Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podpora vědy a výzkumu? Spíš ke čtyřce. Podpora podnikatelského prostředí? Horší průměr. Svaz průmyslu a dopravy se chystá vydat vládě vysvědčení a tohle je čtvrtletní varování.
„Dneska by ta známka nebyla moc hezká, ale do konce volebního období ještě nějaký čas zbývá a my doufáme, že v těch posledních dnech a týdnech by se některé priority ještě mohly dotáhnout do konce,“ říká v Agendě SZ Byznys viceprezident svazu Martin Jahn.
Chybí mu zejména avizované odpočty na výzkum a vývoj, upozorňuje, že se nepodařilo schválit rozpočet na programy ministerstva průmyslu a obchodu, že není dohodnuta nová metodika na hodnocení vědy a výzkumu a že v obsazení rady vlády pro vědu a výzkum jsou ze 17 členů pouze tři zástupci průmyslu.
„Zaskočil nás nesoulad mezi tím, jaké má vláda proklamace v oblasti výzkumu a vývoje, a jak se jí to daří dotahovat do konce,“ dodává Jahn.
Důvodem podle něj může být obava o konsolidaci veřejných financí. „Ministerstvo financí se asi bojí, aby do těchto nástrojů neteklo moc peněz, ale právě toto jsou nástroje, které ekonomice rychle pomohou. Toto je transfuze vitamínů pro ekonomiku. Aplikovaný výzkum velice rychle přináší zaplacení a rozvoj HDP. Navíc ty částky, o které žádáme, nejsou extra vysoké,“ myslí si Jahn.
Pokud se má Česko zařadit mezi silné inovátory v Evropské unii, bude muset výrazně přidat. I když do konce volebního období zbývá už jen několik měsíců, jde podle Jahna o stihnutelné věci v řádech maximálně týdnů.
Není to zásadní problém, ale mnoho drobných
Nedostatečná podpora vědy a výzkumu ale rozhodně není jedinou věcí, která zemi aktuálně brzdí. „To je jen malý výsek. Pak je tu základní práce, zaměstnávání cizinců, vysoké školství, zpackané stavební řízení. Česká republika nemá jeden zásadní problém, ale je tu prostě mnoho drobných problémů,“ vypočítává Jahn.
Vláda podle něj sice udělala spoustu dobrých věcí, ale nepodařilo se jí vyřešit problém vysokých cen energií, první novela zákoníku práce byla velice špatná a druhá jen mírně lepší. „Že bychom v podnikatelském prostředí udělali nějaký zásadní pozitivní posun se asi říct nedá,“ dodává Jahn s tím, že ve školním známkováním jsme i tady někde okolo průměru.
„Máme v Česku mnoho dobrých firem, kterým se daří, ale nevytváříme systém, který by nám to výrazně ulehčil,“ dodává Jahn.
Potenciál máme, neumíme ho využít
Martin Jahn byl přitom sám autorem jedné z prvních dlouhodobých hospodářských strategií České republiky. Ta v roce 2005 za vlády Jiřího Paroubka plánovala, že se Česko do osmi let stane znalostně-technologické centrum Evropy.
I dnes, s odstupem téměř dvaceti let, by Martin Jahn volil podobnou strategii a domnívá, se, že země tento potenciál má. „Nevím, jestli centrem, ale určitě můžeme být v první desítce zemí. Ten potenciál, který máme, je mnohem větší a je škoda, že se nám ho nedaří plně využívat, “ dodává Jahn.
Podle něj však není možné kompletně měnit strukturu české ekonomiky, která byla od první republiky založená na velkých firmách, okolo kterých bylo mnoho malých a středních podniků.
Upozorňuje, že proměnu potřebuje celá Evropa - zejména v dnešní době, kdy se Čína stala ekonomickou a technologickou velmocí a v mnoha oblastech má náskok před Evropou i USA. Je podle něj potřeba, aby se Evropa dostala na vysokou úroveň , stanovila ekonomické a hospodářské cíle a posílila konkurenceschopnost.
„Pouze region, který má velkou ekonomickou sílu, je schopen prosazovat i své jiné cíle a je schopen se i bránit,“ dodává Jahn.
Tato změna Evropy bude podle Jahna trvat několik let. „I když Evropská komise udělala určitá prohlášení v tomto směru, jsou to spíše jen prohlášení a ten ‚mind set‘ se ještě nezměnil. Odhaduji realisticky takových pět let a to by byl malý zázrak,“ uzavírá Jahn.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.