Hlavní obsah

Od května se sousedské hlídání rozšíří až na půlroční děti. Jaké jsou další změny

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Od května přibude možnost sousedského hlídání dětí už od šesti měsíců. Dětské skupiny zároveň čeká změna ve financování, která může krátkodobě ohrozit jejich provoz. Naopak až od září se zpřísní pravidla pro jídelníčky.

Článek

Od 1. května mají nastat změny, které se týkají dětí v dětských skupinách. Zavádějí se například sousedské dětské skupiny nebo nová hygienická vyhláška, která klade důraz, aby hygienická zařízení byla vybavená toaletním papírem nebo větším množstvím prostředků pro mytí rukou.

Péče u dětí se rozšíří o možnost sousedského hlídání. Jedná se o nový režim péče pod kvalifikovaným pečovatelem, který u sebe v domácnosti hlídá maximálně čtyři děti.

Šance na rekvalifikaci

„Může to provozovat kdokoliv, kdo má prostory, které jsou k tomu vhodné. Nejčastější jsou rodinné domy, byty, kde si provozovatel vyčlení prostor na péči o děti. Kvalifikaci pečující osoba musí mít, ale nemusí ji mít hotovou už teď. Může se dokonce rekvalifikovat v rámci rekvalifikačních kurzů do zahájení povinné školní docházky nebo chůvy v dětské skupině,“ popisuje předsedkyně Asociace provozovatelů dětských skupin Daniela Celerýnová. Dodává, že Úřad práce proplácí 160hodinový kurz ke zřízení sousedské dětské skupiny.

Podle Celerýnové to pro rodiče znamená řadu výhod. Dětské skupiny přijímají děti od jednoho roku, kdežto sousedské hlídání přijímá nejmenší děti od šesti měsíců do šesti let. „Pro pracující rodiče jde o doplněk z nabídky možností péče o děti, jako jsou mateřské školy nebo dětské skupiny,“ vysvětluje.

Bezpečný prostor pro hlídání dětí:

Déle už existují výše zmíněné dětské skupiny, pro které se ale od 1. května změní financování. Do teď dětské skupiny vyplácelo Ministerstvo práce. Od nového měsíce ale státní finanční příspěvek bude proplácet Úřad práce. Pro provozovatele, kterým většinou bývá nezisková organizace nebo spolek, to ale znamená riziko. Zjednodušeně řečeno pro ně v květnu nezbydou žádné peníze ze státního rozpočtu, tudíž si minimálně jeden měsíc budou muset platit sami.

„Provozovatelé fungují v režimu, kdy dostávají třetinu peněz od rodičů a dvě třetiny od státu a z toho každý měsíc zaplatí provoz dětské skupiny. Najednou na měsíc až na dva měsíce vypadnou dvě třetiny těch příjmů, takže provozovatel, který potřebuje platit mzdy, nájem a energii, nedostane od státu příspěvek, na který byl zvyklý,“ říká František Pfann z organizace Sto skupin, která provozuje školičky.

Péče o tříleté děti, přísnější jídelníček od roku 2026

Ovšem další vyhlášky začnou platit až od roku 2026. Od 1. ledna příštího roku se zavede například povinnost obcí zajistit péči o tříleté děti, které nebyly přijaty do spádové mateřské školy. „Jsou tam tři způsoby řešení. Buď obec může dětskou skupinu provozovat sama, nebo se domluví s jiným poskytovatelem, nebo rodičům nabídne kompenzaci, kde jim uhradí náklady za zajištěnou péči,“ popisuje Pfann.

Výživová vyhláška, která přepracuje jídelníček, se odložila a začne platit až od září 2026. Zpřísní se například stravování pro děti v dětských skupinách nebo mateřských školách.

Děti by měly dostávat větší množství ryb a luštěnin. V každém jídle by se mělo také objevit ovoce a zelenina. Minimálně osmkrát v rámci 20 provozních dnů – pro zjednodušení lze mluvit o jednom kalendářním měsíci – mají mít děti bezmasý oběd. Omezit se mají dále pokrmy, které obsahují cukr. Podle vyhlášky by se měly volné cukry podávat maximálně osmkrát v průběhu 20 dnů, a to buď v přesnídávce, nebo o svačinách.

Doporučované