Hlavní obsah

Druhá noc protestů proti Donaldu Trumpovi. Vítěz voleb tweetuje: Je to nefér!

 

Reklama

11. 11. 2016 8:37

Tisíce lidí vyrazily druhý večer po sobě do ulic amerických měst vyjádřit svou nespokojenost nad vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

Článek

Vesměs nenásilné protesty se odehrály v New Yorku, Kalifornii a mnoha dalších státech země rozdělené jednou z nejvyostřenějších kampaní historie. Trump protesty označil za neférové.

V New Yorku se stovky lidí opět sešly před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower na Páté Avenue. Křičely protitrumpovské slogany a v rukou měly transparenty s hesly vyjadřujícími hněv nad osobou příštího prezidenta. „Jde o klimatickou změnu, dohodu s Íránem. Jde o práva homosexuálů, masové deportace. Ať se na to díváte, odkud chcete, ten chlap to od začátku do konce vidí všechno špatně," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů David Thomas.

Na druhém konci USA v San Francisku stovky lidí křičely „není to můj prezident" a vyzývaly newyorského miliardáře k rezignaci na funkci, do níž byl zvolen.

Protestující v Minneapolisu a Portlandu krátce přiměli úřady k uzavření několika klíčových dopravních tepen. Další stovky lidí vyrazily k pochodům ve Filadelfii, Louisville či Baltimore.

Trump se vyjádřil na Twitteru. „Právě proběhla velmi otevřená a úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal muž, který volby ještě krátce před zveřejněním výsledků označoval za zmanipulované a varoval, že nemusí v případě své porážky výsledky ihned uznat.

Narozdíl od středy, kdy policie zadržela na několika místech více než 50 lidí, byly ve čtvrtek večer protesty poklidnější a k zatýkání téměř nedošlo.

Reportér Seznam Zprávy Jindřich Šídlo z New Yorku o tom, co se po volbách děje v New Yorku (video níže)

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované