Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pacient po operaci srdce upoutaný na lůžko lázeňského zařízení. V pracovní neschopnosti a bez možnosti procházet se po městě, kde se léčí. Přesto i on musí za každý den zaplatit danému městu turistický poplatek a ten by mohl – pokud město využije zákonný strop – nově vyrůst až na sto korun.
Počítá s tím úprava zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Důvodem jsou podle poslanců stojících za návrhem zvýšené náklady obcí na úklid. Podle zástupců Svazu léčebných lázní je ale návrh diskriminační – zdraží zdravotní péči a povede k tomu, že se z českých lázní stanou rehabilitační zařízení.
„Jestliže stát posílá lidi na léčbu do lázní, musí tam na rozdíl od pobytu v nemocnici či rehabilitačním zařízení platit tyto poplatky. Za víkend to asi nikdo řešit nebude, ale při dlouhodobé léčbě to pro řadu lidí může být dost výrazná částka,“ říká pro Seznam Zprávy Martin Plachý, spolumajitel lázeňské skupiny Royal Spa. „Komplexní lázeňský pobyt v lázních trvá až čtyři týdny. Pak suma 2800 korun není například pro samoživitelku provázející své předškolní astmatické dítě do lázní zanedbatelnou částkou, zvlášť když po tuto dobu je její příjem významně snížen,“ dodává Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR.
Zástupci lázeňství upozorňují na rozdíl mezi dovolenou, wellness pobytem a potřebou dlouhodobé lázeňské péče. Chtějí, aby došlo k odstupňování denní sazby podle délky pobytu a došlo k narovnání diskriminační situace. Varují také, že i kdyby teoreticky vyšší poplatky měly jít na úpravu lázeňských parků a kolonád, ty jsou převážně v soukromých rukách a starají se o ně sami provozovatelé lázní. „Například my jsme spolu s lázněmi získali i lázeňský park. V Mariánských Lázních jsou pak v soukromých rukách všechny kolonády,“ dodává Plachý.
„Obáváme se, že pokud bude tento návrh přijat bez úprav, tak může znamenat významné zhoršení dostupnosti indikované lázeňské péče pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Rozhodně to povede k tomu, že tito pacienti budou své obtíže léčit v zařízeních rehabilitačního typu, která jsou pro veřejné pojištění u totožných diagnóz násobně dražší a na která většina logicky uvažujících provozovatelů přeregistruje své dosavadní lázeňské zařízení,“ dodává Bláha. Z českých lázní by se tak mohla stát rehabilitační zařízení.
Poplatek mohl být vyšší
Za pozměňovacím návrhem v novele přezdívané eTurista stojí skupina poslanců, podle kterých je snahou zamezit overturismu a pomoci městům. „Ten poplatek je zvýšen pro všechny druhy ubytování, dělá se to hlavně kvůli ubytování typu Airbnb. Podstatné bylo, aby obce, které jsou zatíženy overturismem, dostaly možnost svým způsobem regulovat,“ vysvětluje za tyto poslance Michal Zuna z TOP 09.
Upozorňuje, že stávající suma je už nyní zvoleným kompromisem – právě i kvůli lázeňským zařízením. „Výše poplatku z pobytu je v kompetenci obcí, my pouze dáváme zákonem možnost to navýšit na 100 korun, ale jestli to obce využijí, je už dotaz na ně. Právě proto, aby se města neutrhla ze řetězu, je výše poplatku stanovena maximálně na sto korun, byť pro Prahu by bylo skvělé, kdyby ten poplatek mohl být 250 korun, což odpovídá deseti eurům, a tedy průměru evropských měst. Sto korun je tedy určitý kompromis a průnik i vůči lázeňským městům,“ vysvětluje Zuna.
Zástupci Svazu léčebných lázní ale upozorňují, že na rozdíl od zahraničních modelů navrhovaná výše nijak nezohledňuje délku pobytu nebo kategorii ubytovacího zařízení a účel pobytu. O tom však poslanci neuvažují. „Za nás je to průnik toho možného,“ dodává Zuna s tím, že k úpravám zákona není politická vůle.
Portál eTurista má být v říjnu
Novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu nebo také eTurista jinak řeší například spuštění registru ubytovacích zařízení a má napravit šedou zónu v ubytování. Nový portál má být funkční od října. Kritika regulace se ale snesla na zbytečnou byrokracii nebo obavy z ochrany osobních dat.