Článek
Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) projekt dodávek dělostřelecké munice na Ukrajinu často vyzdvihuje jako jeden ze svých klíčových úspěchů a chvály se mu dostává od zahraničních partnerů či samotné Ukrajiny, opoziční hnutí ANO mluví o netransparentnosti a nekvalitní dodávané munici. Oproti kritice, kterou vůči českému projektu hlásalo loni i začátkem letošního roku, ale nyní v ostrých odsudcích couvá.
„Pokud ANO zasedne v příští vládě, bude žádat audit české muniční iniciativy pro Ukrajinu,“ řekla ve čtvrtek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová. Zopakovala navíc, že by se měl mechanismus přenést na úroveň NATO, což prohlásil v pondělí už Havlíček po setkání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Schillerová rovněž připustila, že by s kolegy mohla iniciativu ukončit, kdyby se ANO po volbách dostalo do čela vlády.
Postoj celého ANO k iniciativě ale vyvolává otázky. „U nás rušení iniciativy není téma, nebavili jsme se o tom ani na stínové vládě, ani na předsednictvu, “popsal v pátek Seznam Zprávám poslanec ANO Radek Vondráček, o kterém se v médiích spekulovalo jako o kandidátovi Babišova hnutí na šéfa diplomacie v potenciální příští vládě. Vondráček dnes tvrdí, že ANO „nikdy proti iniciativě negativně nevystupovalo“. „Karel Havlíček neříkal, že chce projekt rušit, ale že by ho standardně mělo dělat NATO,“ komentuje Vondráček.
Stínový premiér ANO Havlíček přitom ještě v lednu jasně sliboval ukončení celého projektu „Nepokračovali bychom v muniční iniciativě. Vůbec,“ řekl tehdy pro týdeník Respekt. Výrok si následně přebrala ukrajinská i ruská média tak, že česká opozice nesouhlasí s vojenskou podporou Ukrajiny. Například prestižní britský deník Financial Times popsal, že je projekt v ohrožení, pokud bude ANO u moci.
Po pondělní schůzce s ukrajinským prezidentem Zelenským ale už Havlíček o jejím zrušení nemluvil, ideálním scénářem by nyní podle něj byl právě přesun iniciativy na úroveň Severoatlantické aliance.
Ještě před rokem předseda hnutí ANO Andrej Babiš mimochodem na muniční iniciativu útočil hrubšími výrazy. Dodávanou munici označil za „starou a plesnivou“. Dnes se už ani on k projektu nevyjadřuje tak ostře a prohlašuje, že iniciativa není téma.
Mlžení kolem českého projektu materiální pomoci Ukrajině podle politologa Otto Eibla z Masarykovy univerzity naznačuje, že téma pro hnutí ANO v podstatě není důležité. „Jde spíš o prodlužování jejich ‚nepostoje‘ k Ukrajině celkově. Sami politici ANO by téma asi ani nezvedli, byl to prezident Zelenskyj, se kterým se dostalo do popředí v kontextu domácí politiky,“ upozorňuje Eibl.
Ve středu kritiky, kterou ANO k muniční iniciativě směřuje, jsou pochyby o kvalitě dodávek. Mluvilo o závadné munici nebo i netransparentním financování iniciativy. Podle Eibla jsou však tato slova pro hnutí oslím můstkem k tomu, jak téma přesunout na pole domácí politiky a předat lidem zprávu, že Fialova vláda „dělá zase něco špatně“.
„Naznačují, že by iniciativu udělali lépe, čímž jakoby říkají voličům, že je vláda plná ‚darebáků‘, kteří je okrádají a ještě posílají špatnou a nekvalitní munici. To se ale nikde nepotvrdilo,“ vysvětluje politolog.
Za lavírováním je tak podle něj snaha oslovit co nejširší spektrum voličů. ANO pak proto raději vypouští matoucí výroky, než aby se vyjádřilo jasně. „Je to proto, že část jejich voličů není proti Ukrajině. ANO potřebuje vždy nějaký ‚klacek‘, se kterým by mohlo pošťouchnout Fialovu vládu. A je velmi dobré v nastolování témat. A toto dává smysl,“ popisuje Eibl.
Karel Havlíček sice znovu po setkání se Zelenským tvrdil, že má indicie, že „iniciativa není v transparentním režimu“, avšak se samotným ukrajinským prezidentem své pochybnosti neprobral, s vysvětlením, že „špinavé prádlo se pere doma“. Podle Eibla tak ukázal, že pro ANO je téma jen součást předvolebního boje proti Fialově koalici.
„V přímé konfrontaci s aktérem války se nedokáže zeptat, jestli je iniciativa v pořádku nebo ne, protože by se mohl dozvědět, že drtivá většina munice byla naprosto v pohodě a pomohla obráncům,“ míní Eibl.
Sám Zelenskyj tento týden při návštěvě Česka několikrát za iniciativu poděkoval a chválil si, že funguje „excelentně“.
Rozkročení voliči
Nejasné výstupy členů Babišova hnutí k iniciativě i k pomoci Ukrajině obecně se straně mohou před následujícími parlamentními volbami vyplatit. Výzkum agentury Ipsos pro Seznam Zprávy ukazuje, že jasnou podporu Ukrajině vyjadřují hlavně voliči vládních stran, příznivci hnutí ANO jsou naopak rozpolcení a inklinují i k názoru, že podpora Česka Ukrajině je příliš velká. Přes 20 procent podporovatelů ANO si pak myslí, že Ukrajinci si zaslouží českou pomoc, ale nejsou si jistí ekonomickou výhodností.
Ze skupiny lidí, kteří si nejsou jistí, kdo může za válku na Ukrajině, a sdílejí pocit, že pomoc uprchlíkům už byla dostatečná, nyní skoro 40 procent podporuje hnutí ANO.