Článek
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na člověka a firmu z podvodu v souvislosti s investičním fondem Growing Way. Škodu kriminalisté vyčíslili na 1,5 miliardy korun, více než miliardu se jim podařilo zajistit. Podle dřívějších informací se v případu zodpovídá jednatel firmy Ondřej Janata, hrozí mu až desetileté vězení.
Podvod spáchal prostřednictvím takzvaného neveřejného alternativního investičního fondu, o peníze připravil v letech 2020 až 2021 více než čtyři tisíce lidí z celé republiky. Obžaloba byla podána k ostravskému krajskému soudu, uvedl v úterý vrchní žalobce Radim Dragoun na stránkách Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
„Obviněným je kladeno za vinu, že v letech 2020 a 2021 pod záminkou investování od více než 4000 poškozených vylákali peníze v celkové výši přesahující 1,5 miliardy korun. Peníze však v rozporu s přísliby nezhodnotili a poškozeným nevrátili, když peníze užili zejména pro osobní spotřebu a na udržení celého podvodného systému v běhu,“ uvedl Dragoun.
Zatímco obviněnému muži hrozí sazba pět až deset let, právnické osobě hrozí její zrušení. „Státní zástupce v obžalobě rovněž navrhuje uložení trestů a ochranných opatření majetkové povahy,“ doplnil Dragoun.
Činnost podle kriminalistů nese znaky takzvaného Ponziho schématu, nazývaného také letadlo či pyramida, kdy lidé svěřují peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze nechává pro svou potřebu. Vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk s cílem nalákat další klienty.
Když už ve fondu nezbudou žádné peníze, investiční firma zkrachuje. Fond Growing Way poslal Městský soud v Praze do konkurzu v prosinci 2021. Janata v tisku popřel, že by šlo o Ponziho schéma. Policie ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem zajistila majetek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun.
Poškozených je v kauze více než čtyři tisíce. „Obecně lze uvést, že trestní věci s takto mimořádně vysokým počtem poškozených jsou pro orgány činné v trestním řízení velkou výzvou například z hlediska rozsahu dokazování, zachovávání práv poškozených, ale i jen z pohledu přípravy rozhodnutí, která v popisu skutku obsahují rozsáhlý seznam tolika poškozených osob s uvedením výše škody jim způsobené. Vyšší počet poškozených se samozřejmě negativně promítá do doby trestního řízení, která bývá zpravidla delší než u jinak srovnatelných trestných věcí s nižším počtem poškozených,“ řekl již dříve olomoucký vrchní státní zástupce.
Více než čtyři tisíce investorů z celé republiky, kteří byli v kauze poškození, se musely shodnout na společných zmocněncích, kteří je budou zastupovat v trestním řízení při vymáhání náhrady škody. Společný zmocněnec má pomoci urychlit trestní řízení, využívá se v případech, kdy je počet poškozených mimořádně vysoký.
Obviněnému jednateli firmy lidé svěřili v průměru statisíce korun. „Jde o člověka, který tyto investice dělal úspěšně i dříve v jiné společnosti, nebyl důvod tomu nevěřit. Zřejmě však došlo uvnitř k nestandardnímu kroku v toku peněz. Nebyla to první investice, kterou jsem kdy v životě udělal, bohužel jako jediná dopadla špatně,“ řekl v říjnu 2021 investor z Opavy, který přišel zhruba o 300 tisíc korun.