Hlavní obsah

Chcípl PES vozí uprchlíky, naštval tím část fanoušků. „Sobci,“ míní analytik

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Uprchlíci na přechodu Vyšné Nemecké.

Reklama

8. 3. 2022 7:55

Rozkolem prochází původně antivaxerské hnutí Chcípl PES. Organizuje pomoc uprchlíkům, což mnoha příznivcům vadí. „Mezi podporovateli Chcípl PES jsou často sobci. I nyní odmítají pomoc válečným uprchlíkům,“ míní analytik Máca.

Článek

Článek si můžete pustit také v audioverzi.

Není tomu ještě ani měsíc, kdy jeden z představitelů iniciativy Chcípl PES, Jiří Janeček, na facebooku zveřejnil prohlášení, ve kterém uváděl, že Vladimir Putin není blázen, ale jestliže dochází ke genocidě, nezbyde mu nic jiného, než zasáhnout. Ukrajinu označil za stát s kolabující a zkorumpovanou ekonomikou.

O několik týdnů později ale celé hnutí Chcípl PES začalo organizovat pomoc pro ukrajinské uprchlíky před válkou. Tím si proti sobě poštvalo část svých příznivců, kteří jsou spíš opačně smýšlející.

„V době covidu jsem vás podporovala, fandila vám. Ale že nám sem budete tahat uprchlíky, které plánuje dotovat stát, abychom to my zaplatili. To jsem opravdu nečekala,“ zní jeden ze stovek vzkazů pod příspěvky hnutí. Seznam Zprávy vybraly ty slušnější.

Předseda hnutí Jakub Olbert říká, že taková otočka některých příznivců ho nepřekvapila a ani ho nemrzí. „Dezinformace plynou z každého směru a někteří lidé nevědí, čemu mají věřit. My pomáháme lidem, kteří se kvůli válce ocitli v problémech. Stejně jako jsme zprvu chtěli pomoct podnikatelům zasaženým proticovidovými opatřeními,“ říká.

Podle analytika Romana Mácy, který se hnutím Chcípl PES dlouhodobě zabývá, není obrat některých příznivců ničím nečekaným.

„Mezi podporovateli Chcípl PES jsou často sobci, kteří myslí jen na sebe a během pandemie se nechtěli nijak omezovat ve prospěch celé společnosti. Je jasné, že pouze na sebe myslí i nyní a odmítají pomoc válečným uprchlíkům,“ vysvětluje.

Olbert zároveň přiznal, že ani ve vedení iniciativy nejsou úplně jednotní. „Z našeho organizačního týmu je 15 lidí pro a pět se jich neúčastní,“ uvádí.

V návaznosti na to dodává, že s kolegou Jiřím Janečkem se rozchází i ve výše uvedeném názoru, který Janeček v únoru publikoval. „To ale neznamená, že bychom nespolupracovali dál,“ říká. Ostatně Janeček je i jedním z těch, kteří se v pomoci ukrajinským uprchlíkům aktivně angažují. „Za svým názorem, že by nás velké země hodily přes palubu tak, jako teď hodily Ukrajinu, si stojím stále. Pro mě je ale důležité, že jsme pomohli těm lidem. Velkou odměnou pro nás jsou rozzářené oči těch dětí,“ řekl Janeček Seznam Zprávám.

Mezi podporovateli Chcípl PES jsou často sobci, kteří myslí jen na sebe a během pandemie se nechtěli nijak omezovat ve prospěch celé společnosti. Je jasné, že pouze na sebe myslí i nyní a odmítají pomoc válečným uprchlíkům.
Roman Máca, analytik, zabývající se také dezinformacemi na sítích

Jenže rozzářené oči dětí nejsou jedinou odměnou. Hnutí Chcípl PES na pomoc uprchlíkům začalo vybírat i peníze na svém transparentním účtu. Na něj lidé posílají i desetitisícové částky. Jedna dárkyně poslala například 70 tisíc. Analytik Máca upozorňuje na to, že ne všechny peníze, které aktivisté vyberou, mohou jít na pomoc uprchlíkům.

„Když je někdo podvodník, který dluží, kam se podívá, když někdo zastrašuje své zaměstnance, kterým dluží peníze, tak bych o upřímnosti jeho snahy pomoci uprchlíkům, že na ně bude vybírat peníze, dost pochyboval,“ podotýká.

Hnutí zatím od vypuknutí krize na Ukrajině vyúčtovalo dvě cesty autobusem a 50 tisíc na nafukovací matrace. Dalších 50 tisíc odešlo z účtu bez uvedení důvodu. Na facebooku, kde transparentní účet zmiňují, prosí o příspěvek na naftu a další náklady.

„Všechny peníze použijeme na cesty na Ukrajinu a zpět. Plánujeme jich udělat 10 až 12, podle toho, kolik vybereme. Nafukovací matrace, které jsme nakoupili, byly pro charitativní spolek v Přerově,“ uvedl Janeček. Dodal, že spolek se chová natolik transparentně, aby o žádného dárce nepřišel. „Každý nám může napsat, co se stalo s jeho darem, my ho budeme informovat, jak jsme s ním naložili,“ dodal.

České sbírky na pomoc Ukrajině

Nové sbírky neustále přibývají. Pokud chcete přispět na konkrétnější projekt, například na podporu zvířat na Ukrajině, podívejte se na jeden ze serverů, který se specializuje na pořádání sbírek. Jde například o Darujme.cz, jenž má rozcestník pomoci pro Ukrajinu.

Hlavní sbírky jsou tyto:

Účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem, na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Za shromážděné peníze vybírají obranný materiál, který nejvíce potřebují ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny.

Číslo účtu: 304452700/0300

SOS Ukrajina

Organizuje Člověk v tísni.

Sbírkový účet: 0093209320/0300

Rychlý odkaz na sbírku, kde lze pohodlně a rychle online přispět, zde.

Charita pro Ukrajinu

Organizuje Charita Česká republika.

Sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Více informací ohledně sbírky na stránkách Charity ČR.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Organizuje sbírka Paměť národa organizace Post Bellum.

Odkaz na online portál na sbírku, kde lze pohodlně přispět, zde.

Pomoc Ukrajině!

Nadační fond pomoci ve spolupráci s organizací ADRA spustil sbírku, která chce finanční pomoc smysluplně nabízet lidem zasaženým konfliktem.

Přispět lze na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 222.

Také je možné poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZNESNAZE 30, DMS ZNESNAZE 60, DMS ZNESNAZE 90

Více informací a možnost přispět přímo online na těchto stránkách.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

Český červený kříž aktuálně zajišťuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí zdravotnický materiál.

Finančně přispět lze na účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502.

Více na stránkách Českého červeného kříže.

Reklama

Doporučované