Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zvuk motorů se rozléhá u vstupu na brněnský Ústřední hřbitov, několik desítek motorkářů sem přijíždí připomenout si blížící se 80. výročí konce druhé světové války.
Minulou sobotu vyrazily stovky příslušníků motorkářského klubu Noční vlci z Moskvy na jízdu, kterou klub označuje za Cestu vítězství. Kvůli sankcím ale nebylo jasné, zda se jim podaří dostat do Evropské unie.
Na motorkách před Ústředním hřbitovem proto vlají především české vlajky. Patří klubu Český motovlastenec, který podle vlastních vyjádření vede Cestu vítězství v tuzemsku.

Motorkáři své stroje seřadili před památníkem.
Na Ústředním hřbitově se sešla zhruba stovka lidí, šéf klubu Marcel Šíp zaujímá s přenosným reproduktorem místo vedle památníku. Lidé se za zvuku ruských náboženských chvalozpěvů řadí před památníkem, který připomíná vojáky padlé koncem druhé světové války při osvobozování Brna. Postupně na něj pokládají věnce a svíčky.
Kromě českých vlajek se vítr opírá i do těch patřících Sovětskému svazu, je tu i moravská či slezská orlice nebo vlajka se symbolem kolovratu. Na oblečení se objevují například nápisy „ČSSR“.

Řada účastníků přišla vybavená vlastními vlajkami.
Jako poslední před památníkem poklekají dva muži se sovětskou vlajkou, po celou dobu památník hlídají muži ve vojenských mundúrech a s replikami zbraní. Následně do mikrofonu promlouvá Šíp. Vyjadřuje úctu padlým a mimo jiné zmiňuje, že podle něj nezáleží na tom, odkud pocházeli vojáci, kteří na konci války zemřeli, a že je proti přepisování historie. „Opravdu nás nezajímá, co si o nás nějaká politická šlechta myslí,“ zaznívá.
Akci zakončuje minuta ticha, česká a slovenská hymna a výkřik třikrát „Hurá“ za padlé, ke kterému se přidávají všichni přítomní. Po společné fotce motorkáři vyrážejí na další cestu. Podle programu směrem Břest ve Zlínském kraji, končit mají odpoledne v Ostravě.
Noční vlci míří do Berlína
Motorkáři z Česka, Slovenska a Německa zahájili svou jízdu v pátek na východním Slovensku. V Bratislavě je vítala jen hrstka lidí, jiná skupina při průvodu motorkářů u památníku Slavín rozvinula transparent s nápisem „Rusko je teroristický stát“. Ke konfrontaci mezi oběma tábory nedošlo.
Noční vlci jsou považováni za podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina, který se v roce 2014 s motorkáři projel po anektovaném Krymu. Svou účast na jejich akci v Česku nevyloučil třeba poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Samozřejmě, že když budu moct, tak se toho zúčastním,“ řekl už dříve Seznam Zprávám.
Investigativní tým Seznam Zpráv před časem rozkryl činnost české buňky motorkářského klubu Noční vlci a zmapoval její vliv u nás. V investigativní sérii Putinovi vlci pak tým popsal, že členové českého vedení spolku profitovali z lichvy či prostituce a pokoušeli se u nás proniknout k příslušníkům bezpečnostních složek, do pravoslavné církve či diplomacie.
Spolek, pod kterým působila česká buňka Nočních vlků, má nařízenou likvidaci brněnským krajským soudem, protože neplní zákonné povinnosti, konkrétně má neexistující sídlo.
V Berlíně je cílem motorkářů Treptowský park ve východní části města, kde je největší berlínský památník věnovaný vojákům Rudé armády. „To bude symbolizovat nejen vítězství nad fašismem, ale také nepomíjející hodnoty mírového soužití a přátelství mezi národy,“ uvedl klub ve svém prohlášení.
Podobné jízdy evropskými státy u příležitosti výročí konce druhé světové války Noční vlci organizují každoročně, některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko, spolek bývá označován za krajně nacionalistický.