Článek
Luční bouda v Krkonošském národním parku (KRNAP) je od začátku června stále uzavřená pro veřejnost a přístupná je pouze pro ubytované. Spor mezi majiteli a vedením parku kvůli pokutování vjezdu dodavatelů k chatě přetrvává.
Posun ale nastává v jednáních s Ministerstvem životního prostředí, která jsou podle spolumajitelky Luční boudy Kláry Sovové na dobré cestě. Kritizuje ale jejich rychlost. „Naše nasazení je obrovské, ale tempo je pomalé,“ uvedla pro Seznam Zprávy.
Podle Sovové by bylo potřeba k dohodě dojít do zimy, kdy do Krkonoš dorazí největší množství turistů. „To, že se lidi jdou v létě vyčurat ven, to je jedna věc, ale když už začne být na podzim a v zimě sychravo a chodí kolem turisté a návštěvníci Krkonoš, kteří jsou naši zákazníci, my je nechceme extrémně zklamat. Nemůžeme tam ty lidi nechat mrznout,“ říká Sovová.
Majitelé boudy by chtěli docílit toho, aby příjezdová cesta nebyla považována za součást klidové zóny. Vjezd by v takovém případě nebyl zakázaný plošně, auta by směla projíždět místy předem určenými parkem.
Bude jasno do konce července?
Podle mluvčí ministerstva Veroniky Krejčí jednání trvají od letošního března, teď se hledá řešení především pro nepředvídatelné a neodkladné vjezdy. Resort by chtěl mít jasno do konce července.
„Momentálně je rozpracováno řešení situací, které bezpodmínečně nutně vyžadují vjezd vozidla, na které není vydána individuální výjimka k vjezdu do vybrané lokality na území KRNAP,“ uvedla Krejčí.
Celá záležitost je přitom pouze v rukou ministerstva. „Jednání mezi zástupci parku a majiteli Luční boudy neproběhlo, situace je z našeho pohledu stále stejná,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí KRNAP Radek Drahný.
Majitelé Luční boudy se v nejbližší době plánují poradit o případném dalším postupu, pokud by s ministerstvem shodu nenašli. „Musíme zkusit vymyslet, co uděláme v zimě, když se to nikam nepohne. Budeme muset vše zvážit, jestli to budeme řešit třeba nějakou žalobou,“ dodala bez bližších podrobností Sovová.
Silnice v klidové zóně
Spor, kvůli kterému se Luční bouda uzavřela veřejnosti, spočívá v tom, že do klidové zóny, ve které se nachází část cesty vedoucí k chatě, je vjezd možný pouze s povolením a poznávací značkou auta zaregistrovanou v systému KRNAP. Vyřízení žádosti trvá průměrně zhruba 30 dní. A to je podle majitelů doba, kterou si nemohou dovolit.
„Když nám třeba praskne záchod, nemůžeme čekat 30 dní ani třeba deset dní, než dostane instalatér povolenku,“ řekla Sovová. V případě, že dotyčný nemá povolení a vjede do klidové zóny, dostane pokutu. V případě Luční boudy šlo podle Sovové o 300 tisíc korun.
Podle dřívějších vyjádření mluvčího národního parku je Luční bouda jediným místem, které si na tato pravidla stěžuje. „V ochranném pásmu Krkonošského národního parku je 12 objektů, jediná Luční bouda má s tím problém,“ uvedl Drahný. Za Luční boudu se ale postavila část dalších podnikatelů a chatařů.
Podle KRNAP jsou pravidla stejná už 30 let a vztahují se na dalších 12 objektů. Díky novým technologiím je ale úřady umí lépe vymáhat a loni na podzim začaly vjezd do klidových zón monitorovat kamery. Stále platí, že kdo chce, může si o výjimku zažádat – pro každé vozidlo zvlášť.
Správa národního parku pak výjimku uděluje bezplatně. Majitelé a nájemci nemovitostí v klidovém území na ni mají ze zákona nárok. Nařízení se vztahuje na veškerá motorová vozidla včetně dodavatelů restauračních a ubytovacích objektů. „Zákon k boudařům za 30 let nikdy nebyl mírnější. Naopak do roku 2017 byl přísnější,“ řekl už dříve v rozhovoru ředitel parku Robin Böhnisch. Odmítl také slova boudařů, že jde o šikanu ze strany KRNAP.