Hlavní obsah

Čeští hasiči odletěli pomáhat do povodněmi zasaženého Texasu

Foto: Hasičský záchranný sbor

Český tým Hasičského záchranného sboru.

„Předpokládaná délka nasazení je pět až sedm dní, podle aktuální situace v zasažených oblastech,“ nastínila mluvčí hasičů.

Článek

Texas začátkem července zasáhly bleskové povodně, které ničily vše, co jim stálo v cestě. Počet obětí vyšplhal na 119, dalších více než sto lidí se pohřešuje.

V neděli do Spojených států zamířili pomáhat hasiči z českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu.

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Kláry Ochmanové odletěli na základě dohody mezi českou ambasádou v USA a Národní gardou státu Texas.

Mezi 16 členy nechybí kynologové se záchranářskými psy. V Texasu se zaměří na speciální podpůrné činnosti při pátrání po pohřešovaných.

„Jedná se o příslušníky HZS ČR zařazené do speciálního USAR týmu, který například zasahoval při ničivém zemětřesení v Turecku,“ přiblížila Ochmanová.

Česko je podle ní jedinou zemí, která v této souvislosti do Spojených států vyslala svůj tým. Cílem mise je podle HZS posílit americké záchranné složky při pátrání po pohřešovaných.

„Tým dnes v osm hodin ráno odcestoval z vojenského letiště ve Kbelích na americkou leteckou základnu Ramstein v Německu, odkud bude následně pokračovat do texaského San Antonia. Předpokládaná délka nasazení je pět až sedm dní, podle aktuální situace v zasažených oblastech,“ nastínila mluvčí s tím, že konkrétní úkoly se upřesní po příletu.

+1

Doporučované