Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když na podzim minulého roku pražský radní a bývalý člen hnutí ANO Vojtěch Ryvola ohlásil vznik nové strany, mnozí byli k šancím na úspěch spíše skeptičtí.
Několik měsíců poté to podle volebních průzkumů na sněmovní angažmá zatím nevypadá, i tak ale některé zaujala. V tomto případě ale spíše negativně.
Ryvola se totiž nyní ocitl uprostřed právního střetu se známým režisérem Ferem Feničem kvůli názvu strany. Označení GEN, které je zkratkou pro Generace, ekonomika, naděje, se totiž shoduje s názvem pořadu Galerie elity národa – široce známý rovněž pod zkratkou GEN -, který Fenič režíroval.
Spor mezi šéfem politické strany a režisérem pořadu s tradicí tří desítek let se rozhořel před pár týdny a na udobření to zatím nevypadá.
Faktickou podstatou sporu je vlastnictví takzvané ochranné známky, tedy výhradního práva na užívání určité značky – v tomto případě hesla GEN.
Parazitování a odškodné 300 tisíc
Zjednodušeně: Fenič viní Ryvolu ze zneužívání jména pořadu pro politické účely, Ryvola oponuje, že se o parazitování nejedná a že jej propojení názvů údajně vůbec nenapadlo, navíc uvedl, že je dokumentární série nyní už spíše neznámá.
Argumenty jsou blíže popsány v právní korespondenci, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici.
Fenič, který je zastoupený advokátní kanceláří Ostrý & Co., tvrdí, že Ryvola názvem strany „parazituje“ na jméně pořadu, zároveň tak prý poškozuje jeho legitimitu - shoda ve jméně může totiž implikovat určitou spojitost s politickou stranou, která je ale z hlediska nezávislosti médií problematická.
„Je záměrem, aby cyklus v České televizi pokračoval a v následujících letech mají být natočeny další díly. Pokud by však existovala i nadále politická strana se shodným názvem, je pokračování pořadu v České televizi nejisté, neboť ta jako veřejnoprávní médium nemůže být spojována s žádným politickým subjektem,“ stojí v předžalobní výzvě, která mimo změny názvu žádá i odškodnění ve výši 300 tisíc korun.
„Pokud bude politická strana pod tímto názvem fungovat, tak se Česká televize dostane do rozporu,“ potvrdil Fenič pro Seznam Zprávy své důvody, proč se rozhodl spor řešit právní cestou.
„Jako patentovat název rohlík“
Taková nařčení nicméně Ryvola jasně odmítá. „Podali jsme si žádost na ochrannou známku, všechno prošlo, nikdo s tím problém neměl a nevidím jediný důvod, proč něco měnit. Pan Fenič nyní požaduje něco, na co nemá nárok,“ vyvrací Ryvola nařčení.
Problém ohrožení důvěryhodnosti pořadu nevidí. „Já s natáčením pořadu nemám nic společného, je to úplně jiný obor,“ tvrdí.
V právní korespondenci prostřednictvím advokátní kanceláře Neolegal argumentuje tím, že ochranné známky se údajně využívají pouze ve chvíli, kdy se jedná o dva konkurující subjekty, kterými ale politická strana a televizní pořad nejsou.
Kdo je Vojtěch Ryvola?
Inženýr Vojtěch Ryvola působí poslední dva roky jako radní na Praze 1. V roce 2012 ho oslovila vize hnutí ANO, se kterým nejprve sympatizoval, v roce 2014 se pak stal jeho členem. Zkušenosti z komunální politiky získal už během svého působení v Děčíně.
„[…] politické strany nesmí samy o sobě podnikat. Tím jsou fakticky vyloučeny z okruhu možných porušovatelů ochranných známek či nekalé soutěže (parazitování). […] dokumentární cyklus Vašeho klienta jej (Vojtěcha Ryvolu) ani nenapadl,“ stojí v reakci na předžalobní výzvu.
„Název GEN je všeobecný, to je, jako kdyby si někdo chtěl nechat patentovat název rohlík nebo mléko,“ dodává Ryvola s tím, že heslo GEN v názvu mají desítky dalších subjektů.
Zde je ale podle Feniče zásadní rozdíl. „Na slovo GEN nemáte výlučné právo, je užíváno v názvech mnoha firem, ale toto je politická strana, která je nositelka nějakých idejí, se kterými nemám nic společného,“ oponuje.
Žádost o vymazání značky z registru
Ryvola dále zkritizoval i přístup, kterým se Fenič rozhodl situaci řešit – dopředu jej údajně nekontaktoval a vydal se hned právní cestou, ve výzvě navíc požaduje odškodnění. „Kdyby chtěl jen změnit název, tak bych to ještě pochopil, takto mi to připadá jako jasný záměr,“ kritizuje.
Režisér se naopak hájí tím, že postupoval v souladu s radami právníka. „Já ty lidi neznám, obrátil jsem se na právníka a ten mi poradil tyto kroky. Poslední popud nastal, když byly i nějaké ohlasy v médiích. Co se týká ceny, tak ta je symbolická, právník jen požadoval, abych stanovil nějakou škodu,“ upřesnil Fenič s tím, že v případě vyhraného soudu by peníze putovaly na charitu.
Ryvola navíc přešel do protiútoku – prostřednictvím právníka se obrátil na Úřad průmyslového vlastnictví, který registr ochranných známek spravuje, s žádostí o vymazání ochranné známky GEN v souvislosti s Feničovým pořadem „z důvodu neužívání“.
Pořad byl nicméně v posledních letech několikrát vysílán, podle režiséra by mělo dojít i k natáčení nových dílů. „Oni si nedají ani tu práci, aby si zjistili, že cyklus GEN je časosběrný a natáčí se třeba po deseti letech,“ dodává Fenič.
Režisér musí nyní před úřadem obhájit, že je GEN stále aktivní, aby značka nebyla z registru vymazána. „Musíme doložit, že tu známku užíváme a že jejich argumenty jsou nepravdivé, a to doložíme velmi jednoduše,“ uzavírá.