Hlavní obsah

Mrtvých po tsunami je už téměř 400. Sopka dál bouří, možná přijde další vlna

Indonéské úřady varují před možnou další vlnou tsunami. (Video: Reuters)

 

Reklama

24. 12. 2018 7:56
aktualizováno • 24. 12. 2018 14:19

Počet obětí vlny tsunami v Indonésii se blíží ke třem stům, do některých oblastí se však stále nedostali záchranáři. Sopka Anak Krakatoa opět vybuchla, úřady vydaly varování před možnou další vlnou tsunami.

Článek

Nejméně 373 mrtvých a více než 1500 zraněných si v Indonésii vyžádala ničivá vlna tsunami. Dalších 128 lidí se pohřešuje, a tak počet obětí nejspíše ještě stoupne. Uvedl to podle tiskových agentur mluvčí vládní agentury pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Předchozí bilance čítala 222 mrtvých. Záchranáři pátrají po dalších obětech. Indonéské úřady vydaly varování před možnou druhou vlnou tsunami.

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami. Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 tisíc lidí.

Mluvčí Sutopo Purwo Nugroho již dříve připustil, že obětí může být víc, protože z některých postižených míst zatím nepřišly informace. „Tsunami mohla nejhůř postihnout obyvatele ostrůvků v Sundském průlivu,“ řekl spolu s upozorněním na možnou další vlnu tsunami, „lidé by se měli vyhýbat plážím kvůli možné další vlně.“

Indonéské úřady dosud uváděly, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané.

Český prezident Miloš Zeman v neděli kondoloval indonéskému prezidentovi a jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

„Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě,” napsal na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované