Hlavní obsah

Egyptský exprezident Mursí zemřel u soudu. Příčinou byl podle státní televize srdeční infarkt

Foto: Wikimedia Commons

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí.

Reklama

17. 6. 2019 18:46
aktualizováno • 18. 6. 2019 6:57

Někdejší islamistický egyptský prezident Muhammad Mursí zemřel u soudu na následky srdečního infarktu. Podle agentury Reuters o tom informovala egyptská státní televize s odvoláním na lékařské zdroje.

Článek

Mursí podle televize omdlel při soudním stání a následně zemřel. Sedmašedesátiletý islamistický politik zkolaboval v pondělí přímo v soudní síni, kde se hájil proti obvinění ze špionáže a spiknutí. Organizace Amnesty International vyzvala k transparentnímu vyšetření jeho smrti, kterou Mursího Muslimské bratrstvo označilo za vraždu. V čele Egypta byl Mursí od 30. června 2012 do svého svržení armádou 3. července 2013.

Soud se týkal Mursího obvinění ze špionáže spojené s údajným spiknutím s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Mursí se podle svého advokáta po přibližně pětiminutovém proslovu u soudu skácel k zemi a zemřel dříve, než ho stihli převézt do nemocnice. Podle zdroje egyptské televize se Mursímu, který byl diabetikem a měl vysoký krevní tlak, dostávalo během procesu péče v soukromé nemocnici v Káhiře. Jeho příznivci naproti tomu tvrdí, že úřady péči o něj zanedbávaly. Hlavní egyptský prokurátor uvedl, že lékaři podrobně prozkoumají jeho tělo, aby zjistili přesnou příčinu smrti. Mursího skon patrně zvýší mezinárodní tlak na egyptskou vládu, aby zlepšila přístup k lidským právům a zvláště podmínky ve věznicích, kde jsou drženy tisíce islamistů, uvedla agentura Reuters.

Hlavou státu byl Mursí zvolen v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Do voleb šel jako kandidát islamistického a nyní zakázaného Muslimského bratrstva a šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP).

Mursího sesadila armáda po masových protestech proti jeho vládě v roce 2013 a následně tvrdě zakročila proti Muslimskému bratrstvu – Mursí a mnoho jeho spojenců bylo zatčeno. Ve vězení si nyní 67letý exprezident odpykával 20letý trest za podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při protestech v prosinci 2012, odsouzen byl také na doživotí za špionáž pro Katar, což v Egyptě znamená 25 let vězení. Souzen byl i v řadě dalších kauz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované