Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Amerika čelí extrémně rychle rostoucí poptávce po elektrické energii. Rostou tam datacentra, která spotřebovávají neuvěřitelně velké množství elektřiny. Zároveň je tam poptávka po elektřině tažená i elektrifikací dopravy,“ říká v podcastu Agenda SZ Byznys šéf 2JCP Vojtěch Křenovský.
Důraz na zajištění dostatku energie Křenovský vnímá jako hlavní změnu, která se po Trumpově nástupu odehrává na americkém trhu, na němž se 2JCP už 12 let pohybuje.
Faitova firma se snaží na energetickém boomu svézt. Získala například zakázku na dodávku komponent na plynovou turbínu pro Williams Datacentrum v Ohiu. Celou technologii dodává filiálka německé skupiny Siemens Energy sídlící v Houstonu. S nadnárodním německým koncernem Siemens 2JCP spolupracuje pravidelně.
Z firemní továrny v Račicích do Ohia poputují kryty turbíny a generátoru, ohřívač vzduchu pro ventilaci nebo přístupové plošiny. Česká strana zároveň zajišťuje veškeré projekční a přípravné práce pro svou dodávku.
Energetický žrout
Křenovský čeká, že podobných zakázek bude víc, a v americké energetice vidí i přes hrozící obchodní válku velké šance.
Jen Ohio má dnes víc než 170 energeticky náročných datacenter, další přibývají každý rok a řada z nich pořizuje zároveň vlastní zdroje elektřiny. Podle odhadů lidí z 2JCP bude jen Ohio potřebovat za tři roky zhruba tolik energie, kolik dnes spotřebuje New York City.
2JCP Group
- Firma vznikla z dílny, která počátkem 90. let poskytovala servis papírnám ve Štětí. Založili ji bratranci Jaroslav Pačes a Josef Černý (název je zkratkou jejich jmen).
- Začínala v severočeských Račicích výrobou ocelových dílů pro průmysl a elektrárny. Vybudovala silný inženýrský tým a od výroby podle klientské dokumentace přešla k zakázkám stavěným na vlastním vývoji a designu.
- Od konce minulé dekády se zaměřuje na dodávky pro nízkoemisní průmysl a energetiku. Dělá součásti elektrolyzérů, větrných parků či technologií CCUS (carbon capture, storage & utilisation). Tyto zakázky tvoří dnes až polovinu tržeb.
- V letech 2013 až 2017 otevřela pobočky ve Velké Británii a USA. V britském Ripley má i vlastní inženýrský tým.
- V roce 2020 rodiny zakladatelů prodaly 70 procent akcií skupině Jet Investment Igora Faita. Ten do 2JCP začlenil svou továrnu v Třebíči (bývalá První brněnská strojírna). Minoritní podíly ve 2JCP drží potomci zakladatelů Jan Pačes a Ota Raiter, oba ve firmě stále aktivně působí.
- Skupina zaměstnává přes 650 lidí. V roce 2022 vykázala obrat 1,7 mld. Kč a zisk 137 mil. Kč, v roce 2023 obrat 2,3 mld. Kč a zisk 109 mil. Kč.
„V USA má sídlo také jeden z našich klíčových klientů Mitsubishi Power s pobočkou v Orlandu. Pro ně děláme filtrační zařízení k jejich 300megawattovým turbínám pro plynové elektrárny,“ popisuje šéf 2JCP.
Ve spolupráci s americkou společností Stellar Energy česká firma dodávala technologii na skladování energie pro elektrárnu Redhawk v Arizoně, dalším jejím partnerem pro americké zakázky je GE Vernova. Už loni z USA pocházelo 15 až 20 procent tržeb 2JCP a Křenovský předpokládá, že tento podíl v celkovém obratu 2JCP poroste.
„V USA teď bude vznikat spousta nových elektráren. Vidíme to na poptávce, v pětiletém výhledu tam bude přírůstek opravdu dramatický,“ podotýká. A dodává, že část poptávky po elektřině bude uspokojována i pomocí nízkoemisních zdrojů.
Společnost 2JCP se kromě dodávek na plynové elektrárny zaměřuje také na komponenty pro technologie na snižování emisí – pro elektrolyzéry, zařízení na zachycování CO2 či recyklaci odpadů. Výroba dílů pro „zelené“ projekty už překračuje polovinu jejích tržeb a tato produkce míří na evropský i zámořský trh.
Green Deal nekončí
Po nástupu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta ovšem úsilí o dekarbonizaci a snaha o dosažení uhlíkové neutrality vyspělých zemí slábne. V Evropě je zpochybňován unijní Green Deal, v USA Trump rovnou vyhlásil odchod od Pařížské klimatické dohody, konec podpory dekarbonizace a obrat k fosilním palivům.
Také banky a investiční fondy postupně couvají od zvýhodňování „čistých“ investic. Neukazuje se, že sázka firem jako 2JPC na „zelené“ technologie byla chybná?
Křenovský s tím nesouhlasí. „Zatím jsem nezaznamenal, že by se pozastavovaly takové investice, pro které dodáváme. A to ani v Evropě, ani v USA,“ říká. Připomíná, že Amerika už loni téměř čtvrtinu své spotřeby elektřiny uspokojila ze zelených zdrojů a větrníků a solárů tam loni přibylo meziročně o 90 procent.
„Pravda, šlo o projekty připravené ještě za Bidenovy administrativy a samozřejmě lze těžko odhadovat, co se v oboru stane zítra. Nicméně v USA stále zůstává spousta iniciativ na úrovni států, které ve výstavbě a v investicích do zelených zdrojů pokračují,“ popisuje.
Také v Evropě podle něj „zelené“ investice pokračují. 2JCP má zkušenost například s dodávkami pro velké průmyslové elektrolyzéry na výrobu zeleného vodíku. „Takových projektů se pořád realizuje hodně – v Německu, Nizozemsku, Dánsku a v severských zemích,“ říká Křenovský.
„I my jsme teď uzavřeli dva kontrakty na dodávku pro elektrolyzéry ve vyšších jednotkách milionů eur. Víme i o dalších investičních záměrech. Je vidět, že se tento trh po určité recesi přelomu let 2023 a 2024 opět probouzí,“ uvedl.
Podle Křenovského je dnes největší brzdou rozvoje vodíkové ekonomiky těžko predikovatelná evropská legislativa.
„Panuje nejistota způsobená tím, že nejsou přesně specifikované podmínky pro distribuci obnovitelného vodíku, který by se měl přimíchávat do zemního plynu v plynovodech. Nebo podmínky, které budou muset plynové zdroje plnit, aby se mohly připojit do této sítě. Nejsou sladěné národní strategické plány rozvoje vodíkové infrastruktury s evropskými. Je potřeba toho ještě hodně odpracovat, aby se snížila nákladovost vodíkových investic, což by umožnilo rozvoj vodíkových technologií,“ říká.
Obnovitelná energetika může podle Křenovského v budoucnu Evropě částečně kompenzovat její hlavní konkurenční handicap, jímž jsou vysoké ceny elektřiny. Nízkouhlíkové technologie podle Křenovského mají budoucnost a časem se prosadí.
Přesto šéf 2JCP zároveň vítá sílící debatu o proměně evropského Green Dealu. „Green Deal bude rozhodně přehodnocen a některá jeho pravidla budou změkčena. Doufám, že to proběhne tak, aby se část Green Dealu realizovala, ale zároveň aby nebyl brzdou pro konkurenceschopnost Evropy,“ řekl.
„Pokud se část pravidel Green Dealu postaví na dobrovolnou bázi, bude se jimi spousta zemí i firem řídit dobrovolně,“ je přesvědčen šéf strojírenské skupiny 2JCP. A dodává: „Bavme se o tom, jestli jsme schopni lépe nastavit podnikatelské prostředí, abychom se chovali k životnímu prostředí šetrněji, ale zároveň abychom byli schopni uspokojit poptávku po energii, která v moderní společnosti poroste.“
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.