Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Československé duo byznysmenů Daniel Křetínský a Patrik Tkáč dál upravuje své portfolio na americkém akciovém trhu. Podle červencového hlášení pro amerického regulátora cenných papírů (SEC) jejich investiční fond Vesa Equity Investment 27. června prodal zhruba 1,63 milionu akcií společnosti Foot Locker, známého řetězce se sportovní obuví a oblečením.
Průměrná prodejní cena činila přibližně 24,67 dolaru za akcii, přičemž jednotlivé obchody se pohybovaly mezi 24,50 a 24,99 dolaru za kus. Celkový výnos z transakce tak přesáhl 40 milionů dolarů, tedy více než 840 milionů korun.
„Investice a divestice Vesy nekomentujeme nad rámec regulatorních pravidel,“ uvedl k prodejům jen stručně Křetínského mluvčí Daniel Častvaj.
Po uskutečnění tohoto obchodu zůstalo fondu Vesa ve Foot Lockeru zhruba 8,42 milionu akcií, což při celkovém počtu kolem 95,3 milionu akcií v oběhu odpovídá podílu přibližně 8,8 procenta. Před prodejem drželi Křetínský s Tkáčem přibližně 10,06 milionu akcií, tedy asi 10,6 procenta firmy.
Vesa Equity je třetím největším akcionářem ve Foot Lockeru po investičních společnostech BlackRock a Vanguard.
Fúze v procesu
Foot Locker v posledních měsících řeší strategické změny spojené s možným převzetím. V květnu 2025 oznámil americký řetězec Dick’s Sporting Goods, že firmu hodlá převzít za zhruba 2,4 miliardy dolarů. Podle předběžné dohody má Dick’s zaplatit buď 24 dolarů v hotovosti za akcii, nebo nabídnout vlastní akcie v poměru 0,1168 akcie Dick’s za každou akcii Foot Lockeru.
Obchod však zatím nebyl dokončen. Obě společnosti stále čekají na schválení amerických antimonopolních úřadů i na souhlas akcionářů Foot Lockeru, přičemž se očekává, že by o transakci mohli hlasovat ve třetím čtvrtletí letošního roku, přesné datum ale zatím nebylo stanoveno.

Akcie Foot Lockeru za posledních pět let ztrácejí. Určitý impuls jim v květnu dodala zpráva o chystaném převzetí.
Zpráva o chystaném převzetí přitom výrazně rozhýbala cenu akcií Foot Lockeru. Ještě na jaře se titul obchodoval kolem 12 dolarů za kus a 14. května uzavřel na 12,87 USD. O den později, kdy Dick’s oznámil svou nabídku, akcie vystřelily o více než 80 procent až na 23,90 USD. Od té doby se jejich cena pohybuje blízko nabízené částky a od začátku letošního roku si připsaly zhruba 14 procent.
Vesa Equity do Foot Lockeru vstoupila poprvé už v roce 2020 a od té doby svůj podíl několikrát navyšovala i snižovala. Letošní červnový prodej zapadá do strategie částečného výběru zisků, kterou duo miliardářů uplatňuje i u dalších svých investic.
Foot Locker měl v prvním čtvrtletí roku tržby 1,79 miliardy dolarů, což znamenalo pokles o 4,6 procenta oproti loňsku. Firma skončila ve ztrátě 363 milionů dolarů, především kvůli odpisům hodnoty značek a goodwillu. Bez těchto jednorázových nákladů byla ztráta výrazně nižší – jen šest milionů dolarů.
Za druhý kvartál, jehož výsledky má Foot Locker oznámit v srpnu, analytici očekávají, že hospodaření by mohlo být přibližně vyrovnané, tedy buď s mírným ziskem, nebo malou ztrátou v řádu jednotek milionů dolarů. Tržby by se měly pohybovat mezi 1,87 a 1,90 miliardy dolarů. Vývoj ale zůstává kvůli sloučení s Dick’s Sporting Goods nejistý.
Historie Foot Lockeru sahá až do roku 1879, protože je nástupcem společnosti F. W. Woolworth Company, průkopníka v oblasti maloobchodu. V současnosti jde o jeden z největších řetězců se sportovní módou, zejména obuví, na světě. Společnost provozuje přes dvě tisícovky obchodů ve 26 zemích. Její prodejny se nacházejí také v Česku.