Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po ruské invazi na Ukrajinu se Evropská unie v mnoha kolech sankcí postupně odstřihuje od Ruska – výjimkou jsou však energie a především plyn, kde se to navzdory snahám úplně nedaří. V dovozu zkapalněného plynu LNG jde navíc trend úplně opačným směrem a ruský export skokově roste. Upozornila na to agentura Bloomberg.
Dovoz z Ruska se v loňském roce snížil na přibližně 19 procent celkového nákupu plynu v EU z více než 40 procent před válkou. Aby EU pokročila v plánu na omezení této závislosti, plánuje v červnu navrhnout zákaz veškerého dovozu plynu v rámci nových dohod s Ruskem a stávajících spotových kontraktů.
Tato opatření, která se týkají spotových smluv, jež představují přibližně třetinu dovozu, vstoupí v platnost nejpozději do konce roku 2025.
Stejně jako plyn z plynovodů je většina ruského LNG nakupována na základě dlouhodobých smluv s evropskými odběrateli, které obsahují doložky typu „ber, nebo plať“, takže se z nich dá jen těžko vycouvat. V úterý Komise představí, jak si představuje zákaz i těchto kontraktů. Ten by měl začít platit do konce roku 2027 a týkal by se jak dopravy plynovody, tak i prostřednictvím LNG.
Podle lidí obeznámených s touto záležitostí závisí tento časový plán na schopnosti bloku zajistit alternativní dodávky LNG z USA, Kataru, Kanady a Afriky. O nákupech z USA se jedná v rámci obchodních jednání s Trumpovou administrativou, uvedla minulý týden agentura Bloomberg.
Plán na postupné ukončení ruského dovozu bude mít omezený vliv na ceny a energetickou bezpečnost vzhledem k velkému množství zkapalněného zemního plynu, které se v nadcházejících letech dostane na trh.