EU.
Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Plakát dodával, že SPD chce „Stop Migračnímu paktu EU“.
Policisté začali Okamuru stíhat poté, co ho letos v únoru vydali poslanci. V žádosti, kterou policie do Poslanecké sněmovny poslala, mimo jiné uvedla, že „uvedený plakát má rasistický a xenofobní podtext, kdy přímo přisuzuje pouze negativní vlastnosti migrantům negroidní rasy, a tímto vyvolává nenávist k této rase“.
Vyšetřovatelé dále napsali, že předseda SPD tento plakát veřejně prezentoval několikrát v televizním vysílání i na vlastních profilech na sociálních sítích.
V reakci na nynější návrh na obžalobu ze strany policie, která je na politické moci ze zákona nezávislá, Okamura napsal, že jde o snahu premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o kriminalizaci opozice a snahu zmanipulovat volby.
Samotné obvinění šéf SPD dlouhodobě popírá. Kampaň obhajuje tím, že šlo o alegorii, zároveň opakovaně poukazuje na to, že hlavním sdělením má být nesouhlas s migračním paktem Evropské unie. „Ten plakát je pravdivý, zcela popisuje současnou situaci a můj názor,“ sdělil již dříve Seznam Zprávám. Po rozhodnutí o vydání novinářům řekl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova.
Pokud dozorový státní zástupce podá obžalobu k soudu, tak v ní zároveň uvede, jaký trest v této souvislosti navrhuje. SPD může v krajním případě hrozit až zákaz činnosti. Vedle toho zákon uvádí další možné tresty u právnických osob: například peněžitý trest nebo to, že na své náklady nechá rozsudek uveřejnit v médiích.
Nyní přitom vzniklo nové hnutí spjaté s Tomiem Okamurou. Ministerstvo vnitra v půlce června rozhodlo o tom, že zaregistruje „Stranu příznivců demokracie a Tomia Okamury“ se sídlem v pražském bytovém domě.