Hlavní obsah

Chalupy táhly za covidu, na letošní léto jsou poloprázdné. Místo mají i hotely

Foto: Barbora Kučerová

Adršpach pod náporem turistů.

Last minute objednávky jsou hitem nejen u zájezdů k moři. Češi nechávají na poslední chvíli i rezervace chalup a penzionů. V létě mají víc než polovinu lůžek volných.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Průměrná obsazenost českých hotelů a penzionů na červenec a srpen je v tuto chvíli 27 procent. Ukazují to data z hotelového rezervačního systému Previo, která získala redakce SZ Byznys.

Čísla k obsazenosti zachycují především situaci v regionech, kde má portál větší zastoupení ubytovacích kapacit než například v Praze.

Trendem jsou objednávky na poslední chvíli, které dlouhodobě využívají také Češi při cestách k moři. Z dostupných dat však nevypadá, že by hoteliéři výrazně oproti loňsku hýbali s cenami za přenocování.

„Stejně jako v předchozím roce bude pokračovat trend nárůstu počtu rezervací s blížícím se termínem pobytu – lidé tedy častěji rezervují na poslední chvíli,“ říká šéf marketingu Previo Jaroslav Tík.

Pozor na triky, místa je dost

Platí, že Češi si s rostoucími cenami v posledních letech zvykli na vyšší standard. „Roste zájem o pobytové balíčky, a to zejména ty, kde je bazén či koupaliště, možnost půjčení kol a elektrokol,“ dodává. Velká poptávka je také po rodinných pobytech s dětmi nebo pobytech se psy.

Hoteliéři vyzývají lidi, aby rezervovali co nejdříve. Podnikatelé v cestovním ruchu často používají oblíbený trik, kdy hlásí poslední volné pokoje. Klient, který přijede na místo ubytování, ale mnohdy zjistí, že je hotel či penzion poloprázdný. Realita je ale podle statistik v tuto chvíli rozhodně jiná. Místa je dost.

Platí to také o chatách a chalupách, které byly v dobách pandemie oblíbeným útočištěm turistů hledajících izolaci od ostatních. Zájem o tyto pobyty ale po odeznění pandemie koronaviru ochladl, a podle jednoho z největších portálů na pronájem těchto nemovitostí v Česku chatyachalupy.cz je obsazenost horší než v roce 2019 před covidem.

„Letošní hlavní sezóna nevypadá nic moc. Chování lidí se dramaticky mění. Nejen, že Češi zkrátili pobyty, ale objednávají pozdě. Na léto nemáme obsazenou ani polovinu kapacit,“ popisuje Marek Meitner, jednatel společnosti Tourtrend, která provozuje rezervační portál chatyachalupy.cz.

Později si podle něj zvykla objednávat zejména mladší klientela. Důvodů pozdních objednávek může být víc. Lidé stále šetří a podle Meitnera není pro domácí turistiku dobrá doba. Nabídek chat a chalup přibylo a část klientů si zvykla rezervovat je napřímo a ne přes agenturu.

„Nižší zájem není tím, že by lidé hromadně cestovali do zahraničí, ale spíš tím, že Češi stále na všem šetří. Rezervace sice neklesají, ale drží se na úrovni, která je nižší než před covidem,“ doplnil Meitner.

Lidé se víc rozhlížejí. Na web portálu sice chodí, ale nakonec neobjednají a často volí kratší variantu. „Pro mnoho lidí už je nemyslitelné, aby objednali celý týden jako dřív. Zvolí pobyt na tři až čtyři dny a chtějí toho v létě stihnout víc. Někteří raději oželí pobyt v místě zážitků a výlety uskuteční z domova,“ líčí.

Odhaduje tedy, že za celé léto obsazenost chat a chalup skončí mezi 50 až 70 procenty nabízených kapacit.

Ať už jde o chalupy, hotely nebo penziony, žebříček nejvyhledávanějších lokalit je podobný. Vévodí mu Šumava, Český les, vinařské oblasti v čele se Slováckem, Orlické hory a lázeňská města.

Velké zlevnění nečekejte

Navzdory vlažné návštěvnosti ceny neklesají, drží se na podobné úrovni jako loni. Ceny pronájmu chat a chalup se řídí cenami hotelů a penzionů. Meitner se řídí pravidlem, že musí být nižší. „Běžná cena hotelů a penzionů je kolem 1000 Kč za lůžko na noc, u dvoulůžkového pokoje mezi 2 a 2,5 tisíci Kč. My musíme být vždy níž, cena se pohybuje mezi 500 a 800 Kč za lůžko na noc,“ počítá.

Průměrná cena za pokoj a noc na Previu na léto meziročně vzrostla z 2670 Kč na 2745 Kč. Číslo je však orientační, protože letošní datová sada zahrnuje zhruba o deset procent více hotelů než loni. Může to být vysvětlení pro zmíněné navýšení ceny.

Z regionálního pohledu však ceny jsou v některých případech příznivější. K nejvýraznějšímu zlevnění o 12 procent mohlo dojít v lokalitě Orlických hor, kde cena za pokoj letos klesla z 2761 Kč na 2442 Kč.

Může to být reakce na odkládání rezervací na poslední chvíli. „Je možné, že některým hotelům tato nejistota nevyhovuje, a tak s delším předstihem nasazují atraktivnější cenu, a podle toho, jak se bude obsazenost zaplňovat, budou s cenou dále pracovat,“ vysvětluje Tík.

Turismus drží cizinci

Pokles domácího cestovního ruchu ukázala už oficiální data Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí 2024 (červenec–září). Návštěvnost rezidentů se meziročně snížila, šlo o první propad od 2. kvartálu 2021. V ubytovacích zařízeních strávili 13,2 milionu nocí, tedy o 5,3 procenta méně. Přenocování zahraničních turistů sice stouplo o 5,2 procenta na 7,8 milionu nocí, ale celkovému propadu nezabránili - počet přenocování klesl o 1,7 procenta na 20,9 milionu nocí.

Propad domácí klientely více pociťují pronajímatelé chat a chalup, protože zahraniční turisté volí převážně zařízení hotelového typu.

Doporučované