Hlavní obsah

Projekty na obnovu ukrajinských nemocnic nezastavíme, slíbil Havlíček

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Následky ruského útoku z roku 2024 na dětskou nemocnici v Kyjevě.

Česko se bude podílet na rekonstrukci šesti nemocnic na Ukrajině. Vláda Andreje Babiše zdravotnické projekty českých firem nezastaví, uvedl pro Seznam Zprávy vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

Článek

„Slíbil jsme to již při mém nástupu a v rámci rozpočtu jsme to pohlídali. Vše je dle dohod, navzdory díře v rozpočtu po minulé vládě,“ řekl o rekonstrukci ukrajinských nemocnic Karel Havlíček po jednání vlády, která schválila státní rozpočet na letošní rok.

Jak informovaly Seznam Zprávy, Svaz průmyslu a dopravy se v minulém týdnu obrátil na premiéra Andreje Babiše s dopisem, v němž vyjádřil obavy nad možnými rozpočtovými škrty už dojednané vratné podpory exportu pro české firmy na Ukrajině.

Podle Havlíčka ale podobný scénář projektům, které dva roky připravovaly české firmy vyrábějící zdravotnickou techniku a pro něž už v řadě případů existoval příslib financování ze strany Evropské komise, stopka nehrozí.

„Zajistili jsme krytí“

„Není to pravda. Rozpočtové škrty jsou brutální, ale nikoli v této oblasti,“ potvrdil redakci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jde podle něj o záruční projekt Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou a Českou exportní bankou (ČEB).

„Velmi komplikované financování, na MPO jsme zajistili zdroje z EU revolvingu, MZV zdědilo prázdnou kasu a aktivistické závazky. Přesto jsme s ministrem Macinkou zajistili krytí i na záruky za tyto zdravotnické projekty na Ukrajině,“ poznamenal Havlíček. Doplnil zároveň, že všechny tyto projekty jsou dobrým záměrem, který pomůže jak českému byznysu, tak Ukrajině.

Havlíčkova slova potvrdil i Černínský palác. „Podpora českého exportu na Ukrajinu v podobě záruk pokračuje. Nejde o dotace, ale o návratný nástroj, který dává firmám jistotu a státu se peníze vracejí. Je to v českém zájmu: České firmy získají zakázky na obnově, udrží pracovní místa a nevzniká nový trvalý výdaj ze státního rozpočtu,“ řekl vrchní ředitel sekce ekonomicko-vědecké diplomacie a rozvojové spolupráce Tomáš Kuchta.

Svaz průmyslu a obchodu, který se obával vládní stopky, dnešní rozhodnutí vlády vítá. „Jsme rádi, že vláda potřebné peníze našla. Jsou určeny na projekty, které jsou důležité pro Ukrajinu a výhodné pro českou ekonomiku,“ okomentoval pro Seznam Zprávy vládní rozhodnutí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finanční riziko Česku nehrozí

Česko se totiž podporou zdravotnických projektů nevystavuje finančnímu riziku. Nejenže by se mu měly všechny peníze vrátit, ale stát by na tom měl i vydělat. A to nejen reputačně, kdy by se českým firmám mohly otevřít dveře k řadě projektů v Africe či Asii, ale i peněžně.

Záruka ze strany Národní rozvojové banky se vrátí včetně úroku, jen tohle bude znamenat podle Svazu průmyslu a dopravy výnosy až tři miliony eur (asi 70 milionů korun). Garanci totiž dává Evropská investiční banka.

Svaz průmyslu a dopravy v dopise vládě minulý týden vypočítal, že jen okamžitý očekávaný daňový přínos projektu bude činit zhruba 24 milionů eur (580 milionů korun). Navíc půjde o výrobu s výraznou přidanou hodnotou realizovanou v Česku, tedy mimo jiné včetně podpory kvalifikovaných pracovních míst. K tomu to podle svazu bude znamenat dodatečné rozpočtové příjmy pro Česko, které tímto projektem získá 60 milionů eur v grantech (zhruba 1,5 miliardy korun).

Doporučované