Hlavní obsah

Domek v Brně, kde žil a tvořil Janáček, má obměněnou expozici

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 10. 2020 23:22

Domek v Brně, kde žil a tvořil skladatel Leoš Janáček, má obměněnou stálou expozici. Nahradila instalaci z roku 2004 v bývalém salonu Janáčkových, která už přestala vyhovovat současným nárokům.

Článek

Nová klade větší důraz na Janáčka jako člověka, řekl dnes novinářům ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

Nový mobiliář a celkovou architektonickou koncepci navrhl Tomáš Rusín. Inspiroval se skladatelovou původní výbavou dochovanou v pracovně a na dobových fotografiích.

V domku na zahradě za varhanickou školou žil Janáček v letech 1910 až 1928, kdy zemřel. Nová stálá expozice v salonu se zaměřuje právě na tu část skladatelova života, kterou strávil v domku. Zájemci si prohlédnou třeba fotografie Janáčka v zahradě.

„Prostřednictvím vystavených skladatelových autografů, které mají velkou výpovědní i vizuální hodnotu, připomeneme také Janáčkovo operní, symfonické a komorní dílo,“ uvedl autor expozice Jiří Zahrádka.

Nově otevřená část expozice doplňuje autenticky zachovanou mistrovu pracovnu s původním mobiliářem a klavírem Ehrbar. V domku je také přednáškový sál, kde se konají komorní výstavy. Nově tam lidé najdou umělecká díla českých i zahraničních autorů, kteří se v letech 2008 až 2014 zúčastnili projektu Druhotvary a výtvarně reagovali na Janáčkův notový záznam, tištěný či rukopisný.

Reklama

Související témata:

Doporučované