Hlavní obsah

Kandidát KSČM na prezidenta Skála jde k soudu, hrozí mu tři roky vězení

Foto: ČTK

Josefu Sklálovi hrozí až tři roky vězení.

Reklama

8. 11. 2022 14:53
aktualizováno • 8. 11. 2022 15:54

Komunistickému prezidentskému kandidátovi Josefu Skálovi hrozí až 3 roky vězení. Tvrdil, že vražda 22 tisíc lidí v Katyni Sověty je „nacisty zkonstruovaný příběh“. Žalobci k soudu poslali i dezinformační web spolupracující s SPD.

Článek

Bývalý místopředseda ústředního výboru KSČM a kandidát strany na prezidenta Josef Skála půjde k soudu za popírání masového sovětského vraždění, které se odehrálo před 82 lety v Katyni.

Masakr, při němž bylo zavražděno a pohřbeno v masových hrobech 22 tisíc polských válečných zajatců, je podle historiků dílem sovětského vedení v čele se Stalinem. Dosvědčují to i klíčové dokumenty včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného Stalinovým vedením, které v éře Michaila Gorbačova vydal po roce 1990 SSSR.

Přesto komunista Skála v červnu 2020 v debatě vysílané na webu v dezinformačním Svobodném rádiu s moderátorem a provozovatelem portálu Vladimírem Kapalem téměř dvě hodiny tato fakta zpochybňovali. Přizvukoval jim i diskutér vystupující pod pseudonymem Jiří Šifrín, autor knihy, která dle oficiálního popisu „odhaluje skutky, život a vládu Josifa Vissarionoviče Stalina, člověka zakydaného hromadou špíny“. A sovětské vraždění v Katyni rovněž zpochybňuje.

Záznam debaty dodnes visí i na serveru YouTube, kde ho slyšelo na deset tisíc lidí.

Obžaloba za popírání genocidy

Podle zjištění Seznam Zpráv všechny tři účastníky zmíněné diskuse i spolek provozující web, kde rádio vysílá, na začátku října obžalovalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7.

„Obžaloba byla podána na tři fyzické osoby a jednu právnickou osobu pro jednání související s odvysíláním diskuze o takzvaném Katyňském masakru. Jednání bylo po právní stránce kvalifikováno jako přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ potvrdil v obecné rovině trestní řízení mluvčí nadřízeného Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Soud původně případ vyřešil takzvaným trestním příkazem. Ten může dle zákona soudce uložit, pokud považuje čin za důkazy nezpochybnitelně prokázaný. V takovém případě se nekoná hlavní líčení.

„Obžalované fyzické osoby dostaly trest osm měsíců vězení s odkladem na patnáct měsíců. Právnická osoba dostala peněžitý trest 30 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Iva Kaňáková.

Všichni obžalovaní však vůči trestnímu příkazu podali odpor. Případ tak skončí v soudní síni. V hlavním líčení za popírání genocidy mužům hrozí až tři roky vězení.

Že se bude bránit u soudu, potvrdil v úterý komunista Skála Seznam Zprávám. Spáchání trestného činu popírá. „Já jsem v životě žádné genocidě nefandil ani ji nezpochybňoval,“ uvedl.

Přitom historicky ověřená fakta, že polští důstojníci na jaře 1940 byli zavražděni sovětskou NKVD, označil Skála ve svém vystoupení ve Svobodném rádiu za legendu. Podle něj je oponována velice kvalitně řadou vědců a politických pozorovatelů. Katyňský masakr je prý „příběh, který byl zkonstruován nacisty“. Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů označil za údajnou.

Další obžalovaný Kapal mu v debatě přizvukoval, že jde o případ, který byl zkonstruován nacisty za podpory polské exilové vlády. „Deset ku jedné, že to byli Němci,“ shrnul pak záležitost obžalovaný Šifrín. Kapal na konci pořadu dodal, že Šifrínova kniha mu ohledně Stalina otevřela oči.

K soudu zároveň žalobci poslali i spolek, který úředně web provozuje. Kapalovo Svobodné rádio o sobě tvrdí, že existuje proto, „aby se veřejnost dozvěděla pravdu“. Podle expertů sledujících dezinformační scénu je to však jinak.

„Je řadu let etablované na české dezinformační a prokremelské scéně. Ve vysílání je kromě šíření ruské propagandy, dezinformací a konspiračních teorií i podněcována nenávist vůči skupinám osob,“ shrnul analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost. Spolek se na svou činnost zároveň pokouší vybírat od posluchačů peníze.

Skálu policejní stíhání ani podaná obžaloba neodradily, aby ještě na konci letošního října u Kapala vystupoval jako prezidentský kandidát. „Nálady ve společnosti jsou kritické. To je obrovská šance pro nás. Celé své angažmá vnímám jako investici do budoucnosti,“ řekl Kapalovi Skála s tím, že bude hledat způsoby, jak netříštit údajné vlastenecké síly.

Do úterý však nesehnal zákonem stanovených 50 tisíc podpisů voličů, aby mohl vstoupit do přímé volby prezidenta, a tak kandidaturu sám složil.

Nejsme partneři, tvrdí Okamura

V kolonce partnerů, která má Svobodné rádio na webové stránce, je na prvním místě banner SPD s obličejem Tomia Okamury, který v médiu označovaném experty za dezinformační pravidelně vystupuje, a to zase přejímá obsah z jeho kanálů.

Okamura však tvrdí, že SPD partnerství se Svobodným rádiem nemá. „Vystupujeme tam jen na pozvání, tak jako v každém jiném médiu. Pouze jsme je v minulosti požádali, zdali bychom mohli mít na jejich webu umístěn náš banner. Jedná se o soukromé rádio, s jehož majetkovou a organizační strukturou nemá SPD nic společného a ani ji detailně neznáme, takže logicky ani nemáme a nemůžeme mít žádnou odpovědnost za jejich činnost a obsah vysílání, stejně jako je tomu v případě jakýchkoli jiných médií,“ uvedl Okamura.

Zda po obžalobě za popírání genocidy spolupráci s Kapalem přeruší, neřekl.

Katyň Sověti přiznali, dnes se ji pokoušejí zamlžit

  • Sověti zabíjeli své oběti vstoje výstřelem do týla a některé probodli bajonetem užívaným výhradně Rudou armádou. Zavraždili takto na 22 tisíc lidí.
  • Po válce však tvrdili, že za vraždami stojí nacisti, kteří po napadení SSSR oblast obsadili a objevili i hroby zavražděných.
  • Až v roce 1990 se za běsnění omluvil Michail Gorbačov. „Sovětský svaz vyjadřuje hluboké politování nad katyňskou tragédií a prohlašuje, že je to jeden z nejtěžších zločinů stalinismu,“ znělo v oficiální zprávě.
  • Důkazy Moskva zveřejnila v říjnu 1992, kdy ruský prezident Boris Jelcin předal polskému prezidentovi Lechu Wałęsovi dokumenty o zločinu. Mezi doklady je i rozkaz k popravám podepsaný Stalinem.
  • V roce 2010 se památce tisíců Poláků postřílených sovětskými vojáky poklonil i Vladimir Putin. Pak ale Rusové začali otáčet.
  • V květnu 2020, měsíc před vystoupením Skály ve Svobodném rádiu, Rusové odstranili památník zavražděným na budově někdejšího ředitelství NKVD v Tveru. Tam bylo dle důkazů zavražděno několik tisíc polských důstojníků. Rusové ale tvrdili, že není dostatek podkladů, že se vraždy na místě odehrály. Ruskou vinu nyní zpochybňují mnohá ruská média i politici.
  • Katyňský masakr se ruské propagandě, která tvrdí, že na Ukrajině bojuje proti nacistům, nehodí. Odehrál se po paktu Molotov–Ribbentrop, jímž si Sověti s nacisty původně v roce 1939 rozdělili sféry vlivu v Evropě a uzavřeli dohodu o neútočení.

Reklama

Doporučované