Hlavní obsah

Donald Trump rozpoutal obchodní válku s Čínou. Podle čísel ji prohrál

Ilustrační foto

Reklama

16. 1. 10:11

Čína byla loni nejúspěšnější velkou ekonomikou. Zatímco se ostatní státy sbíraly ze zásahu koronaviru, čínský hospodářský stroj už fungoval a převálcoval sliby amerického prezidenta Trumpa.

Článek

Odcházející americký prezident Donald Trump v kampani i během svého funkčního období tvrdil, že sníží čínské dovozy a tím pomůže americké ekonomice. To se mu nepovedlo, spíš naopak.

Podle zpravodajského serveru CNN dosahoval obchodní přebytek Číny v prosinci loňského roku 78 miliard dolarů. Celkový obchodní přebytek za rok 2020 se pak vyšplhal až na rekordních 535 miliard dolarů. Zvýšil se o 27 procent, což je pro čínsko-americký obchod historický rekord.

K tomuto výsledku Číně pomohl paradoxně koronavirus. Když už ho světová ekonomická dvojka dostala doma pod kontrolu, sklouzávaly do potíží ostatní země. A zatímco Čína dávno rostla, ostatní země padaly. Díky tomu mohla vyvážet roušky a další ochranné pomůcky bezprostředně potřebné pro boj s pandemií a elektroniku nutnou pro úspěšné zvládnutí home office.

V této situaci se obchodní válka vede opravdu špatně, což USA zakusily. Schodek obchodní bilance se vrátil do stavu roku 2018, když Trump spor s Čínou odstartoval a od kdy začala čínské zboží v USA prodražovat cla.

Úspěch se nedostavil ani při pohledu na nově vytvořená pracovní místa, která měla díky omezení čínských dovozů v USA vzniknout.

Dle studie Oxford Economics, kterou interpretovala agentura Reuters, se naopak během obchodní války snížil počet pracovních míst o 245 tisíc. Předpovědi této studie ukazují, že pokud by obchodní válka pokračovala až do roku 2022, klesl by HDP Spojených států o 1,6 miliardy dolarů a počet pracovních míst by se snížil o 730 tisíc.

Bidenova vláda bude v této politice pravděpodobně pokračovat, ale méně halasně a v některých aspektech asi přistoupí i ke snižování či rušení cel.

Analytici Reuters předběžně odhadují, že HDP Číny loni vzrostlo o 2,1 procenta, zatímco ostatní velké světové ekonomiky ohlásí ztráty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené