Hlavní obsah

V Bohumíně havarovalo pendolino, strojvůdce zemřel

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

V Bohumíně se ráno srazilo pendolino s posunovací lokomotivou.

Reklama

27. 6. 2022 6:57
aktualizováno • 27. 6. 2022 8:10

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se dnes brzy ráno srazil vlak pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou.

Článek

Srážku nepřežil strojvedoucí. Ve vlaku se lehce zranil jeden člověk, kromě toho byli zraněni čtyři zaměstnanci společnosti ČD Cargo. ČTK to řekli mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Ve vlaku jelo dalších 16 lidí, cestující byli evakuováni, spoj s plánovaným odjezdem ve 04:59 byl zrušen. Provoz ve stanici Bohumín byl asi na půl hodiny přerušen.

„Pravděpodobná možnost je takzvaná nedovolená jízda, to znamená, že pendolino projelo návěstidlo zakazující jízdu, takže nemělo ještě správně postaveno výhybky a vjelo tam, kam nemělo,“ řekl Kučera. Hmotná škoda podle něj půjde do desítek milionů.

Nehoda se stala v 05:02 a vykolejily při ní dva vozy pendolina, poškozeny byly výhybky. „Drážní inspekce na místě mimořádné události zahájila šetření příčin a okolností, na místě jsou čtyři inspektoři Drážní inspekce. Na místě je v podstatě celý územní inspektorát Ostrava. Samozřejmě to šetření bude nadlouho, potrvá několik měsíců,“ řekl Kučera.

Zdůraznil, že všechny informace jsou zatím předběžné. „Strojvedoucí pendolina zahynul a zatím nemůžeme říct, že za nehodu může on,“ řekl Kučera.

Mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela řekl, že pendolino se po výjezdu ze stanice střetlo se záložní posunovací lokomotivkou řady 742 zvanou Kocour. „V pendolinu zemřel strojvedoucí a jedna obsluhující stevardka byla zraněna zřejmě lehce, čtyři lidé z posunovací lokomotivy skončili v péči lékařů. Dalších 16 osob, které jely vlakem, bylo bez zranění,“ řekl Kůdela.

„Dnes ráno došlo v Bohumíně k mimořádné události, při které se jednotka pendolino srazila s posunovým dílem. S politováním musíme informovat, že podle předběžných zpráv zemřela při nehodě jedna osoba a další byla zraněna. Okolnosti události jsou nyní předmětem vyšetřování,“ uvedla na twitteru Správa železnic.

České dráhy uvedly, že v Bohumíně se střetly dva vlaky. „Tato mimořádně vážná událost se bohužel neobešla bez následků. O život přišel zaměstnanec Českých drah,“ sdělil dopravce.

Zásah na místě pokračuje. Kůdela řekl, že na místě zasahovalo pět jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a jedna jednotka drážních hasičů.

Šťáhlavský ČTK řekl, že vlak 516 SC Pendolino s odjezdem ve 4:59 měl dorazit do Prahy v 08:30. Cestující z pendolina mohli využít následné vlaky. Příčiny nehody i výši škody zjišťují vyšetřovatelé.

Reklama

Doporučované