Hlavní obsah

Zemřel neurochirurg Vladyka, který stál u zavádění gama nože v Česku

Foto: Nemocnice Na Homolce

Neurochirurg Vilibald Vladyka.

Reklama

21. 12. 2021 14:57

Neurochirurg Vilibald Vladyka zemřel v neděli ve věku 98 let.

Článek

O jeho úmrtí dnes informovala Nemocnice Na Homolce, kde Vladyka působil. Podle nemocnice stál lékař u zrodu stereotaktické neurochirurgie, která díky rozvoji radiodiagnostických metod umožňuje přesnou lokalizaci postižených míst v mozku a její následnou léčbu.

Vladyka se narodil v roce 1923 v Brně a začínal na konci 50. let v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Intenzivně se zajímal o průkopnické metody v zahraničí a po návratu ze studijních pobytů v Paříži se je snažil rozvíjet i na pražském pracovišti. Šlo mimo jiné o metody léčby Parkinsonovy nemoci či epilepsie.

Foto: Nemocnice Na Homolce

Vilibald Vladyka s lékařským týmem na archivním snímku.

„Podílel se na konstrukční úpravě Guiotova přístroje, který umožňoval přesně cílit postižená ložiska v oblasti mozku a mozečku,“ uvedla nemocnice. Ve střešovické nemocnici Vladyka působil do roku 1990, kdy odešel od důchodu.

O dva roky později ale nastoupil jako vedoucí nově vzniklého oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie v Nemocnici Na Homolce, které vedl až do roku 1998.

Foto: Nemocnice Na Homolce

Vilibald Vladyka u začátků gama nože v Česku.

Za jeho vedení získala nemocnice díky známé sbírce Nadace Charty 77 gama nůž, který umožnil léčit zhoubné i nezhoubné nádory mozku bez otevření lebky. Léčba je založena na ozařování nemocného místa v hlavě přesně zacíleným svazkem paprsků. Podobný přístroj má v současnosti také například Ústřední vojenská nemocnice v Praze či Fakultní nemocnice Ostrava, léčí jím nádory i jiných orgánů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
gama nůž
Vilibald Vladyka

Doporučované