Hlavní obsah

Drony proti koronaviru. Testují je i na „Kaplického blobu“

Dezinfekci rozprašuje šestnáctikilogramový dron. (Video: Jan Kozel, Tomáš Svoboda , Seznam Zprávy)

14. 5. 12:02

Drony chrání hřiště nebo zastávky před koronavirem. Dezinfekci rozpráší z výšky i na nepřístupná místa.

Článek

V Brně testují dezinfikování veřejných prostranství s pomocí velkých dronů. Městská část Brno-sever ve čtvrtek zkoušela speciální čištění na třech místech, včetně zastávky Loosova. „Jde o malou repliku slavné Kaplického chobotnice. Protože je zastávka docela vysoká, pokud by se měla čistit ručně, bude to docela problém,“ uvedl starosta Brna-severu Martin Maleček (SOL).

Dron, který firma využívá k postřiku, váží přes 16 kilogramů. „Unese až deset kilogramů zátěže. Pracovali jsme s kanystrem dezinfekce o objemu pět litrů, což dron rozpráší asi za čtyři minuty,“ uvedl jednatel brněnské společnosti Free Horizons Jiří Mrnuštík.

Firma dodává drony například pro vojenské účely, o tento dezinfekční systém je mezi obcemi velký zájem. „Hlavně na méně přístupných plochách je to daleko efektivnější, rychlejší a hlavně účinnější než ruční dezinfikování,“ dodal Maleček.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené