Hlavní obsah
Online

ONLINE: Blíží se extrémní deště. Hasiči vydali seznam věcí k zabalení

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Do míst, která před rokem v září zničila povodeň, se ženou další vydatné lijáky.

aktualizováno •

V Beskydech může do středy napršet až 150 litrů vody na metr čtvereční. Ministr Rakušan vyzval obyvatele, aby si kvůli hrozbě povodní nabili telefony a vyhýbali se řekám. Seznam Zprávy sledují situaci v online reportáži.

Článek

Co se děje na severu Moravy

  • Podle předpovědi hydrologů mohou v úterý toky v Beskydech vystoupat na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý.
  • V povodí Olše mohou zejména menší toky překročit i třetí, tedy nejvyšší stupeň. Pro slezské regiony Český Těšín, Jablunkov, Třinec proto od dnešních 21:00 začne platit povodňové ohrožení.
  • Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu mohou úhrny v části Zlínského a Moravskoslezského kraje dosáhnout 100 až 200 litrů vody na metr čtvereční.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan doporučil mít v ohrožených oblastech dostatečně nabitý telefon a k dispozici i powerbanku. Také vyzval lidi, aby nevstupovali do rozvodněných řek, a neriskovali tím životy záchranářů a dalších složek.
  • Jeseníky se stále vzpamatovávají z povodní ze září 2024, kdy celkový úhrn srážek dosáhl 500 litrů vody na metr čtvereční a povodeň zničila či poškodila tisíce staveb. Zahynulo či bylo pohřešováno 13 lidí.

Video: Hasiči se v „benzenových“ Hustopečích chystají na velkou vodu

Po benzenové nehodě mají rybáři strach z protržení nádrže

V Hustopečích, kde ještě likvidují následky ekologické havárie po únorové nehodě vlaku s toxickým benzenem, situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají ze zvýšení hladiny nádrže č. 6 východ, ze které byl po havárii znemožněn odtok vody kvůli možné kontaminaci vedlejší nádrže č. 6 - západ. Zvýšením hladiny může i podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nastat neřízené zaplavování okolních pozemků, rizikem je i možné porušení hráze oddělující obě části nádrže. Vodu hasiči v minulých dnech přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera a hladina se snížila o 27 centimetrů. „Má pršet až do čtvrtka, možná do pátku. Voda bude v šestce východní přibývat a to nebezpečí je zase blízko. Nechci vytvářet katastrofické scénáře, ale je jasné, že voda z východní části jezera musí pokračovat dál,“ řekl ČTK šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický.

V Hustopečích n. B. kvůli dešti chystají protipovodňová opatření

V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po únorové nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze zvednutí hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od nehody zaslepen. Stálá protipovodňová opatření v zasažené lokalitě jsou součástí sanačních opatření, zatím se připravují v samostatném projektu, zjistila ČTK.

„Mobilní protipovodňové vaky chystáme, je to čistě z preventivních důvodů. Nepředpokládáme, že to bude potřeba, ale neradi bychom byli zaskočeni. Na Bečvě má být nejvýše první povodňový stupeň,“ uvedl mluvčí hasičů.

Bělica: Srážkové úhrny nejsou triviální

Hejtman Josef Bělica (ANO) po dopoledním zasedání povodňové komise Moravskoslezského kraje uvedl, že situace v regionu není dramatická. „Nicméně srážkové úhrny, které mají spadnout na území Beskyd a Jeseníků, také nejsou úplně triviální. Povodňová komise doporučila obcím v ohrožených oblastech průběžně kontaktovat provozovatele kempů, tábořišť a ubytovacích zařízení v blízkosti zejména drobných vodních toků, předávat jim informace o možném nebezpečí a v případě nutnosti přijmout nezbytná opatření,“ uvedl hejtman.

Dodal, že prognózy meteorologů má kraj k dispozici od pondělí, obvolal proto primátory a starosty obcí, které by podle předpovědí mohly být vydatným deštěm nejhůře postiženy.

Hasiči připomínají základní pravidla pro krizovou situaci

„Mějte u sebe osobní doklady, nabitý mobil, powerbanku, svítilnu, lehkou přikrývku, léky, lahev balené vody.“ To je jen část z řady doporučení, která dnes hasiči připomínají v souvislosti s očekávanými silnými dešti.

Noc na středu bude nejrizikovější

„Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude od úterního večera docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. V zasažených oblastech očekáváme nejvýraznější vzestupy hladin v noci na středu a ve středu, a to i s možným překročením prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity. Především v povodí Olše očekáváme i ojedinělé překročení třetího stupně povodňové aktivity, a to zejména na menších tocích,“ uvedli meteorologové.

Začne platit povodňové ohrožení

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se kvůli trvalým a velmi vydatným až extrémním srážkám nejvíc zvednou dnes v noci a ve středu, vystoupat mohou na první či druhý povodňový stupeň. V povodí Olše mohou zejména menší toky překročit i třetí, tedy nejvyšší stupeň. Pro slezské regiony Český Těšín, Jablunkov a Třinec proto od dnešních 21:00 začne platit povodňové ohrožení. V několika dalších oblastech Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje to bude mírnější povodňová pohotovost nebo bdělost. V aktuální výstraze to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přemístěte vozidla na bezpečné vyvýšené místo, vyzval starosta Frenštátu

Na možná rizika se připravuje například i Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Město začalo s intenzivní přípravou potřebných preventivních opatření, jejichž cílem je co nejvíce zmírnit případné škody. Připravují se všechny složky města, byly vyčištěny kanalizační vpusti a příkopy, připravují se pytle s pískem a probíhá kontrola a příprava dostupné techniky a tak dále,“ uvedl na webových stránkách města starosta Jan Rejman (Změna pro Frenštát).

Zároveň vyzval obyvatele, aby se na případné povodně rovněž připravili s předstihem. Lidé by měli zkontrolovat okapy, svody, kanály a odtoky a zabezpečit si sklepy a garáže, okna a dveře. „Zabezpečte volně stojící předměty na zahradě, přemístěte vozidla na bezpečné vyvýšené místo a tak dále. Použijte i pytle s pískem, které jste získali od města při povodni v loňském roce,“ doplnil starosta.

Třinec na Frýdecko-Místecku bude rozdávat pytle s pískem

Některá města v Moravskoslezském kraji se začala připravovat na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti a svolávají povodňové komise. Města a hasiči na svých webových stránkách či sociálních sítích upozorňují na hrozící rizika spojená s předpovědí meteorologů. Zároveň připomínají, jak by se lidé měli chovat nebo se na příchod extrémních srážek připravit. Například Třinec na Frýdecko-Místecku bude rozdávat pytle s pískem, zjistila ČTK.

Povodňová komise města Třince se sešla už ráno. Mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar řekl, že město připravilo i konkrétní pomoc pro obyvatele. Ve spolupráci s Třineckými železárnami se mu totiž podařilo zajistit písek, který se bude od 11:00 vydávat na parkovišti u sportovní haly STaRS.

„Na místě budou pro občany Třince připraveny jednovrstvé látkové vaky do maximálního počtu deseti kusů, a to po předložení občanského průkazu,“ uvedl Cieslar. Materiál se bude vydávat přibližně do 17:00.

V povodí Olše mohou řeky překročit třetí stupeň

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit třetí stupeň, uvedl ČHMÚ.

Devatenáct dětských táborů v ohrožených oblastech

V oblastech ČR ohrožených dnes a ve středu silnými dešti je ohlášeno 19 dětských táborů. Hasiči je navštíví a upozorní na riziko, uvedli hygienici.

Situace se podobá povodňové epizodě z května 2014

„Srážky budou nastupovat během úterního odpoledne a bohužel zasáhnou oblasti, které byly povodněmi zasažené loni,“ uvedl hydrolog Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle meteorologa je to pro obyvatele vždy stresující a z toho důvodu je důležité být obezřetnější. Více v článku:

Video: Situace na řece Ostravici

Situace na řece Ostravici zůstává klidná. Na záběrech je vidět jeden z jezů ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Na záběrech je vidět jeden z jezů ve Frýdlantu nad Ostravicí.Video: Marcel Faikis , Seznam Zprávy

Jak se bude vyvíjet počasí

Hejtman: Raději počítejme i s horší variantou

Na území ORP Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm je nyní zhruba 700 lidí, kteří se účastní táborů a obdobných letních aktivit. „Přes hasičský záchranný sbor a děláme to potom i my, přes naše lidi je kontaktujeme, aby věděli, že jsou v území, do kterého přichází předpověď s většími srážkami. Já věřím, že to území je zatím tak hladové po vodě, že část srážek se určitě vstřebá, ale uvidíme. Je to prostě počasí a raději počítejme i případně s horší variantou,“ uvedl hejtman Holiš.

V případě zhoršení situace je podle něj kraj ve spolupráci s hasiči připraven rozesílat varovné SMS. „Neprobíhají žádné venkovní evakuace. Spíše varujeme všechny, aby byli v pohotovosti. I já prosím ostatní, aby během noci a zítřka (středy), pokud se budou pohybovat ve volném terénu, měli mobil u sebe a měli ho nabitý. A v případě, že by byl problém, tak ať prostě zavolají,“ řekl hejtman.

Zlínský kraj upozorňuje organizátory táborů na očekávaný vydatný déšť

Zlínský kraj upozorňuje organizátory táborů a dalších letních aktivit na Vsetínsku na očekávaný vydatný déšť a možný vzestup hladin řek a potoků. Právě okolí Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku by měly dnes a ve středu podle meteorologů zasáhnout extrémní srážky. Povodňové komise kraje i dotčených obcí s rozšířenou působností (ORP) jsou v pohotovosti, řekl dnes ČTK hejtman Radim Holiš (ANO). Na dotčeném území je podle něj na táborech zhruba 700 lidí.

„Ráno proběhla kontrola dosažitelnosti krajské povodňové komise. Zatím ji nesvolávám a jsme v pohotovosti. Informace je teď taková, že asi největší srážky se zatím předpokládají během noci a zítřka (středy) na území Vsetínska a Rožnovska. Tam jsou starostové informováni. Byla provedena kontrola toků a přehrady se na to připravují,“ řekl hejtman.

Rakušan: Nabijte si telefon, mějte u sebe i powerbanku

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doporučil mít v ohrožených oblastech dostatečně nabitý telefon a k dispozici i powerbanku, což je standardní doporučení pro všechny krizové situace. „Přistupujeme k situaci s preventivní obezřetností, která je v takových případech nezbytná. Stejně tak k tomu přistupují i složky IZS, které jsou připraveny zasílat varovné SMS do oblastí, kde by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace,“ řekl. Také vyzval lidi, aby nevstupovali do rozvodněných řek a neriskovali tím životy záchranářů a dalších složek.

Pozornost je kvůli benzenu upřená i k Bečvě

V povodí Bečvy podle Výborného vodohospodáři vytvořili maximální možné retenční prostory, aby zabránili případnému zhoršení situace v lokalitě, kde se v únoru stala havárie s toxickým benzenem. Všechny modely naznačují, že situace by měla být zvládnutelná a místo havárie by nemělo být zasaženo. „Přesto mu věnujeme zvýšenou pozornost,“ dodal.

Kde všude očekávají extrémní srážky

Extrémní srážky mohou dnes a ve středu zasáhnout ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetínsko, v Moravskoslezském kraji regiony kolem Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Jablunkova, Karviné a Třince. V dalších oblastech Moravy a Slezska bude déšť vydatný nebo velmi vydatný.

V přehradách je k dispozici 103 milionů metrů krychlových volných prostorů

Na silné deště se připravují i vodohospodáři. Společnost Povodní Odry má v současnosti k dispozici 103 milionů metrů krychlových volných prostorů v přehradách, uvedl dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X. Kvůli srážkám v Beskydech podle něj vodohospodáři maximálně uvolnili zásobní prostor v nádržích Karolinka, Bystřička a Horní Bečva.

„Státní podniky Povodí Odry a Povodí Moravy se na možnou situaci začaly připravovat již včera. Vzhledem k předchozímu suchému období máme na všech vodních dílech vytvořené retenční prostory. Přesto jsme začali tyto kapacity dále posilovat,“ řekl Výborný. Na všech vodních dílech je od pondělí nepřetržitá pohotovost, aby bylo možné včas reagovat na aktualizované modely Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy