Hlavní obsah

„Nestojím o kádrování.“ Právník Dostál odchází z vládního týmu Pirátů

Foto: archiv Ondřeje Dostála

Právník Ondřej Dostál odchází z vládního týmu Pirátů.

Reklama

13. 12. 2021 21:16

Piráti se od listopadu zabývali setrváním Dostála ve vládním týmu.

Článek

Právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál se rozhodl odejít z vládního týmu Pirátů. Nechce se nechat kádrovat lidmi, s nimiž hodnotově nesouzní. Část Pirátů už dříve Dostálovi vyčítala to, že zpochybňuje efekt očkování nebo že podle nich sporným způsobem interpretuje data o covidu.

„Rozhodl jsem se odejít z pirátského vládního týmu. Tým vznikal jako výběr koalice PirSTAN, jednotné, umírněné a svobodomyslné. Tento étos je pryč. U Pirátů to převzali lidé, s nimiž hodnotově nesouzním a o jejichž kádrování nestojím. Hájit právní stát budu dál, názory nestřídám,“ uvedl Dostál dnes večer na twitteru.

Piráti se od listopadu zabývali setrváním Dostála ve vládním týmu. Předseda strany Ivan Bartoš mluvil o tom, že některá jeho vyjádření vyvolávají obavy mezi značnou části pirátských voličů i odborníků a vedou ke zpochybňování vědeckých názorů, o které se opírá boj s covidem-19. Dostál tehdy uvedl, že pokud se části Pirátů nelíbí jeho data či názory, je to jejich problém.

Dostál několikrát u soudu uspěl se žalobou na protiepidemická opatření ministerstva zdravotnictví. Před volbami patřil ke kandidátům koalice Pirátů se STAN na ministra zdravotnictví. Krátce před volbami upoutal pozornost tím, že nechtěl sdělit, zda je očkovaný proti covidu-19. Později na svém blogu uvedl, že vzhledem k opakovaně změřené přítomnosti protilátek očkován není. Nastupující vládní koalice Spolu a Pirátů se STAN přitom označuje očkování za klíčové pro řešení pandemie.

Dostál na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje data týkající se epidemie, která podle Bartoše využívají dezinformační weby. Interpretace Dostálových vyjádření zavdávají příčinu ke zpochybňování pozice Pirátů, uvedl Bartoš na konci listopadu. Zdůraznil přitom, že Dostál je nezpochybnitelný odborník na zdravotnické právo. „Pokud se části Pirátů nelíbí moje data či názory, je to jejich problém. Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí. Výklad práva a zveřejňování dat tady dostanete vždy bez politikaření,“ napsal tehdy Dostál.

Reklama

Doporučované