Hlavní obsah

Válek: Proč potřebujete něco nařizovat? Vzdejte se večírků na Silvestra sami

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Reklama

17. 12. 2021 18:24

Nová vláda Petra Fialy dnes rozhodla, že zatím nebude Sněmovnu žádat o prodloužení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek všechny vyzval ke zrušení večírků na Silvestra, aby se nešířil covid-19.

Článek

Jaká pravidla budou platit na Silvestra, když už vláda nechce nouzový stav? Jak to bude s večírky a na co se mají připravit restaurace a bary? Na žádnou z těchto otázek dnes nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přímo neodpověděl. Zdůraznil jen potřebu osobní zodpovědnosti.

Podle Válka, který v pátek převzal Ministerstvo zdravotnictví, by se každý měl večírků vzdát sám od sebe, protože jinak ohrožuje své rodiny a už tak vyčerpané zdravotníky.

„Já si myslím, že otázka, jestli zakážeme nebo nezakážeme večírky, zda omezíme nebo neomezíme večírky, je už ve své podstatě nešťastná. Každý z nás a i provozovatelé by měli myslet na naše děti a budoucnost. To není o tom, co vláda nařídí nebo nenařídí,“ řekl nový ministr zdravotnictví Válek.

Už nemáme ÚV KSČ, aby nám přikazoval, zda máme něco dělat, nebo ne.
Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví
17. 12. 2021

Vyzval také všechny, aby v období Vánoc minimalizovali riziko přenosu covidu-19. „Neobětujme naše děti tím, že budeme Silvestra trávit v bezuzdné zábavě, ale naopak, abychom do nového roku šli s minimální virovou náloží. Chci, aby naše děti vzpomínaly na své dětství jako na krásné dětství, a ne kvůli nezodpovědným rodičům na to, jak byly v covidovém vězení,“ řekl Válek.

Válek také několikrát zopakoval, že už nevládne totalitní režim jako před rokem 1989 a že zvládnutí situace není jen o zákazech ze strany vlády, ale také o osobní zodpovědnosti každého.

„Už nemáme ÚV KSČ, aby nám přikazoval, zda máme něco dělat, nebo ne. Každý z nás má svoji zodpovědnost,“ řekl Válek.

„Myslete také na naše seniory a zdravotníky. Za jeden váš večírek může být zhroucená nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat seriózně a slušně sami? Já věřím, že ano, věřím českým občanům,“ dodal Válek.

Jaká pravidla platí v nouzovém stavu

Restaurace, bary či kluby musí mít v nouzovém stavu zavřeno mezi 22:00 a 4:59. Na veřejnosti lidé nesmějí konzumovat alkohol. Jsou zakázané vánoční trhy s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce může maximálně tisíc sedících osob, a to očkovaných nebo po covidu. Na další hromadné akce, jako například oslavy, večírky či plesy, může maximálně 100 lidí.

Nouzový stav skončí 26. prosince. Vláda Petra Fialy rozhodla, že o jeho prodloužení Sněmovnu nepožádá.

Restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků považují za chybu, že nová vláda pravidla pro silvestrovské oslavy jasně nestanovila. V době nouzového stavu musí restaurace své provozy uzavírat ve 22 hodin, ten ale o půlnoci 25. prosince skončí, protože se nová vláda rozhodla ho neprodloužit.

Podle stávajících protiepidemických opatření musí provozovatelé všem návštěvníkům kontrolovat potvrzení o prodělaném covidu-19 nebo očkování.

Reklama

Doporučované