Hlavní obsah

Část zemí OPEC+ se dohodla, že prodlouží omezení těžby ropy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: lastdjedai, Shutterstock.com

Ropná plošina u ruského ostrova Sachalin. Ilustrační snímek.

Reklama

Pokračování v nižší těžbě by mělo poskytnout ropnému trhu další podporu v době obav o globální hospodářský růst.

Článek

Někteří členové skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se v neděli dohodli na prodloužení dobrovolného snížení těžby ropy do konce druhého čtvrtletí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

OPEC+ od konce roku 2022 zavedl řadu omezení těžby, aby podpořil trh v situaci, kdy těžba ve Spojených státech a dalších zemích, které nejsou členy skupiny, rostla a současně na trhu panovaly obavy o vývoj poptávky, protože hlavní světové ekonomiky se potýkaly s vysokými úrokovými sazbami a slabým růstem. Loni v listopadu se OPEC+ dohodl na dobrovolných škrtech do konce prvního čtvrtletí v celkovém objemu zhruba 2,2 milionu barelů. Z toho Saúdská Arábie slíbila, že prodlouží své dosavadní omezení těžby o milion barelů denně.

Ceny ropy v poslední době našly podporu v rostoucím geopolitickém napětí v důsledku útoků Húthíů na lodě v Rudém moři, přestože na trhu stále zůstávají obavy o ekonomický růst a negativní vliv vysokých úrokových sazeb. V pátek cena ropy Brent stoupla o dvě procenta na 83,55 dolaru za barel.

Zdroje minulý týden agentuře Reuters řekly, že OPEC+ zváží prodloužení těžebních škrtů do konce druhého čtvrtletí. Členské země vyhlašují škrty individuálně.

Ruský vicepremiér Alexandr Novak v neděli oznámil, že ve druhém čtvrtletí sníží země těžbu a vývoz ropy o dalších 471 000 barelů denně, v koordinaci s některými členskými zeměmi OPEC+. Saúdská Arábie slíbila prodloužit snížení těžby o jeden milion barelů denně do konce druhého čtvrtletí. Těžit by tak měla zhruba devět milionů barelů denně. Kuvajt uvedl, že sníží do konce června těžbu o 135 000 barelů denně, Alžírsko o 51 000 barelů denně a Omán o 42 000 barelů denně.

Reklama

Doporučované