Hlavní obsah

Hrozí kalamita, napadne až půl metru sněhu za jediný den

Foto: Profimedia.cz

Výstrahy hydrometeorologického ústavu platí od nedělního poledne do půlnoci.

Reklama

5. 2. 13:55

Mokrý sníh může lámat stromy nebo způsobit problémy na drátech elektrického vedení. Lidé by neměli vyjíždět autem, pokud to není nutné.

Článek

Na českých horách hrozí v neděli sněhová kalamita. Podle meteorologů může odpoledne napadnout ojediněle až půl metru sněhu, tvořit se budou jazyky i závěje. Problémy budou v dopravě i energetice. On nedělního rána také platí výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech až 70 km/h. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Očekává se sněhová kalamitní situace, velké komplikace v dopravě, energetice, průmyslu nebo zásobování.

Varování před vysokou sněhovou pokrývkou s vysokým stupněm nebezpečí platí pro vyšší polohy krajů Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského. V některých dalších částech Česka pak meteorologové vyhlásili stejnou výstrahu, ale s nízkým stupněm nebezpečí. Obě výstrahy platí od nedělního poledne do půlnoci.

V průběhu 24 hodin by mělo napadnout deset až 30 centimetrů sněhu, na horách ojediněle i 50 centimetrů.

„Očekává se sněhová kalamitní situace, velké komplikace v dopravě, energetice, průmyslu nebo zásobování,“ uvedli meteorologové. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před větrem platí od nedělních 08:00 do půlnoci. Týká se většiny České republiky s výjimkou jižní Moravy, Libereckého kraje, Zlínského kraje a části Olomouckého kraje. Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, menší škody mohou být také na budovách. Lidé by měli zajistit okna a dveře a upevnit volně položené předměty. Také vzhledem k očekávanému sněžení by měli omezit horské túry.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované