Článek
Pojďme se rozhlédnout českou politickou krajinou. Ukázalo se, že její výraznou vlastností je schopnost vygenerovat z technické závady bezpečnostní problém, který nás může přijít dost draho. Příčinou je to, proč de facto u nás padl před lety komunismus – neochota věcně a kriticky posoudit příčiny a hledat nápravu, namísto generování politických a ideologických obvinění „imperialistického Západu“. V aktuálním případě Evropské unie.
Okamžité spojení technické závady na vysokém napětí s Green Dealem a snaha vytloukat z výpadku proudu politický kapitál bez čekání na identifikaci skutečných příčin je nejen hazard s důvěrou veřejnosti ve stát, ale i doklad, že jde o antisystémové politiky a strany, jejichž hlavním cílem je zbavit důvěry celou EU skrze její klimatickou politiku. Byli to nejen a především vedoucí politici ANO 2011, ale překvapivě se našli jedinci i mezi vládními politiky.
Ponechme stranou, že následky globálního vývoje klimatu můžeme sledovat dnes a denně – ať už jde o katastrofu v americkém Texasu, nebo jinde. Klíčové slovo je nedůvěra a podlomení důvěry ve stát. Zkusme si domyslet, jakou šifru asi poslal po českém blackoutu domů ruský velvyslanec v Praze. Do Moskvy, která je příjmově notně zainteresovaná na udržení závislosti Evropy na ruských palivech, fosilní energetice a průmyslu. Do Moskvy, která se tolik snaží o destabilizaci demokratických a právních systémů v zemích svých bývalých satelitů.
Čeho si asi u nás na celé události všimli nejvíc a s čím budou dále pracovat, když jim sami nabízíme argument: Evropská unie jako zdroj energetické nestability a havarijních situací? Když česká politika podkopává důvěru ve společnou klimatickou evropskou a energetickou politiku, a to nejen v obnovitelných zdrojích?
Nechci spekulovat, zda někdo tomu drátu náhodou nepomohl, protože respektuji odborný názor ČEPSu. Ale nepomůže tomu někdo v budoucnu, nebo nenapadne ho to s cílem vyvolat u nás politický chaos a nestabilitu? Po tom, co čeští politici hystericky předvedli, se jako hlavní nebezpečí blackoutu ukázaly nikoli technické, energetické dopady, ale dopady politické, které jsou dílem naší vlastní politické scény.
Tím ale ruská perspektiva a ruský zájem nekončí. Šokovaná a zkreslující hysterická reakce je instruktivní. Ukazuje, jak nejsme na podobné krize připraveni, jak jsme zpohodlněli v pocitu bezpečí, ačkoli jen pár set kilometrů od nás je ukrajinská energetika hlavním cílem ruských raket. Protože když někomu rozmlátíte elektrárny, nefunguje mu nic, ani průmysl, ani veřejná doprava, ani domácí topení. A Rusko neváhá střílet ani na jaderné elektrárny s rizikem jaderné havárie. Zaútočilo i na sarkofág v Černobylu.
Nám se to ale samozřejmě nemůže stát. Opravdu? Neměl by se někdo podívat na mapu, jak dlouho letí třeba hypersonická balistická raketa Kinžal z Královce? Máme z tohoto hlediska dva charakteristické znaky. Jednak česká energetika stojí na velkých zdrojích, nemáme žádné decentralizované zdroje například obnovitelných větrných či slunečních parků. A za druhé, nemáme žádnou protiraketovou obranu, žádnou.
Spoléháme na NATO, ale všimněme si, jaké potíže dnes mají Američané s podporou Ukrajiny v systémech Patriot, pokud mají zároveň podporovat systémy izraelské a udržovat vlastní národní obranu. Neměli by titíž politici, kteří hysterčí kvůli Green Dealu, odpovídat raději na tuto otázku? Mají pocit, že naši otevřenost vůči balistickým střelám Rusko nezná nebo dokonce v budoucnu nebude chtít využít?
Připomeňme si, jak Kreml ostře vystupoval proti naší účasti v americkém systému protiraketové obrany v roce 2009 a nakonec dosáhl svého s pomocí českých politiků jako Lubomír Zaorálek, Jaroslav Foldyna a další. Pomohla mu tehdejší ostrá volební konfrontace ČSSD versus ODS, která nakonec vedla k definitivnímu vypadnutí České republiky z amerického protiraketového systému. ODS sama neměla dost hlasů, aby smlouvu o české účasti v systému protiraketové obrany protlačila parlamentem. Výsledkem je naše dnešní situace: obranu proti ruským raketám nemáme.
A mimochodem, nebudeme stavět další jadernou elektrárnu? Neměli bychom raději – místo nesmyslného vystupování proti klimatické změně – zajistit naši bezpečnost proti ruským Kinžalům v Královci?