Hlavní obsah

Držte se dál od pobřeží, varují indonéské úřady. Po sobotní smrtící tsunami může přijít další

Indonéské úřady varují před možnou další vlnou tsunami. (Video: AP)

 

Reklama

26. 12. 2018 10:41

Lidé by se neměli zdržovat v oblastech na indonéském pobřeží, kde si ničivá vlna tsunami o víkendu vyžádala životy více než 420 osob. V oblasti je nepříznivé počasí a panují obavy, že by mohla přijít další vlna. S odvoláním na úterní sdělení indonéských úřadů o tom dnes informovala agentura AP. Indonésie si dnes připomíná 14 let od zemětřesení a následné tsunami, která si podle některých zdrojů vyžádala až 230 000 obětí ve 12 zemích.

Článek

Nejnovější tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí. Příčinou tsunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa. Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami. Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 000 lidí.

Indonéská meteorologická, geofyzikální a klimatologická agentura v úterý večer místního času vyzvala lidi, aby se zdržovali ve vzdálenosti nejméně 500 metrů od pobřeží Sundského průlivu. Vládní orgány zároveň pozorují erupce sopky a je možné, že oblast zasáhne silný déšť doprovázený velkými vlnami, uvedla šéfka agentury Dwikorita Karnawatiová.

„Veškeré tyto okolnosti by mohly mít za důsledek sesuv na skalách kráteru do moře, a obáváme se, že by to mohlo vyvolat další tsunami,” doplnila. Zároveň požádala místní obyvatele, aby byli obezřetní, ale nepanikařili.

Tsunami o víkendu udeřila bez varování a mnohé v zemi, kde jsou seismické události relativně časté, překvapila. Vlně nepředcházelo zemětřesení a lidé si v osudný večer užívali koncerty a oslavy na pobřeží.

V roce 2004 zabily vlny 230 000 lidí

Před 14 lety se západní pobřeží indonéského ostrova Sumatra stalo dějištěm zkázy. Oblast tehdy zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 9,1 stupně, v jehož důsledku vznikly gigantické vlny, které dosáhly hluboko do vnitrozemí a spolkly vše, co jim stálo v cestě. Neštěstí si ve 12 zemích vyžádalo kolem 230 000 obětí na životech, nejvíce z nich právě v Indonésii.

Devastace byla rozsáhlá; byla to jedna z nejhorších přírodních katastrof v novodobých dějinách. Lidé, kteří v důsledku nejnovější tsunami přišli o střechu nad hlavou, ale neztrácí naději. Někteří v rozhovoru s AP řekli, že obnova po neštěstí z roku 2004 byla dlouhá a náročná, lidé ale spolupracovali a drželi při sobě, což jim dává naději, že i oni jednou znovu postaví své domy.

Pláže v zasažených oblastech byly dnes víceméně opuštěné a podél pobřeží projížděly policejní hlídky na motocyklech. Někteří lidé však nedbali na varování úřadů a vrátili se do svých zničených domovů, aby začali s opravami. Na pláže mezitím udeřil silný déšť a začaly se zvedat vlny.

Tsunami o víkendu podle indonéských úřadů přinutila více než 16 000 lidí opustit domovy, přes 1400 osob zranila a 429 usmrtila. Nejméně 128 lidí se stále pohřešuje.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované