Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Léto budiž pochváleno, říkávali klasici před pár desetiletími. Ale je to tak i dnes? Už nějakou dobu vidíme, že průběh počasí se mění. Nejen v létě, ale především v létě a v zimě je to u nás vidět nejvíce. V létě významně stoupá počet horkých dní, dní v horkých vlnách a dokonce i tzv. tropických nocí, kdy teplota zůstává nad 20 °C. V zimě se nám ztrácí sníh, který nevydrží ani ve vyšších polohách déle než pár týdnů a v nížinách se stává vzácností.
Taková je realita, o které nemá vůbec význam diskutovat. Můžeme se dohadovat, proč se to děje, zda je to přirozené kolísání klimatu, jestli za to může nebo k tomu přispívá člověk, a pokud ano, zda je možné s tím něco dělat. Pro mě jsou tyto diskuse už dávno jen ztrátou času, věda má jasno. Člověk tyto změny svým chováním v posledních desetiletích způsobil, člověk to musí v následujících desetiletích napravit.
Dokud k tomu nenajdeme politickou odvahu, bude to jen a jen horší. Čekat, že si příroda poradí, že stejně směřujeme k další době ledové nebo ke kolapsu proudění v Atlantiku, je jen čekáním na Godota. Je však zajímavé sledovat, jak se česká veřejnost při pohledu na letní vedra v posledních letech rozděluje do několika skupin.
První skupina to bere se stoickým klidem, teplo jim vyhovuje a mají pocit, že v létě to tak má být a dokonce, že to tak v létě vždy bylo. Této skupině by stačilo se podívat na naměřená data, kterých máme v posledních desetiletích v Česku dostatek, a která jsou veřejně dostupná.
Tato data jasně ukazují, že máme dnes u nás dvojnásobné množství horkých dní, dvakrát delší horké vlny a až 4× více mimořádně teplých nocí než před 50 lety. A že v létě vždy bylo teplo? Ano, to je velká pravda, jenom naše vnímání „tepla“ bylo jiné. Před 150 lety považovali obyvatelé střední Evropy za velké horko, pokud se teploty v létě dostaly nad 20 °C. (Posel z Prahy č. 165 ze 14. 7. 1875: Od pondělka 12. 7. nastala zde veliká změna počasí. V neděli bylo ještě velké horko, ukazoval teploměr přes 20 °C tepla, v pondělí se však značně ochladilo, k čemuž přispěl nemálo silný západní vítr.) A dnes musíme mít hodně přes 30 °C a hodně dlouho, abychom léto považovali za vydařené.
Před lety jsem upozornil, že nás normální průběh počasí v některém období překvapí a budeme se tomu divit. Letošní léto je teplotně zatím nadnormální a srážkově normální. Podobá se letům, která jsme zažívali jako děti a už čteme, že je zima, chladno a „kde máte to globálního oteplování?“. Zkrátka, člověk se postupně na horko adaptuje a postupně si na „jiné“ teploty zvyká. Je jen otázkou, jak dlouho si vydržíme zvykat a jak se bude postupně zvyšovat počet starších a nemocných, kteří si zvykají špatně. Jak rychle je schopná se adaptovat naše krajina, naše zemědělství a lesy?
Druhá skupina je přesvědčena o konci planety, která hoří, a tady máme důkaz. Zde je každá rada drahá – planeta samozřejmě nehoří, ale postupný a už desítky let trvající vzestup průměrné globální teploty s sebou přináší různé problémy, které svět neřeší. Buď je zpochybňuje, nebo přehlíží, nebo si myslí, že má důležitější věci k řešení. A tato skupina se snaží svět vyburcovat i tím, že přehání.
Letos se zviditelnila další skupina, která novináře a meteorology označuje za lháře, když říkají, že byl červen nadprůměrně teplý. Mají totiž pocit, že je chladno a vlhko. I této skupině bych doporučil analýzu naměřených dat, která jim ukáže, že tomu tak není. Budou buď překvapeni, nebo označí data za falešná.
Asi bychom našli i další skupiny, které na sociálních sítích a ve webových diskusích hledají cestu ke zviditelnění se za každou cenu. I za cenu zpochybňování vědy. Této skupině se nedivme, naučili se to od některých politiků, kteří se v roce 2024 zpochybňováním vědy prolhali až do Evropského parlamentu.
A zde je velký problém dnešní společnosti. Politici mají na sociálních sítích zpravidla velký dosah a nekritickou důvěru svých voličů, kteří i lži a nesmysly o změnách klimatu ocenili hlasem ve volbách. Je to jejich rozhodnutí, ale situace, kdy se lež stává odrazovým můstkem k politické kariéře, považuji za společenský problém. Lež se nemůže stávat normou a zpochybňování vlivu člověka na změnu klimatu lží je.