Hlavní obsah

Nejdražší kanceláře v Praze. To nejlepší od Zahy pro sebe zabere Penta

Stavba podle architektky Zahy Hadid je to nejsložitější, co kdy Penta v Česku stavěla. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

7. 12. 2021 8:41

Za dva měsíce bude dokončena hrubá stavba Masaryčky podle návrhu nejslavnější architektky světa Zahy Hadid. 40 procent kancelářských ploch má své nájemce už teď, nové sídlo bude mít v budově i sama společnost Penta.

Článek

V únoru letošního roku stavba Masaryčky podle návrhu architektky Zahy Hadid začala. V únoru příštího roku má být hrubá stavba hotová. Už teď je přitom jasné, že jde o nejsložitější železobetonovou konstrukci, do které se kdy investiční společnost Penta v Česku pustila.

„Organickým tvarům a všem detailům, které Zaha Hadid navrhla, musíme přizpůsobit veškeré technické řešení,“ vysvětluje šéf výstavby Rudolf Vacek s tím, že každé patro stavby je jiné, vůči sobě jsou posunutá a natočená do vějířovitého tvaru. Ustupující podlaží pak vynášejí šikmé sloupy. Některé přípravné práce před vlastním betonováním jsou natolik náročné, že spíš než pro betonáře jde o práci pro horolezce.

Software na desetiny milimetru

„Železobetonovou konstrukci stavíme s přesností několika centimetrů. Fasádu, která je spíše už strojařskou záležitostí, stavíme s přesností několika milimetrů. Nicméně jsou tady i části, jako je třeba kýl ve špičce budovy, pro který jsme museli využít software z automotivu, kde se pracuje s přesností na desetiny milimetru,“ dodává Vacek

Budova je plně automatizovaná a vybavena moderními technologiemi včetně covid-safe vzduchotechniky.

Celé dílo, jehož stavba vyjde na 2,5 miliardy korun, bude dokončeno v létě roku 2023. Čtyři a půl tisíce metrů čtverečných zaberou obchody, restaurace a kavárny, přes 20 tisíc metrů čtverečných pak kanceláře. A zájemci se hlásí už teď.

Zájemci u mě lobbují, říká Marek Dospiva

„Zájem je obrovský. Lobbuje se u vedení Penty Real Estate, nebo dokonce u mě, aby potenciální klienti měli vůbec možnost získat prostory v této špičkové nemovitosti,“ říká spolumajitel investiční společnosti Penta Marek Dospiva. Sám Masaryčku považuje za nejmodernější stavbu v regionu střední Evropy – také proto Penta v budově obsadí hned dvě patra.

„Přestěhujeme se na nejvyšší dvě patra. My a Penta Real Estate. Ostatní společnosti, jako třeba Dr. Max, zůstávají ve Florentinu, případně Fortuna v Churchillu u hlavního nádraží,“ dodává Dospiva.

Rekordní nájemné

O zbylé prostory mají zájem advokátní kanceláře, finanční instituce i poradenské společnosti. K dnešnímu dni je obsazeno a pod smlouvami 40 procent kancelářských ploch. A to i přesto, že nájemné je rekordní.

„Nespěcháme na to, protože zájem je obrovský. Cena za nájem bude rekordní. Horní patra špičkových budov z toho nejvyššího segmentu v Praze se pohybují mezi 27 a 29 eury za metr. Jsem přesvědčený o tom, že Zaha Hadid prolomí hranici 30 euro za metr,“ říká Dospiva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované