Hlavní obsah

Praha dala vládě ultimátum. Rozdělujte uprchlíky do krajů, jinak končíme

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Uprchlíci na pražském hlavním nádraží.

Reklama

12. 5. 19:19
aktualizováno • 12. 5. 19:35

V Praze již nejsou ubytovací kapacity, kvůli přeplněnosti již v Troji muselo vzniknout stanové městečko.

Článek

Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech (KACP). Po jednání magistrátního krizového štábu to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele, než v některých jiných krajích. Kvůli přeplněnosti již v Troji muselo vzniknout stanové městečko. Hřib před několika dny odeslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž apeloval na nalezení řešení.

KACP slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84 000 uprchlíků.

„S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačního mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ řekl Hřib.

Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je. „Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, já bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ řekl Hřib.

Od vlády primátor očekává do úterý signál, že problém přeplněných kapacit v metropoli začala řešit. „Pochopitelně by tam měl být nějaký realistický harmonogram, ale momentálně čekáme, že se to vůbec začne řešit. Závažným a velice výrazným způsobem se to dotýká obyvatel. Jsem přesvědčen, že vláda nástroje (řešení) má a je potřeba, aby s nimi přišla,“ řekl Hřib.

Podívejte se, jak se v Troji stavilo stanové městečko:

+2

Problém rozmístění do dalších krajů se podle primátora netýká pouze uprchlíků, kteří nyní přebývají na hlavním nádraží a pro které jsou stavěny v Troji stany. „Je nutné řešit i ten zbytek,“ dodal Hřib.

Do Troji až o víkendu

Do stanového městečka v Praze-Troji se budou uprchlíci z Ukrajiny přesouvat až během víkendu. Areál je potřeba ještě dovybavit. „Městečko je ještě potřeba vybavit. Zajistit tam všechny procesy související se zásobováním. Je nutné tam zajistit lidi, co se budou podílet na provozu,“ řekl primátor.

Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči v noci na dnešek deset stanů. V areálu jsou lůžka pro 150 lidí, jídelna, sprchy a toalety. Na provozu stanového městečka se podle pražského primátora budou podílet pražský magistrát, Správa uprchlických zařízení a neziskové organizace jako Romodrom a RomPraha. Jak konkrétně se bude na provozu stanového městečka podílet Praha, se podle primátora města ještě řeší.

Zařízení by mělo podle primátora sloužit jako čekárna pro lidi, kteří čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Uprchlíkům s maďarským pasem bude podle dnešního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Ministr vnitra doplnil, že v nově postaveném stanovém městečku v Praze-Troji budou lidé moci být ubytováni maximálně 30 dní.

Praha na základě výzvy ministerstva vnitra, která byla podle primátora metropole adresovaná všem krajům v Česku, vytipovává nové objekty, kde by uprchlíci z Ukrajiny mohli být ubytovaní. „Jednáme s poskytovateli ubytování, kteří by byli ochotní ubytování nabídnout,“ řekl primátor.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním vlakovém nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny, část běženců pak přespává na zemi. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované