Hlavní obsah

Boj s kyberkriminalitou a terorismem. V policii vznikne nový útvar

Foto: Seznam Zprávy

O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Ilustrační foto.

Reklama

10. 6. 10:53

Nový útvar by měl začít fungovat od ledna a počítá se s tím, že bude mít kolem 150 příslušníků.

Článek

V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil policejní prezident Martin Vondrášek.

Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), měl by začít fungovat od ledna příštího roku.

Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka policie změnou reaguje na rychle se vyvíjející trestnou činnost, jak v kybernetickém prostoru, tak i v oblasti terorismu a extremismu.

„Emancipovaný útvar bude mít lepší schopnost reakce na výzvy, které nás čekají, přímou řídící strukturu a také přímou odpovědnost,“ vysvětlil Kubík. Vondrášek doplnil, že i jiné státy mají na problematiky terorismu, extremismu a kyberkriminality speciální útvary.

Návrh na organizační změnu podá policie na Ministerstvo vnitra v červnu. Šéf resortu Vít Rakušan (STAN) uvedl, že změna má jeho podporu. „Souhlasím i s řešením, které policie představila. Nová struktura bude přehlednější a přinese větší akceschopnost při řešení nových trendů v trestné činnosti,“ míní.

Během léta se má uskutečnit nabídkové, následně případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru. Struktura by měla mít kolem 150 míst, podobně jako mají stávající sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále.

Změny Vondrášek projednal jak s vedením NCOZ, tak s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě,“ řekl Vondrášek.

Rakušan: Nejde o politické zadání

Reorganizaci ve čtvrtek Vondrášek spolu s Rakušanem představili poslancům sněmovního bezpečnostního výboru.

Ministr po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost. Upozornil však na to, že nejde o „politické zadání“, nýbrž o práci Policejního prezidia a odborného týmu. Jde podle něj o důkaz „jiné politické kultury“, než byla v roce 2016, kdy NCOZ vznikla.

Vznik nového útvaru sloučením protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vyvolal vážnou roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO. Kvůli vzniku centrály odešli i někteří policisté.

NCOZ se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci.

O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v prosinci 2019 oznámili, že by měl vzniknout nový zastřešující útvar – národní kriminální úřad. Reorganizaci pak narušila pandemie nemoci covid-19. Změna se neměla dotknout NCOZ, oddělení jejích sekcí terorismu a kybernetické bezpečnosti ale stále bylo zvažovanou možností.

V záměru vytvoření národního kriminálního úřadu vedení policie podle Vondráška pokračovat nebude. Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka je vhodnější tzv. agenturní model s menšími autonomními a specializovanými úřady.

Vondrášek také oznámil, že od 1. září budou vedoucí na odděleních obecné a hospodářské kriminality na územních odborech policie zařazeni do osmých platových tříd, tedy do služebních hodností vrchních komisařů. Nyní mají hodnost o stupeň nižší.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované