Hlavní obsah

Až budou lépe platit, budu pracovat, píší čtenáři o nízké produktivitě práce

Foto: Seznam Zprávy

Ve výrobě se pracuje, na rozdíl od kanceláří, diskutují čtenáři. Ilustrační fotografie.

Lidé v Česku sice v práci tráví hodně času, ale jejich produktivita je v rámci EU podprůměrná, říkají data. Někteří čtenáři v diskuzi tento stav vysvětlují nízkými platy, jiní nepříznivou statistiku přímo zpochybňují.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku, který se věnuje zaměstnanosti a výkonnosti pracovníků v Česku. „Zaměstnavatel předstírá, že platí, já předstírám, že pracuji, co je na tom divného?“ píše například Josef Zika.

Přečtěte si původní článek

Tomáš Šalomon: Chtěl bych vědět, v jakém oboru se dá práce předstírat. Pracuji jako automechanik nákladních vozidel, autobusů atd. a za osmihodinovou směnu se nezastavím… Přestávku na oběd kolikrát ani nemám.

  • Sylva Šporková (reaguje): Zkuste pochopit, že pojem produktivita práce opravdu neznamená, že jste se osm hodin nezastavil. Ale třeba to, že kdybyste měl modernější stroje/přístroje, stihl byste za osm hodin víc (to je jen jeden příklad).

Radek Beran: Až budou lidé ohodnoceni za svou práci jako v Německu a Dánsku, tak přidají možná na těch 120 % výkonu. Zatím je to v mnoha oblastech pouze snaha co nejvíce odrbat zaměstnance. Nedivím se pak, že se nepředřou.

  • Marek Janečka (reaguje): Odrbávání mají Češi v povaze, takže je to spíše oboustranné. U Čechů rozhodně nefunguje ono vyšší mzda = vyšší pracovní výkon a už vůbec ne dlouhodoběji.

Milan Dvořák: Situace jen vypovídá o stavu managementu práce v ČR, každé auto totiž jede jen tak dobře, jak dobrý je jeho řidič. Ve vztahu cena/výkon je ČR naopak v produktivitě práce velmi nadprůměrná, bohužel statistiky kazí ta část „pracujících“, kteří se celý den v práci houpají na židli za statisícové platy, těch tu máme bohužel tolik, že to potom snižuje ten náš celkový průměr.

Jana Oblouková: Zajímalo by mne, jak se ta produktivita měří, protože ziskuchtivému systému naklonění ekonomové výše uvedená tvrzení opakují dokola. Pak si ale člověk přečte jiné hodnocení, a sice že Česko má jednu z nejvyšších produktivit - měřeno ovšem podílem mezd na ekonomickém výkonu. Takže kde je pravda?

Tom Blaha: Práce a produktivita práce jsou naprosto různé pojmy. Sto lidí v ČR vyrobí výrobek v hodnotě 100 a pak z něj někdo např. v Německu kliknutím myši udělá produkt v hodnotě 200. Takto se dělá produktivita práce. Jaká je produktivita práce šiček textilu v Asii? Až Nike a jiní z toho „udělají“ tu „hodnotu“.

Pavel Kutina: Shrnul bych to takto - pakliže pracovník není dobře motivován, tak často razí heslo: Pracuji pouze do výše mzdy. Čili když je zde mizerná výše mzdy, nemůže nikdo čekat, že se někdo přetrhne. Za druhé - nejsme stěhovaví ptáci, máme rádi svůj domov, prostředí, neradi způsobujeme dětem potíže spjaté se stěhováním se za prací. S prací je to stejné. Rádi se zapracujeme a po nějakém čase víme, co od koho můžeme očekávat a co mohou očekávat od nás. V zásadě nesouhlasíme s moderními (západními) metodami vedením firmy, kdy místo aby se manažery stali lidé, kteří znají praxi a znají chod či postupy výroby, přijímají manažery, kteří nevědí nic než teorii a vymýšlí hlouposti a nerealizovatelné postupy. (redakčně kráceno)

Fórum čtenářů

Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.

Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.

Jenda Domek: Bohužel sám jsem se za několik let přesvědčil, že Češi si chodí do práce pouze pro hodiny/prachy a pracovní výkon je až někde v pozadí. Jako zaměstnance mě vždy štvalo, že já jsem si splnil veškerou svou práci rychle a pak někdo přišel a nařídil mi jít pomoct někomu jinému s jeho prací, protože on se celý den flákal na cigaretkách, zašíval na záchodě, krafal na pracovišti a sám dělal prd. A výsledek? 15. jsme dostali oba stejnou výplatu. No tak jsem to začal dělat taky tak. Svou práci jsem si rozložil tak, abych ji dokončil těsně před koncem směny. Proto jsem zastáncem toho, že všude, kde lze práce jen trochu kvantifikovat, by se měla zrušit hodinová mzda a měla by se zavést výkonnostní. (redakčně kráceno)

Miroslav Med: Pracoval jsem přes dvacet let v továrně, která je součástí mezinárodního koncernu. V rámci zaučování a předávání zkušeností pracovníci jednotlivých továren navštěvovali pobočky v jiných zemích. Když jsme se s kolegy bavili o nabytých zkušenostech, tak jsme skutečně shodli na tom, že u nás je produktivita nižší než na západ od našich hranic. Nebylo to ale tím, že by se Češi flákali. Důvod spočíval v tom, že v naší pobočce je vyšší podíl ruční práce - co jinde probíhá automaticky, to u nás dělají dělňásci ručně a je jen logické, že nemohou mít stejnou a nebo dokonce vyšší produktivitu než někdo, kdo v podstatě jen kontroluje práci strojů. (redakčně kráceno)

Tom Policky: Pokud někdo chodí do práce, která ho nebaví a nenaplňuje, je na hlavu. Takových volných míst, možnost rekvalifikací či různých kurzů apod. Jen výmluvy a lenost. Celý život pracuji, práce mě baví, naplňuje, mohu se realizovat v příjemném kolektivu. Kdyby to tak nebylo, jsem dávno pryč.

  • Pavel Mazánek (reaguje): Práce mě nebaví a nenaplňuje. Ale člověk se nenadře a mám dost volnosti, což se s malými dětmi dalo dost dobře využít. Štvát mě to pomalu začalo už před čtyřmi roky, kdy jsem výpověď podal a bylo naslibováno kde co. Teď už to zašlo strašně daleko a nakonec jsem sám dal výpověď (podruhé) a hledal novou práci. Nejvíc zarážející je fakt, že zaměstnavatel musel vidět moji demotivovanost, nespokojenost. Několikrát za rok jsem seděl s vedoucím a pořád opakoval ty stejné věci, s kterými jsem nespokojený, ale vždy to jen tak přešel a neřešil ani zlepšení situace pro mne a ani to, že moje motivace a výkon jde dost dolů. Fascinuje mě, že ač rozhodně nepatřím k pracantům s tvrdou sebekázní, došla trpělivost dřív mně než šéfovi. (redakčně kráceno)

Martin Pokorný: A neovlivňuje naši malou produktivitu i to, že tu působí mnoho zahraničních firem, které zde „vyrábí levné zboží“, které se pak vyveze do distribučního centra ve státě s nižší daňovou zátěží, kde se cena výrazně zvýší, a poté se teprve prodá zákazníkům? Upřímně, navštívil jsem průmyslové firmy v USA, v Anglii, v Německu. A nezdálo se mi, že by tam pracovali více. Spíše naopak.

Lukáš Černý: Vždy se všude zmiňuje jen Škodovka. Fabrika, kde mají zaměstnanci minimálně třikrát takové mzdy než u jakékoli konkurence. V podstatě o ČR platí jen jedno. Ceny jsou tu vyšší než kdekoli jinde v EU, v poměru k obyčejným platům. Lidé nemění práci hlavně proto, že i kdyby měli být na pracáku jen jeden měsíc, tak mají obrovský problém to po finanční stránce utáhnout. Firmy si začínají stěžovat, že nemohou sehnat zaměstnance, přitom by stačilo zaplatit je a neměly by problém.

Doporučované