Hlavní obsah

Firma slibovala Čechům pohádkové zisky, teď má potíže. Hraje se o dvě miliardy

Foto: Shutterstock.com

Firma WCA International vytvořila podle právníků tzv. Ponziho schéma, v češtině známé jako „letadlo“.

Reklama

4. 11. 2022 14:13

Společnost WCA International shromáždila od přibližně šesti tisícovek klientů prostředky ve výši zhruba dvou miliard korun. Podle advokátních kanceláří je však nezvládá splácet a je ve velké ztrátě.

Článek

Společnost WCA International nezvládá splácet závazky vůči klientům. Firma, která se prezentuje jako alternativní fond, ale není nijak regulovaným subjektem, vybrala prostředky od klientů především z Moravskoslezského kraje.

Klientům nabízela nadstandardně vysoké zhodnocení vyplácené na měsíční bázi. Nyní se však dostala do problémů.

„Společnost WCA International měla přibližně 6 000 klientů, od kterých shromáždila finanční prostředky v objemu okolo dvou miliard korun. Na naši advokátní kancelář se v poslední době obrátily již desítky klientů, kterým WCA neplní závazky a nevyplácí investované prostředky,“ uvedl pro SZ Byznys Václav Menšík, mediální zástupce advokátní kanceláře JGK advokáti.

Poškození klienti se obracejí i na další kanceláře, například Advokátní kancelář Žižlavský, která nyní sestavuje skupinu věřitelů, aby hájila práva poškozených klientů v trestním a insolvenčním řízení. WCA International se zatím v insolvenci nenachází, ale podle informací SZ Byznys se na řízení sama připravuje.

„Prováděli jsme analýzu situace WCA International, protože zastupujeme její klienty v exekucích a v trestním řízení. Dospěli jsme k závěru, že se tato společnost nachází v úpadku,“ uvedl advokát Michal Žižlavský.

Podle něho „existuje důvodné podezření, že jednatel WCA International Matouš Polák nejen nabízel investice veřejnosti, což takzvaný alternativní investiční fond neumožňuje, ale používal také klamavé a zavádějící informace, převáděl majetek do svých firem a vytvořil tzv. Ponziho schéma“. Jinými slovy platil výnosy klientů z nově vybíraných peněz.

Podle Žižlavského společnost WCA International svým klientům 17. října sdělila, že není schopna plnit své závazky a připravuje podání insolvenčního návrhu. Svůj úpadek chce řešit reorganizací.

SZ Byznys se pokoušel jednatele Matouše Poláka kontaktovat, ale ten nezvedal telefon.

Ponzi systém, tzv. letadlo

  • Je nejčastějším podvodným systémem.
  • Využívá se většinou v obchodu.
  • Metoda je založena na neustálém přibírání nových a nových lidí, kteří nesou do podniku peníze. Peníze se do systému dostávají pouze od nových klientů, protože podmínkou pro vstup do systému bývá nemalý poplatek.
  • Tento poplatek (nebo jeho část) získá ten stávající člen, který nového člena do systému přivede.

Tisíce i miliony

Klienti do fondu investovali částky od desítek tisíc do jednotek milionů s vidinou nadprůměrného zhodnocení. Jak uvedl SZ Byznys už loni, slibovala WCA International nadstandardní zhodnocení vložených prostředků.

Firma přitom svěřené prostředky investovala do rizikových měnových párů, indexů, obligací, kryptoměn, ale koupila za ně například i švýcarské postele dodávané hotelům či bylinné čaje Erebos.

Fond WCA se také chlubil, že od svého založení v roce 2017 nebyl nikdy ve ztrátě a udržoval pravidelný výnos kolem 15 až 18 procent ročně. Podle zkušených investorů je to dlouhodobě naprosto nereálné.

V dopise z konce října, který má SZ Byznys k dispozici, firma WCA International uvádí, že klienti dostanou ze své investice asi 40 procent původní částky, respektive 32 procent. Nabízí také, že mají počkat, až prodá své podíly ve startupech Tachyum, Tesla Medical, ApuTime, z nichž má získat velké peníze. To, zda se jí to povede, je však otevřené.

Podobným případem z nedávné doby byl krach jiného „alternativního“ fondu Growing Way. V případu WCA International však bude uspokojení klientů zřejmě menší než očekávaných 60 procentu z Growing Way.

Reklama

Doporučované