Hlavní obsah

Fiala: Německé kontroly na hranicích jsou pochopitelné, ale nejsou řešením

Foto: Úřad vlády

Český premiér Petr Fiala na návštěvě u německého kancléře Friedricha Merze.

Petr Fiala se setkal v Berlíně s kancléřem Friedrichem Merzem. Český premiér se částečně postavil proti hraničním kontrolám, které zavedlo Německo. Uvedl, že nejsou dlouhodobým řešením nelegální migrace. Hovořili také o obraně.

Článek

Německý kancléř Friedrich Merz poděkoval Česku za muniční iniciativu na podporu Ukrajiny, označil ji za příkladnou. Klíčová je podle něj spolupráce v bezpečnosti.

Merz také mluvil o významu spolupráce v oblasti obchodu. „Asi třetina zahraničního obchodu Česka připadá na Německo, chceme tento potenciál využívat více než dříve,“ popsal. Německo-české vztahy mají podle Merze vždy i evropský rozměr. „Sledujeme dvě priority, zvýšení evropské obranyschopnosti a posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Jsem vděčný, že máme tak dobré vztahy mezi našimi zeměmi,“ uvedl německý kancléř.

Bezpečnost a obranu vyzdvihl i premiér Petr Fiala. „Vítám naši obrannou spolupráci a to, že Německo převzalo větší odpovědnost za obranu Evropy. Budeme pokračovat v posilování východního křídla NATO, příkladem je třeba bojové uskupení NATO v Litvě,“ popsal. Závazek vydávat 3,5 procenta HDP na obranu podle Fialy otevírá řadu možností. „Česko se stejně jako Německo rozhodlo pro pořízení stíhaček F-35, což také zlepšuje podmínky ke společné obraně, “ dodal Fiala. České firmy by se podle něj chtěly zapojit do výroby německých tanků.

Fiala se s Merzem podle svých slov shodl také na potřebě pokračovat v podpoře Ukrajiny. A to i v zajištění plynulých dodávek munice. „Chci poděkovat za německý příspěvek k muniční iniciativě. Chceme s Německem pracovat také na posílení protivzdušné obrany Ukrajiny. Další oblastí spolupráce je posílení energetické bezpečnosti,“ popsal Fiala.

Fiala: Řešení migrace musí být na evropské úrovni

Fiala pak zvednul také problém nelegální migrace a na toto téma mířily i další otázky novinářů. Označil ji jako jeden z velkých problémů Evropy. „Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, ale asi se shodneme, že dlouhodobé řešení není v kontrolách, ale v nalezení účinného evropského řešení v boji s nelegální migrací,“ uvedl Fiala k německému zpřísnění opatření. Zároveň ocenil, že kancléř Merz se osobně zapojuje do hledání tohoto řešení.

Německo provádí namátkové kontroly na hranicích od října 2023. Letos v květnu Merzova vláda režim ještě zpřísnila.

Fiala dále poznamenal, že vznikla skupinu států, které přicházejí s iniciativami, jak problém řešit. „Naše návrhy se postupně promítají do evropské legislativy. Co je řešením? Zlepšit návratovou politiku, není možné vědět, že je spousta lidí, kteří nemají v Evropě co dělat, dopouští se třeba často kriminálních činů a my z nich z Evropy dokážeme vrátit 20 procent. To přece není úspěšná návratová politika, přistoupili jsme proto k revizi,“ popsal Fiala. Zdůraznil také potřebu užší spolupráce se třetími zeměmi.

Krušnohorský tunel

Český premiér je také rád za spolupráci v dopravě. Německá vláda se podle něj chystá schválit návrh smlouvy mezi Českem a Německem o výstavbě Krušnohorského tunelu, uvedl po jednání. „Chceme, aby se rozvíjela dopravní spojení, nové železniční spojení je klíčem k obchodu i bezpečnosti obou zemí. Moje vláda schválila návrh na výstavbu železničního tunelu přes Krušnohorsko a hodlá to schválit i Německo,“ popsal Fiala. Tunel je součástí vysokorychlostního spojení mezi Prahou a Drážďanami, cesta z Prahy do Berlína by po jeho výstavbě podle Fialy trvala jen dvě hodiny místo současných čtyř.

K návštěvě českého premiéra Petra Fialy se v úterý ve svém ranním newsletteru vyjádřila německojazyčná mutace webu Politico. Server popsal, že do Berlína na setkání s kancléřem Friedrichem Merzem přijíždí důležitý podporovatel Ukrajiny, který je před nadcházejícími parlamentními volbami v těžké situaci.

Setkání Fialy s Merzem je prvním bilaterálním setkáním předsedů vlád od Merzova květnového nástupu do funkce.

Podle webu Politico je Fiala nyní „v těžké situaci“. „Skoro dva měsíce před českými volbami na začátku října je pravicový populista Andrej Babiš v průzkumech na přední příčce - a burcuje proti pětiprocentnímu cíli NATO,“ napsal Politico. Předseda hnutí ANO Babiš v nedávném rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že dohoda členských zemí NATO o postupném navyšování výdajů na obranu a související infrastrukturu až na pět procent hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2035, kterou alianční země uzavřely na červnovém summitu NATO, není realistická a on by s ní jako premiér nesouhlasil.

Česko pod vedením premiéra Fialy označuje Politico v ranním přehledu také za „důležitého podporovatele Ukrajiny“, a to obzvlášť kvůli muniční iniciativě, která loni pomohla dodat Kyjevu 1,5 milionu nábojů. Dodávky pokračují i letos. Německo je přitom důležitým podporovatelem muniční iniciativy. Německý ministr zahraničí Johann Wadephul na nedávné návštěvě Prahy řekl, že Berlín přispěl už více než miliardou eur (téměř 25 miliard korun). „Také tady hrozí Babiš vetem, pokud by vyhrál volby,“ napsalo Politico.

Doporučované