Hlavní obsah

Penta má na realitní akvizice nabito 25 miliard, kouká i za hranice

Foto: Penta

Projekt Masaryčka v Praze 1 staví Penta podle návrhu londýnského studia Zahy Hadid.

Reklama

21. 1. 2022 8:41

Investiční skupina Penta chystá v příštích letech významně posílit svůj realitní byznys. Její spolumajitelé v čele s Markem Dospivou nasypali do Penta Real Estate na nákupy pozemků a projektů celkem 25 miliard korun.

Článek

Z výstavby nemovitostí se stal jeden z nejziskovějších byznysů investiční skupiny Penta. Proto se miliardářský holding rozhodl svou realitní část ještě více posílit. A to nejen v Praze a Bratislavě. Penta zvažuje v realitách expanzi i do Německa a Rakouska.

„Akviziční apetit Penty Real Estate jsme se rozhodli podpořit investicí 25 miliard korun v následujících čtyřech letech. Má silný a schopný manažerský tým, proto zvažujeme expanzi na rakouský a německý trh. S Dr. Maxem a Fortunou patří Penta Real Estate k našim jednoznačně nejvýkonnějším společnostem,“ řekl Dospiva pro SZ Byznys.

Původně Penta plánovala v příští čtyřletce investovat do nemovitostí 600 milionů eur. Kvůli mimořádným výsledkům nemovitostní divize však miliardáři přihodili ještě dalších 400 milionů eur.

„Nevyhýbáme se žádné dobré příležitosti, ale ideální jsou projekty, v nichž lze stavět byty i kanceláře, jako tomu bylo v Praze na Waltrovce,“ uvedl David Musil, ředitel Penty pro rezidenční výstavbu.

Akviziční apetit Penty Real Estate jsme se rozhodli podpořit investicí 25 miliard korun v následujících čtyřech letech.
Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta

Nejnovější realitní akvizicí Penty je nákup staršího kancelářského domu v Petrské ulici v Praze 1. Po jeho demolici tam Penta postaví za více než 700 milionů korun 80 až 100 luxusních bytů.

Relativní novinkou je u Penty také vstupování do developerských projektů dalších partnerů. Na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích staví bytový projekt Victoria Palace společně se skupinou Kaprain byznysmena Karla Pražáka. Na dejvickém „kulaťáku“ vstoupila Penta a Kaprain loni na podzim také do projektu, který tam dlouhé roky chystá Sekyra Group realitního magnáta Luďka Sekyry.

Posledním společným podnikem, který Penta oznámila, je vstup do projektu, který na Vinohradské třídě chystá společnost PSN. Na parcele po zbourané budově Transgasu vyrostou hlavně byty.

Jedním z nejvýznamnějších developerských projektů Penty je v současnosti výstavba okolo pražského Masarykova nádraží. Jen první fáze kancelářského projektu podle návrhu architektonického studia Zahy Hadid vyjde na 2,5 miliardy korun. Od stejného londýnského studia vzešla i podoba velkého bytového a administrativního projektu Sky Park, který má Penta v Bratislavě.

+5

Penta za minulý rok prodala přes 200 nových bytů za 2,5 miliardy korun. Mimo jiné kompletně dokončila projekt Waltrovka v Praze 5. Největším zahájeným projektem skupiny byl loni Nuselský pivovar se zhruba 400 byty.

Podobné prodeje jako v roce 2021 očekává Penta také letos. V první polovině roku zahájí prodej bytů v dalších čtyř projektech v lukrativních lokalitách Prahy 5 a Prahy 6. Tyto projekty čítají více než 700 jednotek. V následujících letech plánuje Penta dodat na trh dalších 2500 bytů.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované