Článek
Swiss Life Hypoindex, který sleduje nabídky úrokových sazeb bank se v květnu poprvé od jara 2022 dostal pod hranici pěti procent. Pokračuje tak trend mírného zlevňování hypoték.
„Sledujeme pokračující trend velmi pozvolného snižování hypotečních sazeb. V květnu 2025 se Swiss Life Hypoindex poprvé od června 2022 dostal pod hranici pěti procent, konkrétně na úroveň 4,96 procenta. Oproti dubnu tak klesl o pět bazických bodů,“ říká hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Květnová hodnota Hypoindexu však podle něj odráží nejen pokračující uvolňování měnové politiky, ale i jarní akční nabídky některých bank. Snížení sazeb v uplynulých týdnech oznámily například ČSOB, Moneta Money Bank, Fio banka, Air Bank nebo Komerční banka.
„Banky zatím nesnižují hypoteční sazby tak rychle, jak by mohly – i když existují výjimky. Rovněž je patrné, že jarních akcí na podporu prodeje úvěrů na bydlení je letos méně než v minulých letech. Obojí zřejmě souvisí s tím, že jsou banky relativně spokojené s počtem i objemem nově sjednaných hypoték,“ dodává Jiří Sýkora.
Výhled do dalších měsíců podle něj naznačuje pokračující pokles sazeb. „Bohužel ale lze očekávat, že tempo zůstane podobně pomalé jako doposud.“
Měsíční splátky hypoték klesají
S poklesem úrokových sazeb se snižují i měsíční splátky hypoték. U úvěru ve výši 3,5 milionu korun, sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) a se splatností 25 let, činí k 5. květnu při průměrné nabídkové sazbě 4,96 procenta měsíční splátka 20 381 korun. Za posledních dvanáct měsíců tak klesla o více než 1 100 korun.
Vývoj sazeb ovlivní Trump a globální nejistoty
Pomalý pokles sazeb souvisí i s globální ekonomickou nejistotou. „Proběhne další zasedání bankovní rady ČNB a dá se očekávat, že pravděpodobně opět sníží základní úrokové sazby. Na hypoteční úvěry to ale nemusí mít výrazný dopad. Banky zatím vyčkávají, jak se bude vyvíjet situace ve světové ekonomice,“ říká vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.
„Velkou roli hraje nejistota spojená s osobou Donalda Trumpa, jeho obchodní politikou a tím, jaký dopad může mít na českou ekonomiku i inflaci,“ uvádí Kadeřábek.
Vliv těchto faktorů je však podle jeho slov v tuto chvíli jen velmi těžko predikovatelný. Pro tvorbu cen hypotečních úvěrů jsou totiž klíčové víceleté úrokové swapy, jejichž výše se odvíjí od očekávání na trhu.
„Právě proto je dění kolem americké administrativy důležité. Pokud by Donald Trump zmírnil svou rétoriku a pokračoval v ústupcích ze svých předchozích kroků, mohlo by to otevřít cestu k rychlejšímu poklesu hypotečních sazeb. Finální slovo ale stejně budou mít jednotlivé banky,“ dodává Tom Kadeřábek.