Článek
Filip Turek si během své závodní kariéry formulového jezdce říkal Muž se zlatou helmou. Na přilbě měl nápis Maršál nebes. Krom toho ale závodil také s bílou helmou, kterou si vyzdobil nacistickou symbolikou odkazující na německé válečné letectvo luftwaffe. Na insignie upozornili novináři Kateřina Mahdalová a Michal Škop, když mapovali Turkovu ne zrovna úspěšnou závodní kariéru před jeho vstupem do politiky.
Z přenosů závodů formule, které sdílí Filip Turek na svých sociálních sítích, je patrné, že jezdil s přilbou s nápisy luftwaffe, včetně nacistického symbolu říšské orlice. Na jeho helmě ale orlice nenese hákový kříž, protože je zakrytý značkou OMP, výrobcem automobilových dílů a příslušenství. Vedle orlice si Turek dal i další, už méně známý znak, a to černo-žluto-červenou formaci tří letadel letících ve tvaru kříže. Symbol nacistické stíhací letky Jagdgeschwader 27.

Přilba Filipa Turka se symbolem nacistické stíhací perutě Jagdgeschwader 27.
„Jednalo se o jednu z nejvýznamnějších nacistických perutí. Její stíhači patřili k těm nejlepším v luftwaffe. Svým způsobem to byla elitní eskadra, která dosáhla největšího počtu vzdušných vítězství,“ vysvětluje Michal Plavec, spisovatel, historik a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze.
„První velké úspěchy měla peruť v Africe, potom její různé skupiny bojovaly například na bojištích ve Francii, kde se mimo jiné utkávaly i s československými piloty, kteří sloužili v britském královském letectvu RAF,“ dodává.
Elitní nacistická stíhací eskadra se podle historika Michala Plavce skládala ze tří skupin, každá měla „tabulkově“ 36 letadel, dohromady tedy něco málo přes stovku. Operovaly i nad československým územím.
„V létě 1944 podnikala jedna skupina z letiště Götzendorf an der Leitha nedaleko Vídně operační lety i nad územím Čech a Moravy a byla zaměřena proti americkým bombardérům a letounům. V dubnu 1945 byly dvě skupiny přesunuty ze saských letišť na letiště Kbely a měly za úkol chránit německá proudová letadla,“ popisuje Michal Plavec.
A pokračuje: „Když 20. dubna 1945 Němci vzlétli k jednomu takovému úkolu, nevšimli si amerických stíhačů a Američané nejméně deset letadel sestřelili. O den později je nacistické velení odvolalo zpět do Bavorska,“ vyjmenovává Plavec několik milníků z historie stíhací letky Jagdgeschwader 27.
Na otázku, proč by si někdo dal okázale symbol nacistických stíhačů na helmu, nedokáže odpovědět. „Pro mě to nemá logiku.“

Symbol nacistického luftwaffe. V originálu nese orlice hákový kříž, ten na Turkově helmě zakrývá značka přilby.
Hodnotové nastavení člověka
I historik Martin Veselý z Katedry historie Filozofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně vidí na Turkově přilbě jasné symboly odkazující na německé nacistické letectvo za druhé světové války.
„Může to být jeho hloupost nebo neznalost ve smyslu: Líbí se mi to, nepřemýšlím o tom, šoupnu to na helmu. Nebo ho to prostě fascinuje. Nevím. Každopádně je to o osobní hranici, o hodnotovém nastavení člověka, o nějakém vkusu,“ míní historik.
„Byť mě luftwaffe jako historika zajímá, tak bych to nikde takto okázale nevyvěšoval, protože stále je to zároveň symbol zločinného nacistického Německa. V tom je ten problém,“ ohrazuje se Martin Veselý.
Europoslanec Filip Turek na svoji možnou koketerii s nacistickými symboly sám upozornil na několika fotografiích před volbami do Evropského parlamentu. Na jedné byl zvěčněn se svícnem se svastikou, na další seděl v závodním autě s pozlacenou helmou s logem řecké neofašistické strany Zlatý úsvit nebo v poloze připomínající hajlování.
Turek odmítal, že by byl neonacistou nebo pravicovým radikálem. V předvolebním duelu na televizi Prima s lídryní kandidátky STAN a nyní už i kolegyní z europoslaneckých lavic Danuší Nerudovou uvedl, že svícen je starožitnost.
„Já mám doma spoustu starožitností. To je asi úplně normální. Mám i dýku SS po otci. Vůbec se za to nestydím a mám takových artefaktů mnoho,“ přiznal se. Ohledně možného hajlování se zase vyjádřil v rozhovoru pro iDnes, kdy tvrdil, že od doby, kdy mu bylo 25 let, ušel velký kus cesty. „Mohu vám garantovat, že jsem měl sklony k blbému humoru, ale ne k blbým názorům,“ uvedl.
Na videu z roku 2023, kde testoval sportovní vůz BMW, se nicméně Filip Turek pochlubil ponožkami s takzvaným balkenkreuzem, trámovým křížem neboli symbolem wehrmachtu, s odkazem, že mu ladí k barvě automobilu. „Fildo si dal německý wehrmacht, wehrmacht parade,“ okomentoval ponožky moderátor.
Seznam Zprávy oslovily europoslance Filipa Turka. Telefony nezvedal a na SMS zprávy nereagoval.