Hlavní obsah

Polčák znovu europoslancem? Moji podporu nemá, řekl Rakušan

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Reklama

7. 4. 2022 11:39

Sněmovna jedná na mimořádné schůzi o kauze Stanislava Polčáka. Politik STAN ztrácí podporu i mezi vlastními straníky.

Článek

Předseda STAN Vít Rakušan dnes ve Sněmovně řekl, že bývalý místopředseda tohoto hnutí Stanislav Polčák nebude mít jeho podporu při případné obhajobě mandátu europoslance. Poukázal však také na to, že STAN sestavuje kandidátní listiny v primárních volbách a bude záležet na tom, zda Polčák důvěru dostane.

Sněmovna se dnes mimořádně sešla z podnětu opozičních SPD a ANO kvůli Polčákovu postupu v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN. Lídr SPD Tomio Okamura se Rakušana ptal mimo jiné na to, zda STAN nominuje Polčáka na kandidátku do dalších evropských voleb.

„Moji podporu při obhajobě tohoto mandátu pan europoslanec Polčák mít nebude,“ řekl Rakušan. Podotkl rovněž, že nemůže dva roky předem říci, kdo bude kam kandidovat.

Rakušan uvedl, že Polčák ve střetu zájmů podle českého ani podle evropského práva nebyl. Jeho pochybení vidí v etické rovině. „Pokud jako politik prosazoval přijetí odškodňovacího zákona, neměl z toho mít v jiné roli prospěch,“ uvedl předseda STAN. Rakušan dále řekl, že trval na vyvození „jasné politické odpovědnosti“, což se podle něj také stalo.

Do Stanislava Polčáka a hnutí STAN se na mimořádné schůzi pustil především předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Okamura prohlásil, že se STAN tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Ptal se předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana na to, proč Polčáka nevyzval ke složení europoslaneckého mandátu či zda ho STAN nominuje na kandidátku do dalších evropských voleb.

Naopak místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) označila vyvolání mimořádné schůze poslanci SPD a ANO jen za ztrátu času a peněz.

Reklama

Doporučované