Hlavní obsah

Podporujeme zvýšení věku pro odchod do penze, řekla šéfka TOP 09

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Reklama

5. 2. 12:55

TOP 09 podporuje zvýšení věku pro odchod do důchodu, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí, řekla předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

Článek

„Pokud bychom zvyšovali věk odchodu do důchodu, tak se to bude týkat třeba generace mojí a mladší, to znamená čtyřicátníci a mladší,“ uvedla Pekarová Adamová v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. „Můžu uklidnit všechny ty, kteří jsou starší než 40 nebo 45 let, že jich se to týkat už nebude,“ poznamenala.

Věk odchodu do důchodu je podle předsedkyně TOP 09 jen jedním z parametrů důchodové reformy, která je podle ní nezbytná kvůli tomu, aby penzijní systém nezkrachoval. Na konečné podobě změn v důchodech se koalice podle ní zatím nedohodla. Jsme připraveni přistoupit k ne k úplně populárním krokům, dodala Pekarová Adamová.

Šéf poslaneckého klubu opoziční SPD Radim Fiala argumentoval, že v 68 letech není možné pracovat například u pásu v automobilce nebo v obuvnické firmě. Poznamenal, že ohledně důchodové reformy zatím neslyšel o ničem jiném než o zvýšení věku odchodu do důchodu. „S tím SPD zásadně nesouhlasí,“ zdůraznil. Problém je podle něho demografický. „Máme jednoho pracujícího člověka na tři seniory. Musíme zvýšit demografickou křivku tak, aby byli tři pracující na tři seniory,“ uvedl. Mluvil v souvislosti s tím o potřebě posílit prorodinnou politiku.

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal podle údajů České správy sociálního zabezpečení na 19 438 korun. Proti prosinci vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Starobní penzi od správy dostává více než 952 000 mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají i armáda či policie.

Reklama

Doporučované