Hlavní obsah

Rusko hledá pražskou sochu Koněva. Je u nás a každý to ví, odpovídá depozitář

Foto: Profimedia.cz

Pomník sovětského maršála Ivana Koněva Praha 6 odstranila v dubnu 2020.

Rusko Českou republiku požádalo, aby pomohla určit místo a stav demontovaného pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Ten se přitom nachází v depozitáři společnosti Artex, tuto informaci lze dohledat na internetu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rusko tento týden zaslalo České republice diplomatickou nótu, v níž žádá o „pomoc při určení přesného místa a kontrole demontovaného pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva“. V rozhovoru pro list Izvěstija to řekl ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij.

Informaci o obdržení nóty ve středu potvrdil serveru Novinky.cz ministr zahraničí Jan Lipavský. „Nótu jsme obdrželi zhruba v době, kdy ji pan Zmejevskij zmínil v rozhovoru. Opět běžná sovětská taktika,“ řekl a doplnil, že na nótu odpoví. „A to na základě veřejně dostupných informací, které by ruská strana dozajista dohledala za pár minut sama.“ Pomník se nalézá v komerčním depozitáři uměleckých děl společnosti Artex v obci Měšice severovýchodně od Prahy.

U sochy v depozitáři se natáčel i místostarosta

Informaci, že se socha ve skladu umění stále nachází, Seznam Zprávám potvrdil René Rohan z firmy Artex. O tom, že Ruská federace pomník hledá, se dozvěděl z internetu, překvapilo ho prý především načasování žádosti.

„V historii tu už jedna podobná reakce byla, že někdo z Ruska chtěl Koněva vydat, ale to bylo hned po jeho odstranění,“ upřesnil. Od té doby se prý s podobnou žádostí nesetkal. „Je překvapující, že si na to znovu vzpomněli, možná je to v souvislosti s výročím konce druhé světové války,“ dodal.

Rohan také potvrdil slova ministra Lipavského, že informaci o výskytu sochy je možné volně najít na internetu. „Hned na začátku, kdy byla socha převezena do našeho depozitáře, se u ní natáčel tehdejší místostarosta Prahy 6 Jan Lacina,“ uvedl příklad s tím, že kdyby kdokoliv chtěl informaci dohledat, bez problému by ji našel.

Koněvova socha je podle Rohana v dobrém stavu. Depozitář, v němž je umístěna, je určen pro skladování umění a jsou zde tak pro něj vhodné podmínky. „Zrovna tento pomník nevyžaduje žádnou speciální péči, jelikož se jedná o venkovní dílo,“ dodal.

Depozitář, stejně jako jiná muzea, hlídá ozbrojená ostraha, kamery a čidla. Žádné přesuny skulptury nejsou v nejbližší době v plánu, případně by ji musela schválit radnice městské části Praha 6.

Koněv vždy budil emoce

Vojska maršála Ivana Koněva se podílela na osvobození Československa na konci druhé světové války. Do již osvobozené Prahy dorazila brzy ráno 9. května 1945 až po bojích Pražského povstání a střetla se již jen s ojedinělým odporem okupantů. Koněv se stal kontroverzní postavou poté, co se v roce 1956 podílel se sovětskými vojáky na potlačení povstání v Maďarsku a o pět let později hrál roli i při krizi v Berlíně.

Upozorňuje se i na jeho případnou roli před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Do země přijel, aby se setkal s nově zvoleným prezidentem Ludvíkem Svobodou, zatímco někteří členové jeho delegace začali mapovat terén pro případnou invazi.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí konce druhé světové války. Je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Po pádu komunistického režimu vznikla iniciativa, která žádala odstranění pomníku. Ten byl několikrát popsán, pokreslen či přetřen na růžovo. Praha 6 sochu v srpnu 2019 zakryla, proti čemuž se ohradila ruská ambasáda.

Začátkem dubna 2020 nechala radnice sochu odstranit. Tento krok ostře kritizoval tehdejší prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že během tehdejší pandemie covidu-19 došlo k „zneužití krizového stavu“. Praha 6 tehdy odpověděla, že šlo o dlouho připravovanou akci a s pandemií nijak nesouvisela.

Odstranění sochy vyvolalo reakce také v zahraničí. Tři dny po její demontáži zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě ruští nacionální bolševici. Před budovu hodili několik dýmovnic a na plot pověsili nápis Stop fašismu.

Bývalý ruský ministr obrany Sergej Šojgu navrhl trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Chtěl tak učinit podle tehdy nové ruské legislativy, která umožňovala trestat lidi, kteří poškozovali válečné hroby v Rusku i v zahraničí. Česko s Ruskem v roce 1999 taktéž uzavřelo dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů, ta se však podle tehdejšího vyjádření Ministerstva obrany na sochu nevztahovala. V roce 2022 pak bylo Koněvovi odebráno čestné občanství v Praze.

Doporučované