Článek
Unie státních zástupců podpořila, aby se státní zástupci domáhali žalobami doplacení platů za část letošního i loňského roku. Po svém pondělním shromáždění to uvedla v tiskové zprávě. Desítky žalob kvůli vládní platové novele už podali soudci, přičemž unie s jejich kroky souhlasila, sama ale svůj další postup doposud zvažovala. Platy státních zástupců jsou na platy soudců navázané, odvozují se z 90 procent platové základny soudců. Po svém shromáždění to Unie uvedla v tiskové zprávě.
Shromáždění zástupců sekcí @UnieSZ schválilo podání civilních žalob na doplacení platů za období od července 2024 do března 2025, dílčí novelu Stanov Unie. V rámci oslavy 30. výročí založení Unie vystoupili Lenka Bradáčová, Pavel Rychetský, Jan Jakovec a Tomáš Foldyna.
— Unie stát. zástupců (@UnieSZ) May 19, 2025
„Shromáždění zástupců sekcí na svém zasedání v Kutné Hoře podpořilo podání civilních žalob vybraných státních zástupců na doplacení platu státního zástupce, a to za období části roku 2024 a části roku 2025,“ napsala unie. „Platy státním zástupcům v době od července 2024 nebyly vypláceny ve výši 90 procent soudcovského platu. Platy za únor a březen 2025 byly vypláceny na základě zpětně účinného zákona, což je dle shromáždění v rozporu s ústavními zásadami,“ doplnila.
Prezident unie Tomáš Foldyna už dříve upozornil, že nálezy Ústavního soudu ohledně platů soudců nedopadají na státní zástupce přímo, protože ti nejsou podle ústavy součástí soudní moci. Státní zástupci proto podle něj musí zvažovat jinou právní argumentaci než soudci. „Věříme, že pokud soudci se svými nároky uspějí, přistoupí političtí představitelé státu ke korekci platové základny státních zástupců tak, aby tato stále činila 90 procent platové základny soudců,“ sdělil ČTK minulý týden.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) rozhodnutí státních zástupců podat žaloby kvůli výši platů respektuje. „Každý má právo se soudit, jak myslí,“ řekl v pondělí v České televizi (ČT). Poznamenal současně, že postavení žalobců je ústavně slabší než v případě soudců. „Ale tím nechci říct, že to mají dopředu prohrané,“ uvedl ministr.
Podle vládní novely, kterou v březnu prosadila Sněmovna přehlasováním prezidentského veta, mají letos platy soudců v podstatě stagnovat. Částka, o niž soudci kvůli novele přišli, se liší podle věku konkrétního soudce a jeho zařazení v soudní soustavě. Justiční grémium – tedy představitelé soudů a státních zastupitelství – tvrdí, že dva články novely odporují českému ústavnímu pořádku. V jednom z nich se stanoví platová základna soudců, ve druhém se píše, že novela se má použít zpětně od 1. ledna.
Soudce už dříve k podávání žalob vyzvala Soudcovská unie. Jejich žaloby míří na předsedy soudů, kteří vydali platové výměry v souladu s novelou. Vzory žalob, jež Soudcovská unie poskytla svým členům, počítají se dvěma variantami: buď s přerušením soudního řízení a předložením otázky k posouzení Ústavnímu soudu, nebo s přímým použitím práva Evropské unie. Soudní dvůr EU totiž v únoru vydal rozsudek, který podle názoru Justičního grémia dopadá i na dvě sporná ustanovení příslušné novely.